Haberler

KİPTAŞ’a suç duyurusu

Tarih: 3 Eylül 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Oktay Ekinci
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Recep Tayyip Erdoğan döneminden bu yana toplu konut uygulamalarını gerçekleştiren KİPTAŞ’ın (İstanbul Konut İmar Plan San. ve Tic. A.Ş.) Mimar Sinan beldesindeki inşaatlarından sonra Tepecik’e bağlı Türkoba’daki sitesinin de “ruhsatsız” olduğu anlaşıldı.

Dahası, Türkoba inşaatları aynı zamanda “1. sınıf vasıflı tarım alanlarında” kaldığından, ilgili yasalara ve nazım plana aykırılıklarından ötürü ruhsata bağlanmaları da hukuken mümkün görünmüyor.

KİPTAŞ’ın Büyükçekmece ilçesine bağlı Mimar Sinan beldesindeki 2006’da başladığı 712 konutluk projesinin de kaçak inşa edildiği geçen yıl basına yansımıştı. 

KİPTAŞ bu kez de Tepecik, Türkoba köyünde 135 ada 9-11 ve 12 parsellerdeki konut inşaatlarını yine kaçak olarak sürdürüyor. Ne var ki bu kez “gecikmeli” de olsa ruhsat alma olanağı bulunmuyor; çünkü proje alanı yasalara göre kesinlikle imara açılmaması gereken 1. sınıf tarım alanlarında kalıyor...

Tarladaki Şantiye
Bu yasadışı belediye inşaatları hakkında Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na 14 Ağustos 2008’de “suç duyurusu”nda bulunan Ziraat Mühendisleri Odası, mahkeme kararıyla proje alanında durum tespiti yaptırdı. Savcılığa da sunulan ve bilirkişilerce yerinde yapılan incelemelere dayanan tespit raporunda “mutlak tarım arazisi” niteliğindeki toprak miktarının, yasaya aykırı sürdürülen 11 bin 120 m2’lik inşaat alanıyla da sınırlı olmadığı; 9-11 ve 12 parsellerin toplam yüzölçümü olan 133 bin 528 m2’nin tamamının “şantiye” haline getirildiği belirtiliyor.

Arazinin tarımsal özellikleri hakkındaysa özetle şu bilgiler veriliyor: “Güvenlik içinde ürün yetiştirilebilecek çok iyi bir arazidir. Tesviyesi iyi, derin, verimli, kolay işlenebilen, su ve rüzgâr erozyonuna pek az maruz, iyi drene edilebilen, su taşkınlarından korunmalı, entansif tarım için uygundur.”

Rapora göre Tepecik KİPTAŞ Projesi durdurulmazsa tarım alanı katliamı çok daha geniş alanlara yayılacak. Çünkü yine KİPTAŞ’ın aynı konumdaki diğer projeleriyle 80 bin hektarlık (800 milyon m2) tarım arazisi yasalara aykırı yapılaşmayla yok edilecek.

Yasalar Çiğneniyor
Ziraat Mühendisleri Odası’nın başlattığı hukuk mücadelesinde tarım alanlarındaki bu “büyükşehir belediyesi tahribatı”nın sadece nazım planlara değil, 5403 sayılı “Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu”na da aykırı olduğu belirtiliyor.

Suç duyurusuna gerekçe gösterilen yasalar arasındaki Türk Ceza Kanunu’nun 184. maddesine göre de açıkça “imar kirliliği suçu” işlendiğinden, imar planlarında tarım alanı görüldüğü için ruhsat da düzenlenemeyen Tepecik KİPTAŞ inşaatlarının yasallaşması “hukuken” mümkün değil...
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.