Haberler

Yenikapı’da tarihe kepçeyle girilecek

Tarih: 3 Ekim 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Ömer Erbil
Marmaray çalışması kapsamında Yenikapı''da Neolitik (Taş Devri''nin son çağıyla ilgili) döneme ait önemli eserlerin bulunduğu bataklık, iş makineleri tehdidi altında.

Uzman arkeologlar, eserlerin doğal koruyucusu olan bataklıkta arkeolojik araştırmaların devam etmesi gerektiğini belirtiyor. Arkeologlar, "Buraya iş makinesi sokulamaz" diyor.

Projenin tamamlanması için bataklığın tamamen kaldırılması gerektiğini savunan Kazı Başkanı Dr. İsmail Karamut, "Bataklığın tümünü kazmamız mümkün değil. Bu uzun yıllar alır. Ben sakınca görmüyorum" diye konuşuyor. Marmaray kapsamında Yenikapı''da sürdürülen arkeolojik kazılarda tabana yakın yerde çıkan bataklıkta bulunan buğday başağı, yay, kano küreği gibi ahşap ve kemik arkeolojik malzemelerin dünyada bir benzeri yok.

Çamur koruyor
Vehbi Koç Vakfı 2008 Ödülü''nü kazanan ünlü arkeolog Prof. Dr. Mehmet Özdoğan''a göre bataklık son derece önemli. Alanı yerinde gezen Özdoğan şöyle konuştu: "Organik madde çamurda iyi korunur. Bakteri üretmediği için ahşap, deri gibi maddeleri çamur çürütmez. Karada göremediğiniz malzemeleri, çamurun içinde sağlam olarak bulursunuz. Neolitik dönem yay çıkmış. Dünyanın en eski buluntuları buradan geliyor. Örneklerini dünyanın hiçbir yerinde bulamazsınız. Müzenin üzerinde baskı olduğu belli. Bataklık alanın tamamı araştırılmayacak. Hepsi kazılsa çok iyi olur. Kurtarma kazıları, projeden 4 yıl önce başlamalıydı. Proje 2 yıl sarkınca haliyle baskı başlıyor. Müze müdürü yine de çok iyi dayandı."

Arkeoloji Müzesi Müdürü ve Kazı Başkanı Dr. İsmail Karamut ise iddiaları şöyle cevapladı: "Bataklığın tümünü kazmamız mümkün değil. Bu uzun yıllar alır. Bataklığı kurutacaksınız, tek tek elekten geçireceksiniz. Keşke kent arkeolojisi değil bilimsel bir arkeoloji yapsaydık. Ben de isterdim ama, burada bunu yapmanın imkanı yok.

Ben hocaların hepsini çağırıp konuştum. Hepsinin fikrini alarak bu karara vardım. Bana Demiryollar Limanlar Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü''nün baskısı yok. Müze Müdürlüğü''nde kalmak gibi bir gayretim de yok. Beğenilmiyorsam, bilen birini getirsinler o kazsın. Balçığın olduğu yere iş makinelerinin girmesinde ben sakınca görmüyorum. Yan tarafta balçık zaten devam ediyor ve biz orada kazıyı sürdüreceğiz."

İlk defa ahşap aletler bulundu
Arkeoloji ve Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi, kazıları kaygıyla takip ettiklerini belirterek, şu açıklamayı yaptı: "Marmaray ve metro inşaat faaliyetlerine yönelik olarak Yenikapı''da yapılan arkeolojik kazılarda önemli bir Bizans Limanı, İstanbul''un Bizans Dönemi''nde yapılan en eski suru, 32 adet batık ve binlerce buluntu ortaya çıkarılmış ve ilk kez tarihi yarımadada Neolitik döneme ait bulgular elde edilmiştir. Yaklaşık 8 bin yıl öncesine ait Neolitik yerleşmenin mimari kalıntıları, ölü hediyeleriyle gömülmüş iskeletler, çanak çömlekler, çakmaktaşı aletler, kemik aletler ve bugüne kadar neredeyse başka hiçbir Neolitik yerleşmede bulunamamış ahşap aletler alanda çalışan arkeologlar tarafından ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen veriler, 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''un tarihiyle birlikte, dünya kültür tarihine ışık tutmaktadır."
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.