Haberler

Narlıdere''ye engellilere akşam bakımevi açılıyor

Tarih: 10 Eylül 2009 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Fatih Yapar
Narlıdere Belediyesi, Engelliler Haritası Projesi ile birlikte bir ilke daha imza attı. Projeyle, ilçe sınırlarında bulunan engellilerin profili ortaya çıkartılırken, kurulacak Danışma Merkezi ile engellilerin önü açılacak. Narlıdere Zihinsel Özürlüleri Koruma ve Destekleme Derneği ile birlikte ''Nar Taneleri Engelli Aktivite ve Akşam Bakım Merkezi''ni kuran Narlıdere Belediyesi, dernekle ortaklaşa gerçekleştirdiği İzmir Kalkınma Ajansı''ndan destek alan projeyi, 15 Ekim''e kadar tamamlamayı planlıyor.

Yıllar önce belediye başkanlık konutu olarak planlanan Limanreis mahallesindeki iki katlı, bahçeli binayı restore eden belediye, İZKA desteğiyle 148 bin TL''lik bütçeli projeyi hayata geçiriyor. Narlıdere''de tespit edilen engelliler, proje kapsamında yaptıkları işlerle hem topluma kazandırılacak hem de engelsiz bireylerle uyum içinde yaşamayı öğrenecek.

Neler olacak?

Engelliler, aileleriyle birlikte vakit geçirebilecekleri merkezde gündüzleri resim, müzik, tiyatro, internet, drama, el sanatları, takı tasarımı, nikah şekeri, seramik, mum ve sabun imalatı gibi etkinliklerle hem kaliteli zaman geçirecek hem de tüketen değil, üreten bireyler haline getirilecek. Merkezde yer alacak "Engel-siz Kafe"de engelli bireyler çalışacak. Kafeterya, halka açık olacak ve burada engelli bireylerle engelsiz bireylerin kaynaşması, engelliler ve engelli sorunları hakkında farkındalık yaratılmaya çalışılacak. Cuma ve cumartesi akşamları saat 24.00''e kadar açık olacak merkezde, Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu öğretim üyelerinden eğitim alacak olan bakıcı anneler, aynı bölümün son sınıf öğrencileri ve uzmanlar nezaretinde 20 engelliye, ücretsiz akşam bakım hizmeti verecek. Böylelikle her hafta 40 ailenin sosyal yaşama daha aktif katılımları sağlanmış olacak.

Ülkemizde engelli çocuğu olan ailelerin en önemli sorunlarından birinin, kendilerine özgür zaman ayıramamak olduğunu belirten Narlıdere Belediye Başkana Abdül Batur, "Özellikle zihinsel engelli çocuğa sahip aileler, sosyal yaşama katılamıyor. Onlar için bir yakınının düğün, nişan, nikah törenine gitmek, baş başa yemek yiyebilmek, sinema, tiyatro, gezi gibi kültürel etkinliklere katılmak, her zaman lüks olur. Biz de bu fikirden yola çıkarak, kısa zamanda bitirmeyi hedeflediğimiz çalışma ile sorunu çözeceğiz. Türkiye''de bir ilk olacak projeyi yakında hayata geçireceğiz" dedi.

Ücret talep edilmeyecek

Sosyaldemokrat bir belediye anlayışı ile hareket ettiklerini belirten Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, engellilere yönelik çalışmaların devam edeceğini dile getirdi. Batur, şu bilgileri verdi: "Engelliler de bu ülkenin vatandaşı. Gerçekleştirdiğimiz bu proje, engellilerin ailelerine de büyük destek olacak. Aileler güvenli, sıcak ortama çocuklarını, yakınlarını bırakarak istediklerini yapabilecek. Burada yapılacak tüm çalışmalar ücretsiz olacak. Ayrıca engellilerin yaptığı çalışmalardan elde edilen gelir, kendilerine harçlık olarak verilecek."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.