Haberler

Avrupa, nükleer santrallerini ''stres testinden'' geçirecek

Tarih: 16 Mart 2011 Kaynak: Dünya
Japonya''daki felaketin ardından nükleer santrallerin güvenliği yeniden sorgulanmaya başlandı. Almanya, 7 santralini inceleme için geçici olarak kapatma kararı aldı.

Almanya''da, 1980 yılından önce kurulan 7 nükleer santral güvenlik incelemeleri için geçici bir süre kapatılacak. AB Komisyonu da, Japonya''daki depremin ardından güvenliği tekrar tartışılmaya başlanan santrallerin stres testinden geçirilmesi önerisine sıcak yaklaştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün başkent Berlin''de Çevre Bakanı Norbert Röttgen, Ekonomi Bakanı Rainer Brüderle ve 17 nükleer santralin bulunduğu eyaletlerin başbakanlarıyla bir toplantı yaptı.

Toplantıdan sonra katılımcılarla birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Merkel, nükleer santrallerin kapatılma süresinin uzatılması kararının durdurulmasının öngörüldüğünü, 3 ay boyunca 7 eski nükleer santralin kapatılacağını söyledi.

Merkel, haftaya salı günü aynı katılımcılarla yeniden bir araya geleceklerini ve sözkonusu 3 aylık süre içinde neler yapılacağını görüşeceklerini kaydetti.

Bakan Röttgen, bu kararı bir önlem olarak aldıklarını ve bu 3 aylık süre içinde nükleer santrallerin güvenlik açısından inceleneceğini belirtti. Bakan Brüderle de alınan önlemlerin enerji fiyatlarına yansıyacağını ifade etti.

Avrupa çapında ''stres testi''
Bu arada AB Komisyonu da, Japonya''daki depremin ardından güvenliği tekrar tartışılmaya başlanan nükleer santrallerin stres testinden geçirilmesi önerisine sıcak yaklaştı.

AB Komisyonu sözcülerinden Marlene Holzner, "Bu önerinin değerlendirilmesi ve tartışılması gerekli" dedi.

Holzner, bugün Brüksel''de toplanacak olan AB enerji bakanlarının gündem maddelerinden birinin Avrupa''daki nükleer santrallerin güvenliği ve stres testi olacağını belirtti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.