Sanat

Hacet

Tarih: 10 Ekim 2006 Kaynak: [email protected]


"Hacet" adlı Güncel Sanat Sergisi 15 Ekim 10 Kasım tarihleri arasında gerçekleşiyor. Küratörlüğünü Fatih Balcı''nın yaptığı sergiye altısı Türkiye''den olmak üzere onbir sanatçı katılıyor: Albert Oehlen-Olbrist, Anne Marie, Christiane Chaponniere, Fatih Balcı, Ferruh Alışır, Guo Guangyi, Heather Spafford, Nilde Şafak, Peter Crumpler, Sibel Balcı, Şinasi Güneş. Sergi enstelasyon, video art, dijital baskı, foto performans gibi farklı anlayışları bir araya getiriyor.

Sergi kavramsal çerçevesini yaşanan sahteliğe ve yanılsamaya bir karşı çıkış olarak çiziyor: " Bu sergi bir hacetten ortaya çıktı. Bizim için gittikçe büyüyen bir hacet hali bu. İçimizde gittikçe artan bir sıkıntıyı ve tatminsizlik duygusunu büyütüyoruz. Yanlış bir şeylerin olduğunu, sahte bir hayatı yaşadığımızı, gerçek ihtiyaçlardan, ilişkilerden, şeylerden uzaklaştığımızı düşünüyoruz. Bu gerçek dışılıktan, Baudrillard''cı anlamda bu simülasyon dünyasından bıktık. Sanat dediğimiz şey üzerine söylenecek şeylerimiz var öncelikle. 18. yüzyılın bir icadı olan "Sanat" kavramı, tüm ideallerini zaman içinde yitirdi. Şimdi ise bir boşlukta kendini oynamaya çalışıyor. Yokluğunda varmış gibi yapıyor. Ölçütün olmadığı yerde sanat her şeyi kapsıyor; kendi yokluğundan oluşan baş dönmesiyle sonsuz genişliyor. Bu gerçek dışılık, bu simülasyon sadece sanat alanında mevcut değil. Kurumlara, ilişkilere, ahlaki kavramlara, günlük hayatımızın her noktasına kadar işlemiş durumda. Politika, sanat, spor, cinsellik, bilim, dostluk, aşk, komşuluk tüm bunların bilinen gösterge içeriği çoktan parçalandı."

Sergide sanat, gerçeklik, güzel, çirkin, yanılsama ve değer ile ilgili kavramların alımlanması ile ilgili süreçlerin analiz ve bireşiminin yolları aranıyor. Bu anlamda "Hacet" sergisi bugüne kadar daha çok bir serimleme mantığı çevresinde geliştirilen güncel sanat pratiklerinin, yeni sentez ve bireşimlere ulaşabilmenin bir yolu olup olmadığı, bunun mümkünlüğü ve imkânı sorgulayan bir sergi olma iddiasında.

Sergi bir aciliyetten doğduğu ve bir "içtenliği" aradığı için sarsak, sakar ve az hesaplanmış bir kimlikle izleyici önüne çıkmayı yeğliyor. Sergi ortaya koyduğu söylemleri bazen en uçlarda ( Albert Oehlen-Olbrist''in çöpleri, Heather Spafford''un dışlama üzerine kurguları), bazende incelmiş bir üslupla ama krılmadan gerçekleştirmeyi seçmiş (Guo Guangyi''nun bedenleri, Anne Marie''nin şirsel çekimleri, Sibel Balcı''nın yerleştirmesi, Ferruh Alışır''ın şir kompozisyonları), bazen çocuksu bir tavrı benimsemiş (Christiane Chaponniere''nin düşleri, Nilde Şafak''ın suluboyaları) bazende analitik bir çevresinde gerçekleştirerek ( Fatih Balcı''nın karşılaştırmaları, Şinasi Güneş''in videoları, Peter Crumpler''in düzenlemesi) yaşanan günlerin çevresinde dolaşmanın yollarını araştırıyor.

Sanatçılar
Albert Oehlen-Olbrist
Guo Guangyi
Anne Marie
Heather Spafford
Christiane Chaponniere
Nilde Şafak
Peter Crumpler
Sibel Balcı
Fatih Balcı
Şinasi Güneş
Ferruh Alışır
Sanat
Takvim
<<Eylül 2018>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Sanat Haberleri Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.