Haberler

Lineadecor ABD’de aradığını bulamadı

Tarih: 3 Eylül 2008 Kaynak: Taraf
Lineadecor Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ecemiş, ABD’de yaşanan mortgage krizi nedeniyle bu ülkede kurdukları ve mutfak üretimi yapan Lineadecor USA şirketlerinin hiç iş yapmadığını kaydetti.

Ecemiş, son yıllarda hareketlilik yaşanan modüler mutfak sektörünün, yakaladığı hızlı ivmeyi mortgage ve yeni konut sıkıntısı nedeniyle kaybettiğini belirterek, perakende satışların krizden çok fazla etkilenmediğini ancak toplu satışlarda ise önemli düşüşler olduğunu söyledi.

Lineadecor’un yüzde 25 pazar payını elinde bulundurduğu yurtiçinde çok sayıda firmanın da mutfak üretimi yaptığını belirten Ecemiş, sektörün yeni konut yapılmaması nedeniyle büyük sıkıntı yaşadığını anlattı. “Lineadecor olarak sadece bizim toplu olarak müteahhitlere yaptığımız satışlarımızda yüzde 8-9 gibi düşüş oldu” diyen Ecemiş, yılsonunda hedefledik-leri 22-23 milyon YTL ciroyu 21 milyon YTL’ye düşürdüklerini ifade etti.

Türkiye’nin adını yeni model ve tasarımlarla yurtdışın-da başarıyla temsil ettiklerini söyleyen Ecemiş, bu kapsamda bir Türk işadamıyla, beş ay önce ABD’de yüzde 50 ortaklı USA Lineadecor adlı bir şirket kurduklarını söyledi. Yıllık 1.5 milyon adet civarındaki ihtiyacı ile iyi bir pazar olarak gördükleri ABD’de hızla büyümeyi amaçladıklarını ancak ülkede mortgage krizinin baş gösterdiğini ifade eden Ecemiş “Büyük umutla kurduğumuz USA Lineadecor, hiç satış yapamadı.

Meksika’da ve ülke içinde üç yere teklif verdik. Ancak şu an için bir sonuç alınamadı. ABD’de konut sektöründe büyük sıkıntı var. Adeta yaprak kıpırdamıyor. Ancak gelecek yıl bir canlanma bekliyoruz. Planlarımızı gelecek yıla göre yapıyoruz” diye konuştu.

Ecemiş, Avrupa’da genel olarak bir sıkıntı bulunmadığını da belirterek, mağazaları bulunan 13 ülkenin yanı sıra Mısır, Dubai ve Kuveyt’te görüşmelerinin sürdüğünü kaydetti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.