Haberler

Truva Müzesi Zirvesi

Tarih: 14 Ocak 2011 Kaynak: burasicanakkale.tv
Çanakkale merkezine bağlı Tevfikiye Köyü sınırları içinde yer alan Troia Antik Kentine yapılması planlanan müzenin proje şartnamesini belirlemek üzere bir araya gelen Troia Müzesi Ulusal Proje Yarışması jüri heyeti antik kente incelemelerde bulundu.

Troia Müzesi Serbest Katılımlı, Tek Kademeli, Ulusal Mimari Proje Yarışması jüri heyetinin yer aldığı geziye, Çanakkale Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Restorasyon ve Uygulama Dairesi Başkanı Zahide Olşen, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şinasi Haznedar, Şube Müdürü Kadir Savcı, Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Tevhit Kekeç, Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Troia Kazı Başkan Yardımcısı Doç.Dr. Rüstem Aslan, Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Arkeolog Ömer Özden, Milli Parklar Şube Müdürü Turhan Akay, Arkeolog Çağman Esirgemez ve Tevfikiye Köyü Muhtarı Mehmet Er katıldı.

Arkeoloji Müzesini gezen Troia Müzesi Ulusal Mimari Proje Yarışması Danışman, Asli, Yedek Jüri Üyeleri ve Raportörleri ile protokole, Müze Müdür Vekili Ömer Özden çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Ardından Troia Ören yerini gezen heyete eşlik eden Troia Kazı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Rüstem Aslan ise Troia planlaması ve kazı çalışmaları hakkında genel bilgiler aktardı. Antik kent girişinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırılan 100 dönümlük alan içerisine kurulması düşünülen müze yerini gezerek incelemelerde bulunan jüri üyeleri daha sonra helikopterle havadan keşif yaptı.

Troia Antik Kentine yapılması düşünülen "Troia Müzesi" için yerinde incelemelerde bulunan heyet, Ulusal Mimari Proje Yarışması öncesinde Akol Hotel''de, proje şartnamesi konusundaki son detaylarının görüşüldüğü bir toplantı yaptı. Basına kapalı olarak gerçekleşen zirvede, Troia Müzesi için yapılacak ulusal proje yarışmasının şartnamesinin detayları belirlendi.

Önümüzdeki yıl ihaleye çıkarılarak temeli atılması planlanan Troia Müzesi''nin tamamlanmasıyla birlikte Dünya''nın 44 değişik müzesinde sergilenen hazinelere de dönüş yolu açılmış olacak.

 

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.