Haberler

Taksim Cumhuriyet Müzesi, 6 ay geçtiği halde açılamadı

Tarih: 11 Nisan 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Yasin Kılıç
İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Taksim Meydanı''na açacağı ''Cumhuriyet Müzesi'', Başkan Topbaş''ın söz verdiği 29 Ekim 2007 tarihinin üzerinden 6 ay geçmiş olmasına rağmen ziyarete açılamadı. Müze için yapılan çalışmaların tamamlandığını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanlığı, müzenin açılış tarihinin henüz netlik kazanmadığını duyurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2007 yılı Ağustos ayında Taksim''de Maksem diye anılan ve su terazisi diye bilinen bölgedeki bin metrekarelik alanı Cumhuriyet Müzesi olarak projelendirdiklerini açıklamıştı. Başkan Topbaş, o açıklamasında projenin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından da onaylandığını bildirmiş ve "Müzenin açılışını Cumhuriyet Bayramı''na yetiştirmeye çalışıyoruz. Böylece bir tarihî çevre, Cumhuriyet Anıtı, Taksim Meydanı ve trafiğin biraz daha rahatlatılmış hali ile meydan yeni halini alacak." diye konuşmuştu. Ancak Taksim''de kurulması planlanan müze ile ilgili çalışmalar tamamlanmadığı için müze, 29 Ekim 2007 tarihinin üzerinden 6 ay geçmiş olmasına rağmen açılamadı.

Taksim Maksemi ve Su Deposu''na yapılacak müze için Büyükşehir Belediyesi 3''ü Yapı İşleri, biri Tarihî Çevreyi Koruma Müdürlüğü olmak üzere 4 ihale yaptı. Belediyenin yaptığı 4 ihale kapsamında Taksim Cumhuriyet Müzesi için 2 milyon 296 bin YTL harcandı. Yapımı tamamlanma aşamasına gelen müzede, Kurtuluş Savaşı''ndan Cumhuriyet dönemine kadar olan süreçte kullanılan çeşitli eşya ve özel parçalar sergilenecek. Özel koleksiyonculara ait bazı eserlerin yanı sıra, belediyeye ait diğer müzelerden tarihî parçalar da müzede yer alacak.

Osmanlı Maksem''i su dağıtımı için yaptı
İstiklal Caddesi''ne Taksim Meydanı''ndan girişte, sağ tarafta kalan maksemin inşasına, Osmanlı İmparatoru 3. Ahmet döneminde Boğaziçi kıyı yerleşimlerinin su sorununu çözmek amacıyla başlandı. İnşaat 1731''de tamamlandı. 1731''de ilk yapıldığında dere sularının küçük bağlamalar ile suları kabartılıyor ve içi sırlı künklerle şehre ulaştırılıyordu. 25 kilometre uzunluğundaki bu hat Bahçeköy ve 1. Sultan Mahmut Kemerleri üzerinden Derbent, Maslak, Ayazağa, Zincirlikuyu, Mecidiyeköy, Şişli''den Harbiye''deki Maksem''e, oradan da Taksim''deki su deposu ve maksemine ulaşılarak şehre dağıtılıyordu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.