Haberler

Bir kısmı yanan Patara''da kazılar sona erdi

Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: CNN Türk
Antalya''nın Kaş ilçesine bağlı Likya uygarlığının başkenti Patara Antik Kenti''ndeki kazıların bu yılki bölümü, sona erdi. Temmuz ayında başlayan kazılar, yaklaşık iki ay sürdü.

Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık başkanlığında yürütülen kazılar, 20 yıldır devam ediyor. Kazıların bu yılki bölümünde, Akdeniz Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinden 20 bilim adamı, 35 öğrenci ve 20 işçi görev aldı.

Patara''daki kazı çalışmaları hakkında bilgi veren kazı ekibinden Arkeolog Mustafa Duman, şunları söyledi:

"Kazının bu yılki bölümünde, daha çok alan temizleme çalışması yapıldı. Temizlenen alanda, Merkez, Küçük ve Neron hamamları ortaya çıkarıldı. Büyük Şehir Bazilikası''nda bulunan Kaynak Kilisesi''nde alan temizleme çalışması yapıldı ve bu yapılar da ortaya çıkarıldı. Geçen yıllarda ortaya çıkarılan eserlerle ilgili veriler yayıma hazırlandı. Ana cadde ve ana depoda, restorasyon çalışması yapıldı.

Meclis binası ve deniz fenerinde röleve ve restorasyona hazırlık çalışmaları tamamlandı. Su kanalarında sondaj çalışması yapılarak, Patara Antik Kenti''ne 20 kilometre uzaklıktaki Bodamya Köyü''nden getirilen suyun dağıtımı araştırıldı. Tiyatro civarında sondaj kazıları yapıldı, yeni yapılar ortaya çıkarıldı."

Kazı ekibinden Arkeolog Gülnaz Acar ise 2001 yılında UNESCO tarafından dünyada korunması gereken 100 tarihi yapıt arasında yer alan, MS 2''nci Yüzyıldan kalan Korint Tapınağı''nda, sağlamlaştırma çalışması yapıldığını bildirdi. Acar, "Antik Patara''ya su 20 kilometre uzaklıktaki Bodamya Köyü''nden su kemerleri ve kanallarla getiriliyordu. Bu suyun nasıl getirildiğini, nasıl dağıtıldığının tespiti için bu sondaj kazılarını yapıyoruz" dedi.

Patara, Antik Kenti Helenistik dönemde Likya Uygarlığı''na başkentlik yapmasıyla tanınıyor. Geçmişi Tunç Çağına kadar dayanan Patara''da kazılar, bu yıl şansız bir orman yangınıyla başladı. 11 Temmuz''da çıkan yangında, antik kentin bazı bölümleri zarar gördü. Bu nedenle kazının bu yılki bölümünde farklı bir çalışma yapıldı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.