Haberler

Selçuklu dile geldi

Tarih: 25 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Kurtbay Önür


Anadolu’da derin izler bırakan Selçukluların 1000 yıllık medeniyet yolculuğu Konya’nın Selçuklu Belediyesi tarafından iki ciltlik dev bir ülbümde toplandı. “Anadolu Selçuklu Eserleri” adlı çalışmada, Anadolu’yu toprak olmaktan çıkarıp, vatan haline çeviren ve taş taş üstüne koyup, yeni dünyada İslam sancağını dalgalandıran Selçuklular bir defa daha mercek altına alındı. Prof. Dr. Haşim Karpuz, Ahmet Kuş, Feyzi Şimşek ve İbrahim Dıvarcı tarafından hazırlanan eserdeki Selçuklu yapılarını Mustafa Niksarlı ve Firdevs Sayılan fotoğrafladı.

Büyük sempozyum
Albümün tanıtımı kapsamında 7-8 Ekim tarihlerinde “Anadolu Selçuklu Şehirliği ve Uygarlığı” adı altında Selçukluların merkezi Konya’da bir sempozyum düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katılması beklenen sempozyuma Konya - Selçuklu Belediye Başkanı Doç. Dr. Adem Esen başkanlık edecek. Türkiye’deki Selçuklu yapılarının bütününü içine alan bir envanter veya tespit çalışmasının bugüne kadar yapılmadığını belirten Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, “Tarihçi ve araştırmacıların zorluklar altında meydana getirdiği bu eser çekilen zahmete değdi” diye konuştu.

Fotoğraflar anlatmaya yetmedi
Anadolu Selçuklularının hakim olduğu topraklar üzerinde yapılan çalışmalarla ortaya çıkan “Anadolu Selçuklu Eserleri” adlı iki ciltlik albümde eyvanlı-kubbeli camiler, kümbetler, mezar taşları, kervansaraylar, medreseler, şifahaneler kare kare aktarılıyor. Eserleri görüntüleyen araştırmacı ve fotoğraf sanatçısı İbrahim Dıvarcı, “Fotoğraflar bu medeniyeti anlatmaya yetmedi” diyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.