Haberler

AKP''li başkanın bağış anlaşması

Tarih: 3 Eylül 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Ahmet Kaya
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı, belediye meclisinde görüşülmeden imar değişikliği için protokol imzaladı. Ancak mahkeme durdurdu. İşadamı da bağış çekini ödemekten vazgeçti.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli''yi görevinden istifaya kadar götüren, İstanbul Silivri''de KİPA''ya arazi satışındaki protokol olayının bir benzeri de Gaziantep''te gündeme geldi. AKP''li Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey''in, belediye meclisinde görüşülmeden iki gün önce protokol imzalayıp MÜSİAD üyesi işadamı Eyyüp Göymen''in arazisini ticaret alanı ilan ettirdiği ortaya çıktı.

Şahinbey ilçesi Rasaf Yolu ile Üniversite Bulvarı''nın kesiştiği noktada, imarı lise yeri olan 145 pafta, 155 ada ve 1 numaralı parseldeki alanı 2.5 yıl önce MÜSİAD üyesi işadamı Eyyüp Göymen satın alındı. 6 ay sonra, Büyükşehir Belediyesi iki bulvarın kesiştiği noktada kavşak çalışması projelendirdi. Projenin uygulanabilmesi için, arsadan 2 bin 500 metrekarenin yola terkine ihtiyaç oldu. İmar Yasası''nın 18. maddesinde yer alan Düzenleme Ortaklık Payı ile arsanın yüzde 40’ını alabilecek durumda olan belediye, bu yolu tercih etmeden özel bir uygulama yaptı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey, Göymen’le 12 Eylül 2006''da protokol imzaladı. Protokol ile önce 1/1000 ölçekli imar planı değişikliği yapılması ve arsanın 2419.82 metrekaresi yol için tahsis edilirken, arsa sahibinin mülkiyetinde kalacak şekilde 3354.47 metrekarelik alanın yüksek yoğunluklu ticaret alanı, 5554.99 metrekarelik alanın da temel eğitim alanı olarak belirlenmesi taahhüt edildi. İki gün sonra da Belediye Meclisi''nde protokole harfiyen uyan imar planı değişikliği kararlaştırıldı.

Bunun üzerine CHP Gaziantep İl Başkanı Nöfer Küllük, Gaziantep 1. İdare Mahkemesi''ne yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtı. Mahkemenin 8 Ekim 2007''de yürütmeyi durdurma kararı vermesi üzerine, belediye iptal istemiyle Danıştay''a başvurdu. Danıştay 6. Dairesi de belediyenin iptal başvurusunu reddetti.

Davanın esasına ilişkin karar beklenirken, bu kez Güzelbey ile Göymen arasında protokolde olmayan yüklü bir bağış anlaşması yapıldığı ortaya çıktı. Göymen’in, "O protokole konulmadı, başka bir protokolle kararlaştırıldı" dediği anlaşmaya göre, Büyükşehir Belediyesi''ne 700 bin YTL bağışta bulunacaktı, çeki de teslim etti.

Belediye yargıya intikal eden şikâyetleri dikkate almadan arsadan alınan yolda kavşak çalışması yaptı. Ancak Göymen "yürütmenin durdurulması" kararı nedeniyle arsasına ruhsat alamadı. Göymen, anlaştıkları düzenleme yapılamadığı için çeki ödemediğini söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.