Haberler

Alman mimarlar da bizi görebilecek!

Tarih: 9 Eylül 2008 Kaynak: Radikal
Alman Mimarlık Müzesi’nde açılan ‘Becoming İstanbul’ sergisi İstanbul’un bugüne kadarki gelişimini göz önüne seriyor. Garanti Galeri’nin düzenledeği iki ayrı sergi Frankfurt ve Venedik’te izleyiciyle buluşuyor.

İstanbul’un farklı açılardan son 150 yıldaki gelişimini gözler önüne seren ‘Becoming İstanbul’ başlıklı sergi, Türkiye´nin 2008 Frankfurt Kitap Fuarı’na Onur Konuğu olarak katılım programı kapsamında Frankfurt’taki Alman Mimarlık Müzesi’nde (Deutsches Architektur-Museum/DAM) açıldı. Garanti Galeri’nin, 2008 Frankfurt Kitap Fuarı Onur Konuğu Türkiye Ulusal Yürütme Komitesi ve Alman Mimarlık Müzesi işbirliğiyle gerçekleştirdiği sergi 9 Kasım’a kadar açık kalacak.

DAM Müdürü Peter Schmal, ziyaretçilerin bilgisayarlarda İstanbul hakkında istedikleri bilgiyi alabileceklerini, bu yolla kentin çok yönlülüğünü göstermek istediklerini ve bazı önyargıları yıkmaya çalışacaklarını belirtti.

‘Becoming İstanbul’ sergisi ve bu kapsamda hazırlanan kitabın editörlüğü Pelin Derviş ile mimarlar Bülent Tanju ve Uğur Tanyeli tarafından yürütüldü. Sergi ve kitabın basılı malzemesiyle logo tasarımı Bülent Erkmen tarafından gerçekleştirildi. Serginin önemli bölümünü; İstanbul üzerine düşünen, İstanbul’da çalışan, İstanbul’la ilgili üretimde bulunan, İstanbul’u farklı perspektiflerden yakalayan çok sayıda fotoğrafçı, sanatçı, mimar, yazar, çizer ve akademisyenin işlerinin yanı sıra gazete, dergi ve televizyon arşivlerinde yapılan araştırmalardan elde edilen bir seçkiyle oluşturulan interaktif veritabanı oluşturuyor. Sergi için özel olarak tasarlanan bir arayüzle izleyicinin kullanımına sunulan veritabanı, 80 kavram üzerine tasarlanan ve 390 alt grupta toplanan 7 binin üzerindeki görselden oluşuyor. Ayrıca sergi için hazırlanan haritalar, İstanbul’un Türkiye ve dünya bağlamındaki yerini farklı başlıklar altında belgelemeyi hedefliyor.

Çok sayıda yazarın katılımıyla hazırlanan ansiklopedik kitap ise son 150 yıllık zaman aralığında İstanbul’da yaşanan kentsel dönüşümü taze bir bakışla irdelemeyi hedefliyor. Kitabın yazarları arasında akademisyenler, antropologlar, mimarlar, sosyologlar, şairler, şehir planlamacıları, tarihçiler ile mimarlık, edebiyat ve sinema eleştirmenleri bulunuyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.