Haberler

Esentepe-Zincirlikuyu hattında "Astoria" pazarlığı

Tarih: 20 Temmuz 2010 Kaynak: Hürriyet Yazan: Ceyhun Kuburlu
İstanbul Zincirlikuyu''daki karayolları arazisi üzerine inşa edilen Zorlu Center projesinin 5 yıldızlı otelini işlettirmek için dünyanın en lüks otel markalarından Waldorf Astoria ile görüşen Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu''nun karşısına "Astoria" engeli çıktı.

Öncelik Aşçı''ya ait

Ünlü otel zincirini Türkiye''ye getirmek isteyen ancak ismi daha önce İstanbul Esentepe''deki Astoria Alışveriş ve Yaşam Merkezi''ne tescil ettirilen "Astoria" karışıklık yarattı. "Astoria''nın Türkiye''deki tüm kullanım hakkı bana ait" diyen Astaş Gayrimenkul Yatırım ve Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı, "Bu isim ile Türkiye''ye gelemezler" dedi. Waldorf Astoria ile görüşmelerini doğrulayan Ahmet Zorlu ise görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Tescil ettirdim

Astoria adını yıllar önce Türk Patent Enstitüsü''ne tescil ettirdiğini belirten Vedat Aşçı, şu bilgileri verdi: "Ben bu ismi kendim buldum. Soyadımın ilk harfiyle başlayan Astoria''yı yıllar önce tescil ettirdim. Ben nasıl yurtdışında bir markanın adıyla yeni bir girişimde bulunamıyorsam, bu şirketler de Türkiye''de gelip benim tescil ettirdiğim bir isim üzerine iş yapamazlar. Bu yasalarla açıkça ortaya konuyor. Astoria adı benim üzerime tescillidir. Biz bu markayı dünyada büyütmeyi hedefliyoruz. Bu tür sorunlar karşımıza çıkacağını tahmin ettik ve buna göre önlemlerimizi aldık. Türkiye''ye bu isimle giriş yapılamaz."

Waldorf ile görüşme

Konuyla ilgili olarak fazla konuşmak istemeyen Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, "Bu konuyla ilgili konuşmak için çok erken. Dünyaca ünlü otel zinciriyle görüşme yaptığımız doğrudur. Bu konuyla ilgili girişimimiz oldu. Ancak net bir şey yok" dedi.

Aynı konuda iş yapamazlar

Tescilli Markalar Derneği (TMD) Başkanı Vehbi Kahveci, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bu durumda öncelik Astoria adını Türkiye''de ilk tescil ettiren şirkete aittir. Burada da öne Vedat Aşçı çıkıyor. Ancak yurtdışından gelen şirket gerekli yerlere müracaat edip Türkiye''deki kayıtlı Astoria adını hükümsüz kılabilirse, isim hakkı bu firmaya geçer. Ama bu kolay bir iş değil. Çünkü bir çok inceleme yapılacak. İki marka arasında bağ bulunmayacak ya da Türkiye''deki işleri birbirinden bağımsız olacak, ya da marka devir işlemi gerçekleşecek. Aynı konuda iş yapmaları mümkün değil. Eğer Vedat Aşçı''nın tescil ettirdiği Astoria adı hükümsüz duruma düşerse, işler tersine dönebilir. Çok detaylı bir konu ancak Astoria Alışveriş ve Yaşam Merkezi''nin elinden bu ismi almak kolay olmaz."
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.