Haberler

Yargı iptal etti Gökçek direniyor

Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Büyükşehir Belediyesi’nin yıllardır tartışılan atakule ve cami figürlü amblemi yine mahkemelik oldu.

Ankara 3’nci İdare Mahkemesi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin atakule ve cami figürlü amblem kararını iptal etmesi ve ardından Danıştay 8’nci Dairesi’nin de bu kararın bozulması istemini reddetmesine karşın, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu simgeyi, resmi yazışmalar dışında kullanmayı sürdürmesi, konuyu yeniden yargıya taşıdı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran eski CHP Trabzon Milletvekili Avukat Rahmi Kumaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında "görevi kötüye kullanmak, kamu mallarına zarar vermek ve yalan bildirimde bulunmak" suçlarından, dava açılmasını istedi.

Gökçek’in, 1994 yerel seçimlerinde başkan seçilmesinin ardından, tartışılmaya başlanan Ankara’nın amblemi, yine yargı konusu oldu. Gökçek’in, iş başına gelir gelmez kentin Hitit Güneşi olan simgesini ’atakule ve cami’ figürlü bir amblemle değiştirmesi uzun süren yargı sürecinin ardından geçtiğimiz aylarda karara bağlanmıştı. Son olarak Danıştay 8’nci Dairesi Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, Ankara’nın ambleminin değiştirilmesine yönelik kararını iptal eden Ankara 3’üncü İdare Mahkemesi kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddetmiş, böylece konuya son nokta konulmuştu.

Yargının kararları
Ancak bu karara rağmen, Büyükşehir Belediyesi’nin Atakule ve cami figürlü amblemini bir çok yerde kullanması tepkilere neden oldu. Avukat Kumaş, konuyla ilgili olarak Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu. Kumaş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği suç duyurusu dilekçesinde, Gökçek hakkında, ’görevi kötüye kullanmak, kamu mallarına zarar vermek ve yalan bildirimde bulunmak’ suçlarında dava açılmasını istedi.

Kumaş, suç duyurusu dilekçesinde, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin amblem değişikliği kararının Ankara 3’nci İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğini ve Danıştay’a yapılan temyiz davasının da reddedildiğine dikkat çekti.

Amblem olmadı flama
2004 yılında çıkarılan yeni Belediyeler Yasası ile belediyelere beldeleri için simge belirleme yetkisi verildiğine hatırlatan Kumaş, Büyükşehir Belediyesi’nin 14 Ocak 2005 tarihinde aldığı kararla iptal edilen atakule ve camili figürlü amblemi, yeniden benimsendiğini kaydetti. Kumaş, bunun üzerine iptal davası açtığını ve Ankara 3’ncü İdare Mahkemesi’nin kararı esastan iptal ettiğini bildirdi. Kumaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kararın bozulması için Danıştay’a başvurduğunu, Danıştay’ın ise bu isteği 2 Temmuz 2008’de aldığı kararla reddettiğini kaydetti.

Bütün yargı kararlarına karşın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’in kararı uygulamadığı gibi, yargıya direnerek, söz konusu simge için Belediye Meclisi’nde "belediye flaması" olarak benimseme kararı aldırdığını anlatan Kumaş, dilekçesinde şunları belirtti:

İhtarın süresi doldu
"Bu durum karşısında, yasadışı simgeyi belirleyen ve uygulatan belediye başkanı Melih Gökçek’e Ankara 44. Noterliğinden ekteki 12 Ağustos 2008 gün ve 19801 sayılı ihtarnameyi gönderdim. İhtarname kendisine 20 Ağustos 2008 günü bildirilmiştir. İhtarnamede sözü edilen 30 günlük süre 19 Eylül 2008 günü dolmuştur. Mahkeme kararının gereğini yerine getirmemek suçtur. Sanık İ. Melih Gökçek ’Ankara Belediyesi Haber Bülteninden ve yazışmalarından simgeyi kaldırdım’ demekle suç işlediğini bir kez daha kabul etmektedir. Çünkü mahkeme kararı bir bütündür. Bunu bölerek kimi durumlarda geçerli, kimi durumlarda geçersiz gösterme yetkisi yoktur."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.