Haberler

Törenle açıldı, ruhsat alamadı

Tarih: 2 Eylül 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Sibel Bahçetepe
Gaziosmanpaşa 75. Yıl Mahallesi’nde, muhtarın 110 bin YTL harcayarak yaptırdığı ve yaklaşık 6 ay önce belediye başkan yardımcıları, ilçe emniyet ve milli eğitim müdürü, ilçe sağlık grup başkanlığı, siyasiler ve çok sayıda yurttaşın katıldığı büyük bir törenle devir teslim töreni yapılan Cumhuriyet Parkı içindeki sağlık ocağı “yeşil alan” üzerinde bulunduğu için ruhsat alamıyor ve faaliyete başlayamıyor. Mahalle muhtarı Sedat Çetintaş, sağlık ocağını yaptırırken yer tahsisinde belediyenin kendilerine yardımcı olduğunu, şimdi ise yapının kaçak olduğunu söylemelerine anlam veremediğini belirterek “Yeşil alansa neden yapılırken engellenmedi. Mağduriyetimiz giderilsin” dedi. Belediye yetkilileri ise alanın sağlık alanı olması için Büyükşehir Belediyesi’ne plan tadilatı teklifi hazırladıklarını söylediler.

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin desteğiyle 26 Mart günü, coşkulu bir şekilde devir teslim töreni yapılan sağlık ocağı, yeşil alana ruhsat alınmadan yapıldığı gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı’na devredilemedi ve hizmete giremedi. 150 metrekare alana prefabrik olarak yapılan sağlık ocağı kullanılamadığı için harabe bir şekilde bekliyor. 75. Yıl Mahallesi muhtarı Çetintaş, “Yeşil alana sağlık ocağı yapılması hukuken uygun değil” denilmesine şaşırdığını belirterek “Gaziosmanpaşa belediye başkanı, başkan yardımcıları ve mahalle muhtarları ile olan toplantıda sağlık ocağı yaptırmak istediğimi söyledim. Belediye başkanı bu işle ilgili olarak başkan yardımcısı Mahmut Yeter’i görevlendirdi. O da Park ve Bahçeler Müdürü Ali Kemal Bey’i yönlendirdi ve talimatları dahilinde park içine sağlık ocağını yaptırdım” dedi.

‘Törene niye katıldınız?’
Bölgenin sağlık ocağına ihtiyacı olduğunu anımsatan Çetintaş, “Burada Şişli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı Nevzat Ayaz Polikliniği bulunuyor. Gazi ve 75. Yıl mahallelerinin de bulunduğu yaklaşık 200 bin nüfuslu bölgeye hizmet veriyor” diye konuştu. Sağlık ocağının çevre düzenlemesini de belediyenin yaptığını öne süren Çetintaş, şunları söyledi: “Bina kaçakmış. Madem kaçaktı, usulsüzdü, yapılırken niye denetlenmedi. Tören resmi değilse neden mülki amirler, siyasiler katıldı?”

‘Belediye dalga geçiyor’
CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Mehmet Polat, “Sağlık ocağı yapılırken bu alanın yeşil alan olduğu bilinmiyor muydu? 75. Yıl Mahallesi CHP’nin en güçlü mahallelerindendir. Sağlık ocağı yapıldıktan sonra açılmaması insanların duyguları ile oynanmasıdır, dalga geçilmesidir” dedi. Polat, açılışta mülki amirlerin bulunduğunu anımsatarak CHP olarak konunun üzerine gideceklerini ve hukuki yollara başvuracaklarını söyledi. Belediye yetkilileri ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne plan tadilatı teklifi için başvurduklarını ve çalışmaların da en az 6 ay süreceğini, bu süre sonrasında sağlık ocağı için gerekli düzenlemelerin yapılacağını ifade ettiler.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.