Haberler

Sudan''daki Osmanlı eserleri restore edilecek

Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Arif Bayraktar
Osmanlı Devleti''nin Afrika''daki topraklarının en güneyinde yer alan Sudan''ın Suakin şehrinde yer alan Osmanlı kalıntıları restore edilecek.

Cami ve binalardan oluşan kalıntılar tekrar canlandırıldığında yerleşim merkezi ortaya çıkmış olacak. Geçtiğimiz günlerde Sudan''a giden arkeolog Yavuz Özdemir, hazırlanan master planında adanın bir turizm kenti olarak planlandığını ve bu planda Osmanlı kalıntıları ve camilerin en geri plana atıldığını söylüyor.

Afrika''nın en büyük kara parçasına sahip olan Sudan''da kuzey ve güneyindeki kalıntılar restore edilirse Sudan''ın Osmanlı eserleriyle donatılmış olacağını belirten Özdemir, çalışmaların başlamak üzere olduğunu belirtiyor. Suakin adası ve Darfur''daki Ali Dinar müze-evi hakkında bir rapor hazırlayan arkeolog Özdemir, Kültür ve Turizm Bakanlığı''na hitaben, şunları kaydeti: "Osmanlı liman kenti olarak içinde barındırdığı cami, Türk evi, gümrük binası gibi dönemin sosyal yaşantısını yansıtan kent dokusunun korunarak ayağa kaldırılmasının, ülkemizin Sudan ve bölge ülkeleri nezdinde, stratejik ve jeopolitik konumu ve ortak kültür mirasına sahip çıkma açısından önemli olduğu kanısındayız." Suakin''deki Osmanlı Gümrük Binası''na müze fonksiyonu verilerek onarılmasını isteyen Özdemir, iki caminin restore edilerek kullanılması gerektiğine dair bir bilgi notu da raporuna eklemiş. Restorasyonu düşünülen Şafi, Hanefi Camii ve Osmanlı Gümrük Binası çalışmalarına bakanlığın izni ile başlanılacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.