Haberler

Bu yılki kazılar tamamlandı

Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Olay
Bazilikada bu yılki kazılar tamamlandı. Büyükorhan’a bağlı Derecik köyünde bir çiftçi tarafından bulunan bin 600 yıl öncesine ait bazilikada, bu yılki kazılar sona erdi.

2001 yılında tarlasını süren bir çiftçi tarafından tesadüfen bulunan Doğu Roma döneminden kalma bazilikada bu yılki kazılar sona erdi. Uludağ Üniversitesi (UÜ) ve İsviçre’nin Lozan Üniversitesi ve Bursa Müze Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen kazılar neticesinde, Roma dönemine ait olan ve şu ana kadar adı konulamayan tarihi yapının, Doğu Roma’da Hristiyanlık dininin resmi din olarak kabul edilmesinin ardından yapılan ilk kilise olduğu olduğu ortaya çıktı. Bir benzerinin Fransa’nın başkenti Paris’te olduğu söylenen bazilika, heyet tarafından koruma altına alındı.

Bursa Müze Müdürü Enver Sağır, ‘Bu tapınağın Roma döneminden erken Hristiyanlık dönemine ait bir kültür merkezi olduğunu söyleyebiliyoruz. Bu yılki kazılarda belli bir tabakaya ulaştık. Yeterli bilgi elde ettik. Mozaik sağlamlaştırılması ve çevredeki alanların kamulaştırılmasıyla birlikte bu alan daha geniş bir çevreye yayılacak. 2012 yılında dünyada mimari açıdan ikinci örnek olan bu tapınağın üzeri kapatılıp ziyarete açılacak’ dedi.

Derecik köyünde daha evvel de tarihi eserler bulunduğuna dikkat çeken Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin ise, ‘Biz burada kazıya başlarken bu yapının bir tapınağın üzerinde olduğunu, tapınağın yeri belirlenirken rastgele davranılmadığını, bir geleneğin devamı olduğunu düşünüyorduk. Buranın çok tanrılı dinlerde baş tanrı olarak kabul edilen Zeus’a ait olduğunu anladık. İsa’dan sonra ikinci yüzyılda Roma’nın büyük imparatorlarından olan Adrian döneminde yapılmış olan bir tapınak, Hristiyanlık dininin kabul edilmesinden sonra kurulan ilk kilisedir’ dedi.

İsviçre Lozan Üniversitesi’nden gelen heyetin başkanı arkeolog Clavde Alain Paratte, projede çalışmaktan büyük memnuniyet duyduğunu, özellikle çıkarılan mozaiklerin mükemmel bir dekorasyona sahip olduğunu söyledi. Bu yılki çalışmalarda çok iyi sonuçlar elde ettiklerini belirten Paratte, ‘Çalışmalar sonucu burada bir tapınak, tapınaktan sonra sütunların olmadığı küçük bir kilise, sonra sütunlu bir kilise ve daha sonra iki tane küçük bazilikanın olduğu ortaya çıktı’ dedi.

Kazıların ne zaman biteceği konusunda kesin bir şey söylemenin yanlış olduğunun altını çizen Paratte, çalışmaların 20 yıl sürebileceğini ifade etti.

Özel kaplama malzemeler kullanılarak koruma altına alınan tarihi kilisenin restorasyon çalışmaları, önümüzdeki yıllarda kesintisiz olarak devam edecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.