Haberler

İnşaatçı krizin en az vuracağı Körfez ülkelerine yönelmeli

Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin, Türk girişimcilerine küresel dalgalanmadan çekinmemelerini ve içlerine kapanmadan yatırımlara devam etmelerini önerdi. Alkin, hükümeti de özel sektörü teşvik edici politikalar uygulamaya çağırarak "Türk halkının ekonomiye duyduğu güven ayağa kalkmazsa konutta canlanma sağlanamaz. Gelişimin ve yatırımların devam etmesini istiyorsanız güveni ayağa kaldıracaksınız" dedi.

İMSAD tarafından düzenlenen "Dünya ve Türkiye''deki Ekonomik Gelişmeler ve İnşaat Sektörüne Etkileri" başlıklı toplantıda konuşan Alkin, inşaat sektörünün Türkiye''de büyümenin dinamosu olduğunu belirterek, küresel dalgalı süreçten en düşük seviyede etkilenmek için hükümetin özel sektörü destekleyici duruşunu etkin bir şekilde göstermesi gerektiğini vurguladı. Alkin, küresel türbülanstan çekinen Türk girişimcilerinin içlerine kapanması halinde ekonomik büyümenin gerilemeye devam edeceğini kaydederek "Türk halkı ve sanayicilerinin çekingenlikleri giderilmeli ve gerek üretici gerekse tüketici cesaretlendirilmelidir. Bizim şu mantığı değiştirmemiz lazım. Batı sektörü değil, vatandaşı teşvik ediyor. Hükümetten istediğimiz piyasa ekonomisinin çalıştırılması ve güveni artırması" dedi.

Türk inşaat sektörünün pazar payını kaybetmemek için Avrupalı müteahhitlerle agresif bir mücadeleye girebileceğini ifade eden Alkin, "Küresel çalkantının devam ettiği süreçte, dalgalanmadan küreselleşmeyle henüz tanışmamış ülkeler en az etkilenecek. Bunlar Balkanlar, Kuzey Afrika, Körfez ve Rusya. Bu bölgelerdeki ülkelerde inşaat yatırımlarının durması söz konusu değil. Ancak buralarda iş yapanlar da kimi sorunlar yaşıyor. Bu sorunların çözümü için ve bölge ülkelerle ilişkileri güçlendirmek için hükümet adımlar atmalı" dedi.

Gerginliğin faturası Türkiye''ye çıkabilir
Türkiye''nin son 4 yılda bölgesinde emtia zengini olan Körfez ülkeleri ve Rusya''dan doğrudan yabancı sermaye, portföy yatırımları ve turizm vasıtasıyla nemalandığını vurgulayan Alkin, şöyle konuştu: "Rusya-Gürcistan gerginliğinin sebep olacağı yeni politik denge, ABD başkanlık seçimi sonrasında dünya enerji fiyatlarına yönelik oyun kurgusunu değiştirebilir. Petrolün 98-104 dolar aralığına çekilmesinin yanı sıra Rusya ile ilişkilerde yaşanacak sıkıntılar, Türkiye''nin ihracat ve turizm gelirlerini olumsuz yönde etkileyebilir."

Şimşek, Merrill Lynch''i iyi tanıyor, bir şeyler söylemeli
Prof. Dr. Kerem Alkin, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek''in, Merrill Lynch''i iyi tanıdığını ifade ederek Şimşek''i bu süreçte "bir şeyler" söylemeye davet etti. Alkin, "Bu işin yarısı psikolojiktir. Türkiye''de insanlara, sermaye piyasalarının dünyadaki gelişmelerden etkilenmeyeceği kadar iyi noktada olduğunu ifade etmek gerekiyor" diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.