Haberler

Kirliliği Bitirecek Buluş

Tarih: 3 Ekim 2008 Kaynak: Birgün
Uzmanlar havadaki karbondioksit gazlarını tutan bir cihaz icat etti. Bu yeni buluşun çevre kirliliğine ilaç olması bekleniyor...

Kanada"nın Alberta eyaletindeki Calgary Üniversitesi bilim insanlarından Prof. David Keith başkanlığındaki araştırma ekibi, havaya bırakılan karbondioksit gazlarını tutan yeni bir cihaz icat etti.

Ekip tarafından icat edilen cihaz, atmosfere karbondioksit gazı bırakan tüm araç, makine ve uçağa takılabilme özelliğine sahip. Montajının ve kullanımının kolaylığının yanısıra, pahalı olmayacağı belirtilen cihazın, sera gazları sorununa büyük oranda çözüm sağlayacağına dikkat çekiliyor.

"Her Açıdan Kontrol Mümkün Olacak"
Calgary Üniversitesi’nde iklim değişikliği uzmanı olarak görev yapan Prof. Keith, “Özellikle imalat sanayinde bugüne dek karbondioksit gazlarının yayılmasını önleyen teknolojilerin kullanımı, pahalı olmaları nedeniyle çok yavaş ilerledi. Artık bu sistemle karbondioksit üreten her araç ve uçağı kontrol etmek mümkün olabilecek” dedi.

İcadın, bugüne dek bilinen karbondioksit yakalama sisteminden farklı olarak ‘hava yakalama ve karbondioksit depolama’ aslına dayandığını anlatan Keith, “Bu sistem, özellikle uçaklarda ve ulaşım sektöründe yeni buluşların da önünü açacak” açıklamasında bulundu.

Prototip sistemle, 1 yılda 20 ton karbondioksit depoladıklarını açıklayan Keith, “Daha önce soruna çözüm için nükleer veya rüzgâr enerjisi önerilirdi. Şimdi bunlara ek olarak yeni sistemi sunuyoruz” diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.