Haberler

AOÇ arazisi 49 yıllığına GSGM’nin

Tarih: 1 Ağustos 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Atatürk Orman Çiftliğinin 258 bin 186 metrekare arazisi ile bu arazi üzerinde bulunan spor tesislerinin, yapılacak bir protokole 49 yıl sureyle bedelsiz olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne devrini öngören kanun teklifi, kabul edilerek yasalaştı.

Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü Kuruluş Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna göre, AOÇ sınırları içinde bulunan 258 bin 186 metre kare arazi ve bunun üzerinde yer alan spor tesisleri ve müştemilatı, AOÇ ile yapılacak bir protokolle, 49 yıl süreyle bedelsiz olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne tahsis edilecek.

Genel Müdürlük, spor alanlarının spor hizmeti ve faaliyetlerinde kullanılmak üzere spor kulüplerine veya spor federasyonlarınca amacına uygun kullanımını teminen her türlü tedbirin alınması, denetimin yapılması ve gerektiğinde tahsislerin kaldırılması konusunda yetkili olacak. Bu alanda yapılan spor tesisleri, sporun geliştirilmesi dışında ticari bir amaç için kullanılamayacak, tahsis edilmeyecek.

Genel Müdürlük tarafından yapılacak spor tesislerine verilecek izinden bedel alınmayacak.

Kanun, Kıyı Kanununda da değişiklik yapılmasını da öngörüyor. Siyasi parti gruplarının verdiği ortaklaşa verdiği ve kabul edilen önergeye göre, Uluslararası spor otoritelerinin, Türkiye’de spor faaliyetlerinin düzenleneceğine dair kararı gereğince Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu bakanlığın izni doğrultusunda kamu idareleri, özel bütçeli idareler, belediyeler ile il özel idareleri tarafından her türlü spor faaliyetleri ve organizasyonların gerçekleştirilmesine yönelik, spor tesisleri ile konaklama tesisi yapabilecek.

"Sorumsuz Kişilere Verirseniz, Elimiz Yakanızda..."
Tasarının görüşülmesi sırasında söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Ankara Büyükşehir Belediyesinin Atatürk Orman Çiftliği Nazım İmar Planını kuruma bilgi vermeden hazırladığını belirtti.

Planın açıklanmasından sonra sivil toplum örgütlerinin konuyu yargıya götürdüğünü, Ankara 13. İdari Mahkemesinin de bu planın yürütmesini bu ay içinde durdurduğunu belirterek, “15 yıldır belediye başkanı olan zat, bunun üzerine ‘ODTÜ binalarını yıkacağım’ diye ortalığı birbirine kalktı” dedi.

Ankara polisi ve jandarmasıyla birlikte AOÇ’un kaybedilen 30 bin metre karelik alanını aradıklarını, ancak bulamadıklarını ifade eden Ateş, şöyle devam etti:

“Aslında biliyoruz. Bu, iktidar partimizin genel merkez binasının hemen karşısında, ucube bir demir yığını var. O demir yığını olan bina, 60 bin metre karelik alanda ve kaçak. Bu bina, utanç abidesi olarak gözler önünde duruyor. Neden yıkılmıyor? Kaybolan 30 dönüm, Büyükşehir Belediyesinin yaptığı 60 dönümlük ticaret merkezinin içine katıldı. Bu iktidar haktan hukuktan yanaysa, o binayı yıkar ve AOÇ’un işgal edilen bu 30 dönümlük arazini, Kuruma iade eder.”

CHP’li Ateş, yapılan düzenlemeyle Gençlerbirliği ve Ankaragücü Spor Kulüplerinin halen kullandığı 126 dönüm arazinin yanı sıra, 132 dönüm alanın da GSGM’ye devredildiğini dile getirdi. Ateş, “Bu alanı yine sorumsuz kişilere verirseniz, iki elimiz yakanızda olur” dedi.

"Düzenleme, Ciğere Saplanmış Bir Hançer..."
DSP İzmir Milletvekili Harun Öztürk de sporun öneminin hiç kimsenin yadsımasının mümkün olmadığını, ancak bu düzenlemeyle söz konusu alanda disko hariç her türlü yapılaşmaya gidilmenin yolunun açılmasına imkan tanındığını öne sürdü. Düzenlemeyi, “Ankara’nın ciğerlerine saplanmış bir hançer” olarak değerlendiren Öztürk, düzenlemenin Anayasaya aykırı olduğunu ileri sürdü.

"Ankara Nefes Alacak"
Kanunun kabul edilmesinin ardından teşekkür konuşması yapan Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, milletvekillerine, komisyon üyelerine Türk sporuna gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.

Türkiye’de kişi başına düşen spor tesisinin çok az olduğunu ifade eden Başesgioğlu, “Özellikle başkentimiz bu anlamda çok geride, Anadolu kentlerinden bile geride. Bu düzenlemeyle kişi başına düşen tesis alanı artmış olacak. İki spor kulübünün yaşadığı sorunlar çözülecek, Ankara’da nefes alınacak yeşil alan yapılacak” diye konuştu.

Başesgioğlu, CHP’li Ateş’in iddialarına da yanıt vererek, imar planlarının sadece Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından değil, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile müştereken hazırlandığını belirtti. Başesgioğlu, Ateş’in iddia ettiği 30 dönümlük arazinin ise Gazi Üniversitesinin arazisi olduğunu bildirdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.