Haberler

Kepçe tarihe takıldı otopark inşaatı durdu

Tarih: 3 Eylül 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Ertan Korkmaz
Manisa Belediyesi, Eski Garaj Mevkii’nde, yer altı otoparkı, modern pazar yeri ve iş yerleri yapmak için proje hazırladı. Bin metrekare alanda projeyi gerçekleştirmek isteyen yetkililer, iki yıl önce bir inşaat sırasında Fatih Sultan Mehmet’in şehzadelik dönemine ait hamam kalıntılarının ortaya çıkmasını göz önünde bulundurup inşaat öncesi Manisa Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne müracaat etti, bölgede inceleme yapılmasını istedi. Müzeden, ikisi arkeolog 14 kişi görevlendirildi. Ağustos ayı boyunca devam eden sondaj kazılarında, belirli noktalarda dibe inildi. Kazıları derinleştiren ekipler, resmi kayıtlara göre bölgede varlığı bilinen, 1700’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen Müsellim Camii’nin kalıntılarına ulaştı. Sürdürülen diğer kazılarda da Osmanlı dönemine ait, seramik ve bakır işleme atölyelerine ait kalıntılar çıkarıldı. Ön kazı niteliği taşıyan sondaj kazılarını tamamlayan yetkililer, kalıntıların taşınabilenlerini müzeye götürdü. Elde edilen parçalar rapor haline getirilerek inşaat izni için İzmir 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na gönderildi.

Kazılarda ortaya çıkan eserlerin Osmanlı dönemine ait olduğunu doğrulayan Manisa İl Kültür Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, "Kuruldan gelecek cevaba göre bölgede inşaat çalışmaları başlayacak ya da başlamayacak. Kurul kararı olmadan bölgede çalışma yapılamayacak" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.