Haberler

Çifte Medrese''nin minaresini korkusuz 2 kadın restore ediyor

Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Erzurum''un tarihi simgelerinden Çifte Minareler Medresesi''nde 15 metre yükseklikteki minarede çalışma yapan 2 kadın restoratör, görenlerin ilgi odağı oluyor.

Erzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyonu yaptırılması kararlaştırılan Çifte Minareli Medrese''nin bakım ve onarım çalışması öncesinde minarelerdeki çinilerin dokümantasyonu çıkarılıyor. Minarelerdeki dokümantasyon çalışmasında görev almak üzere Sivas''tan Erzurum''a gelen iki kadın restoratör, 15 metre yükseklikte görenlerin adeta nefesini kesiyor. Kurulan iskeleden dağcı gibi tırmanarak minareye çıkan restoratörler Gülçin Çıldır ve Ayşegül Demirce, kadınlarda yükseklik korkusunun daha fazla olduğunun düşünüldüğünü, yüksekte ve özelikle de minarelerde restorasyon çalışmasını erkeklerin yapabileceği yönünde bir kanı oluştuğunu belirttiler.

Yükseklik korkusunu yendim
Yüksekteki minarede iki kadını gören vatandaşların şaşkına döndüklerini ifade eden Gülçin Çıldır, "1 yıl önce iş hayatına atıldım. Daha önce de 2 minarenin restorasyonunda görev aldım. Bu işin eğitimini aldık. Ancak ilk zamanlarda her insanda olduğu gibi yükseklik korkum vardı. Zamanla alıştık. Artık minarelere çıkmak ve orada bulunmak benim için yerde yürümek gibi. Fakat yaptığımız iş insanların dikkatini çekiyor. Çalışırken birçok kişinin bizi izlediğini görüyoruz" dedi. 

Restoratörlerin çoğu bayan 
Ayşegül Demirce ise daha önce 3 minarenin restorasyon çalışmasında görev aldığını ifade ederek, "Restoratörlerin büyük bir çoğunluğu bayan. Ancak toplumda hala kadınların minarelerde restorasyon çalışması yapması dikkat çekici bulunuyor. Bu durum ilden ile değişiklik gösteriyor. Erzurum''da çok daha fazla ilgi çekici bulundu" diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.