Etkinlikler

İzmit'te Köye Dair: Saraylı ve Örcün

Etkinlik Başlangıç - Bitiş Tarihi: 26 Haziran - 06 Temmuz 2008
Yer: Saraylı ve Örcün Köyleri, İzmit
İletişim
Telefon: 0533 642 16 68
E-posta: [email protected]


Kocaeli Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, düzenlediği atölye çalışmasıyla farklı üniversitelerin mimarlık ve sosyoloji bölümleri öğrencilerini İzmit’te Gölcük’e bağlı Saraylı ile Değirmendere’ye bağlı Örcün Köyleri’nde bir araya getiriyor. Fikir, bilgi ve birikim paylaşımı için ortam oluşturmak, tartışmalar yapmak ve bu paylaşımların ürününü köy halkına, muhtarlarına ve yerel yönetime sunmak amacı taşıyan atölye çalışması, 26 Haziran - 06 Temmuz 2008 tarihleri arasında düzenleniyor.

Birbirine çok yakın iki köy olan Saraylı ve Örcün köylerinde hissedilen doku farklılığına neden olan mimari unsurları araştırmak, geleneksel konut dokusu - köy, geleneksel konut - köylü, geleneksel konut - gündelik hayat, geleneksel konut - iklim, geleneksel konut - topografya vb. konular üzerinden bunların toplamı olan 'şimdi' nin geçmişle olan bağlarını ve günümüze taşınan izlerini gözlemleyerek tartışmak ve şimdiki zamana katkı sağlayacak tasarımlar geliştirmek atölyenin kapsamını oluşturuyor.

Atölye çalışmasında, yürütücülerin ve davetli konukların yapacakları sunumlar, alan okumalarına bağlı tartışmalar ve analizler sonucu belirlenecek olan tasarım problemleri doğrultusunda 3-4 kişilik gruplar oluşturularak çalışmalara başlanacak. Gün sonunda her bir grubun gün içinde yapmış olduğu çalışma hakkında bilgi paylaşımı ve tartışmalar yapılacak ve konuyla ilgili davetli konuklar atölyeye günübirlik katkı sağlayacaklar. Tüm bu çalışmaların sonucunda elde edilen ürünler atölyenin son günü köy halkına, muhtarlarına ve yerel yönetime sunulacak.

Yürütücüler
- Gül Köksal (Mimar, Koruma Uzmanı, KOÜ Mimarlık Bölümü)
- Aynur Özuğurlu (Sosyolog, KOÜ Felsefe Bölümü)

Asistan Yürütücüler
- Elif Akbulut (KOÜ, Mimarlık Bölümü)
- Ece Ünver (KOÜ, Mimarlık Bölümü)
- Bahar Yılmaz (KOÜ, Mimarlık Bölümü)

Davetli Konuklar
- Burak Altınışık (Mimar, KOÜ Mimarlık Bölümü)
- Işıl Altınışık (Mimar, Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Bölümü)
- Feyza Cansever (Mimar, Tezyin Mimarlık)
- Turgut Cansever (Mimar, T. Cansever Mimarlık)
- İkbal Çetiner (Mimar, İTÜ Mimarlık Bölümü)
- Hüseyin Kahvecioğlu (Mimar, İTÜ Mimarlık Bölümü)
- Hüseyin Kargın (Mimar, A0 Mimarlık)
- Nadide Karkıner (Sosyolog, Anadolu Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü)
- Yonca Moralı (Çekül “Köyler Yaşamalı Projesi” Koordinatörü)
- Sinan Omacan (Mimar, Atölye Mimarlık)
- Nevzat Sayın (Mimar, NSMH Mimarlık)
- Eylem Pala Uluğ (Mimar, Atölye Uluğ Mimarlık)
- Murat Uluğ (Mimar, KOÜ Mimarlık Bölümü)
- Hülya Yakar (Şehir Plancısı, YTÜ Şehir Planlama Bölümü)

Program
1. gün: Tanışma, alanı gezme, alan ile ilgili sunumlar
2. gün: Tartışma, geleneksel konut, mimari özellikler, tarımsal ilişkiler ve köy sosyolojisi
3. gün: Tasarım başlıkları ve gruplarının oluşması ve tasarım çalışmaları
4. gün: Tasarım çalışmalarına devam
5. gün: Gezi - Kerpe
6. gün: Tasarım çalışmalarına devam
7. gün: Ara sunum ile konuklara tasarım çalışmalarının aktarılması
8. gün: Tasarım çalışmalarına devam
9. gün: Sunumların hazırlığı
10. gün: Köy halkına ve belediyeye sunum
11. gün: Kalınan mekândan ayrılış

Saraylı ve Örcün Köyleri'nin tarihi hakkında bilgiler, köylerin halihazır planları ve Gölcük ve Değirmendere gezi güzergahının işlendiği halihazır planlar katılımcılara sağlanacak dökümanlar arasında bulunuyor.

Çalışmalar köylerde ve ofis olarak Nevzat Sayın tarafından tasarlanan Gölcük Kültür Merkezi binasında yapılacak. Konaklama ve yemek masrafları, atölye sponsorları Gölcük ve Değirmendere Belediyeleri, Kocaeli Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından sağlanacak. İzmit’e geliş ve dönüş yol masrafları ise, öğrencilere ait.

Beklenen öğrenci sayısı: 20 

Öğrenciler tarafından getirilmesi gereken malzemeler: Dizüstü bilgisayar, tasarım malzemeleri, uyku tulumu, arazi için uygun giysiler ve Kerpe gezisi için mayo

Başvuru Koşulları
Katılım 3. ve 4. sınıfa geçmiş lisans öğrencileri ile sınırlandırılmıştır. Başvurular ekteki formu doldurup e-posta yoluyla aşağıdaki adrese göndermek suretiyle yapılacaktır. Son başvuru tarihi 15 Haziran 2008’dir. Bu tarihten önceki başvuruların değerlendirilmesi ile beklenen öğrenci sayısı ve niteliğine erişilirse katılımın tamamlandığına dair duyuru yapaılacaktır. Atölyeye katılması uygun bulunan öğrencilere en geç 18 Haziran 2008’de yine e-posta yoluyla yanıt verilecektir.
Konuyla İlgili Linkler

Etkinlik Arşivi
Yayınlanan etkinliklerin kategorik olarak listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz etkinliği listeden seçiniz.