Gündem

Kentsel Dönüşüm

Tarih: Ocak 2008 Derleyen: Derya Karadağ, Arkitera.com
Antalya Kent Merkezi Dönüşüm Projesi Hakkında

Antalya Büyükşehir Belediye’sinde, Belediye Başkanı Menderes Tüzel, 2005 yılında yaptığı açıklamada “Göreve geldikten sonra değişen Belediyeler Kanunu ile bize bağlı belediyelerin sayısı 3 iken, 14'e çıktı. Bu nedenle sorumluluk alanımız arttı. Şu anda yeni Antalya'nın makro planlarını hazırlamakla meşgulüz. Plan hazırlandıktan sonra gecekondu alanlarını belirleyeceğiz ve gerekli gördüğümüz yerlerde kentsel dönüşüm projelendirmelerini yapacağız. Bu çalışmalarımız gelecek yılın Temmuz ayında bitecek. Konut yerleşmeleri amaçlı dönüşüm projeleri başlığında, Toptancı Hal kuzey kesiminde 50 dönüm büyüklüğündeki alanda yer alan gecekonduların çağdaş mekanlara taşınacağı bir toplu konut projesi yürütülüyor. Bu çerçevede 540 adet konut hayata geçecek. Bu alan dışında ve Antalya Büyükşehir Belediyesi bütününde konut amaçlı kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili olarak yürütülmekte olan kent bütünü 1/50.000 - 1/25.000 ölçekte çevre düzeni planlarının sonuçlanması ile belirlenecek. Makro planların tam olarak hazırlanması, alternatif kent merkezlerinin ortaya çıkmasını sağlayacak.

Bu süre zarfında Antalya şehir merkezinin kentsel yenileme projesi olan Kent Merkezi Dönüşüm Projeleri'nin uygulamasına başladık. Kent merkezinde işlevini yitirmiş fonksiyonların kaldırılması suretiyle, merkez yoğunluğunun hafifletilmesi, yerine ise kent merkezinde geleneksel merkez kimliğini destekleyen ve birbirine bağlayan düzenlemeler getirilmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor.

Proje ile kent merkezinde trafik sirkülasyonunun yeniden düzenlenerek yaya kullanımına ağırlık verilecek, merkezden transit araç geçişi kaldırılacak, otoparklar proje alanlarının bodrum katlarında oluşturulacak ve bu sayede merkezin kolay ziyaret imkanı arttırılacak. Tümü ile Kültür Turizm Koruma Geliştirme Bölgesi içerisinde kalan ve imar planı altyapısı tamamlanmış Kaleiçi'nin yanı sıra Cumhuriyet Meydanı düzenlemeleri bu projeyi destekleyecek.

Demircileriçi Çarşısı, okullar bölgesi park meydan düzenlemesi ve otoparklı yeraltı çarşısının mimari projelerini sivil toplum örgütleri ile birlikte çalışarak tamamladık.

Mimarisi yarışma sonucunda belirlenen yeni belediye binasının da içinde bulunduğu Karaalioğlu Parkı ile Hanlar Bölgesi çalışmaları proje safhasında." demişti.

5 Eylül 2007’de belediyenin internet sitesinde yer alan haberde ise Türel, Kentsel dönüşüm projesinden de övgüyle söz etti. Projenin Kale kapısı etabının tamamlandığını belirten Başkan Türel, Valilik binasının da önümüzdeki günlerde yıkılacağını ve meydan projesinin çalışmalarına başlanacağını söyledi. Balbey, Demirciler ve Sobacılar çarşısı projelerininde hayata geçirilmesi için çalışmalar yaptıklarını anlatan Başkan Türel, Doğa Garaji içinde ihale edilebilir aşamaya gelindiğini söyledi. Kaleiçi için yıllardır hiçbir adım atılmadığını hatırlatan Başkan Türel, “ Biz Kaleiçi’nde ciddi bir adım attık. Hesapçı sokakta bir çalışma yaptık. Örnek çalışmayı şimdi diğer sokaklarda da başlatacağız. Kaleiçi pırlanta devrini yeniden yakalayacak” Dedi. Başkan Türel, Antalya’nın Doğu Garajı, Balbeyi, Okullar bölgesi, Cumhuriyet Meydanı ile yep yeni bir kent merkezi doğduğunu belirterek” Antalya tarihi ve kültürel kimliğini koruyan alt yapısını tamamlamış bir kent merkezine sahip olacak. Ve Dünyaya örnek olacak” dedi.

Doğu Garajı esnafı Meydan’a taşınıyor, 19 Ağustos 2006
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, tahliyesi gündemde olan Doğu Garajı esnafıyla bir toplantı yaptı. Toplantı sonunda, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan Kentsel Dönüşüm Projesi içindeki Doğu Garajı Projesi çerçevesinde çarşısından tahliye edilecek esnafın, yapılan oylamayla geçici süreyle Meydan’daki otobüs depolama alanına taşınmasına karar verildi. Doğu Garajı esnafı kararı alkışlarla karşıladı.

Cumhuriyet Meydanı düzenlemesi başladı, 1 Şubat 2007
Antalya Büyükşehir Belediyesinin en önemli projelerinden biri olan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamındaki Cumhuriyet Meydanı düzenleme çalışmaları başladı.

Doğu Garajı Projesi 15 Mart’ta ihaleye çıkıyor, 8 Mart 2007
Halk Pazarı ve Festival Çarşısı’nı kapsayan 18 bin 728 metrekarelik alanda 49 bin metrekarelik kapalı inşaat alanı yapılacak proje 26 milyon YTL’ye mal olacak ve 18 ayda tamamlanacak.

100. Yıl ihaleye çıkıyor, 5 Eylül 2007
Kentsel Dönüşüm Projesi ile Antalya’nın dünyaya yakışır bir meydana kavuşacağının altını çizen Başkan Menderes Türel, “Antalya merkezi tarihi ve kültürel kimliğini koruyan alt yapısı tamamlanmış bir kent merkezine ve Kaleiçine sahip olacak” şeklinde konuştu.

Valilik binasının yıkımına başladı, 5 Kasım 2007
5 ayda tamamlanacak proje içerisinde seyir terasından, müzikli, ışıklı havuz ve içinde film gösterimi bile yapılabilecek bir su perdesi yer alıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi, kent merkezini canlandırmak ve bir cazibe merkezi haline getirmek için en önemli projelerinden biri olan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yer alan ‘Meydan’ projesi için Valilik binasının yıkımına başlandı.

Kaynak: Antalya Büyükşehir Belediyesi İnternet Sitesi


Kentsel Dönüşüm
Kentsel Dönüşüm
Gündem Arşivi
Dönem için hazırlanan gündemlerin listesi aşağıdadır. Ayrıntılarına ulaşmak istediğiniz gündem başlığını listeden seçiniz.