Haberler

Emekle yapılan evler yıkılmasın

Tarih: 2 Eylül 2008 Kaynak: Evrensel Yazan: Burcu Özkaya, İmran Aydın Balkan
‘Kentsel dönüşüm’ adı altında gerçekleştirilecek yıkımlardan Kayışdağı’na bağlı Emek Evleri sakinleri de paylarına düşeni almak üzere. Emek Evleri’ndeki evlerinin yıkılıp yerine apartman yapılacak olmasına tepki gösteren mahalleliler, zor şartlarda başlarını sokacak bir yuva yaptıklarını ve emeklerinden vazgeçmeyeceklerini dile getirdiler.

30 yıldır Emek Evleri’nde oturan Sibel Tepeyurt, “Evimize bir çivi dahi çakamıyoruz. Her an atılma korkusu içindeyiz” diye konuştu. Evlerinin tapularının verilmesini isteyen Hasan Tepeyurt, “Evim yıkılıyor, ben ne yapacağım? Çadırda mı kalayım?” dedi. Tepeyurt, her tarafı villalarla işgal edilen İstanbul’un dokunulmadık tek yerinin Emek Evleri olduğunu dile getirdi.
Emek Evleri’ne taşındığında her yerin ‘dağ bayır’ olduğunu söyleyen Şenay Köksal da “15 sene su taşıdık, çok eziyet çektik” dedi. Köksal, mahallede yaşayanlarla akraba gibi olduklarına vurgu yaparak, “Biz birbirimizden ayrı, dört duvar arasında yaşayamayız” şeklinde konuştu. Köksal, tapularının da en kısa zamanda verilmesini istedi.

Mahallede emeğimiz var
Endem Kurt ise geldiklerinde mahallede ne elektrik ne de su olduğunu söyleyerek, evlere ve mahalleye çok emek verdiklerini vurguladı. Vergi ödediklerini belirten Kurt, “Şu kadarcık yeri bize layık görmüyorlar. Evleri yaparken gerektiğinde aç kaldık” dedi. Parayla bile tapu alamadıklarını dile getiren Kurt, çocuklarını bu evde büyüttüğünü, bu nedenle başka evde oturamayacaklarını söyledi. Kurt, “İsterim ki torunum da burada büyüsün” diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.