Gündem

Utarit İzgi

Özgeçmiş
1920 yılında İstanbul'da doğdu. Galatasaray Lisesi ve Güzel Sanatlar Akademisi Y. Mimarlık bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Akademinin Mimarlık Bölümü'nde Yapı dersi ve Proje asistanlığına atandı, birkaç yıl sonra ayrıca İnce Yapı dersi asistanlığıyla da görevlendirildi.

İTÜ Mimarlık Fakültesi Yapı Kürsü'sünde yeterlik tezi hazırlayarak asistanlık devresini tamamladı. Sırasıyla İnce Yapı, Mimari Proje Atölyesi ve Y. Dekoratif Sanatlar Bölümü İç Mimarlık Atölyesi öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürdü.1961-1962 yılları arasında bir devre Y. Mimarlık Bölümü Başkanlığı yapan Prof. Utarit İzgi, Akademi ve Mimarlar odası temsilcisi olarak ulusal ve uluslararası mesleki seminer, panel, sempozyum ve kongrelere katıldı. Bu faaliyetleri ile ilgili tebliğleri ve Akademi, Mimarlık, Yapı, Tasarım dergilerinde yer alan makaleleri dışında, DGSA tarafından yayınlanan "Pencere, Hafif Bölmeler ve Yardımcı Koruyucular" başlıklı iki ciltlik kitabı hazırladı. Mimarlıkta Süreç - Kavramlar - İlişkiler Başlıklı kitap YEM Yayınları tarafından 1999 yılında basıldı. Belde Batum Aysel ile hazırladıkları Kapılar - Hafif Bölmeler Başlıklı 3. kitabın baskısı YEM Yayınevi tarafından yapıldı.
Utarit İzgi
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Utarit İzgi
Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.