Haberler

Mesudiye’yi susuz bırakacaklar

Tarih: 16 Mart 2011 Kaynak: Evrensel
Ordu''da yapılmak istenen hidroelektrik santrallerinin ilk uygulandığı bölge olan Mesudiye ilçesinde derelerin kuruduğu tespiti yapan Ordu Temiz Enerji Platformu üyeleri, tehlikenin boyutunu Mesudiye muhtarlarına anlatmak ve son gelişmeleri yerinde görmek için Mesudiye''ye gitti.

Ordu Temiz Enerji Platformu üyeleri Mesudiye Muhtarlar Derneği''nde muhtarlarla yaptıkları toplantıda, Türkiye''nin değişik yerlerinde yapılan HES görüntüleri, doğaya verilen zararları ve halkın mücadelesini anlatan belgesel gösterimi düzenledi.

Platform Sözcüsü Elektrik Mühendisi Coşkun Türkeli, şirketlerin santrallerde elektrik üretebilmek için, dere yataklarından aldıkları suyu borularla ve yeraltı tünelleriyle taşıyacaklarını, bu nedenle dere yatağında kilometrelerce su bulunmayacağını anlattı. Türkeli buna örnek olarak, Topçam Barajı''nda biriken suyu kullanan Darıca-1 HES''in Melet Irmağı''nın 8 km''lik bölümünü nasıl susuz bıraktığını belgeleyen fotoğrafları gösterdi.

Dere yataklarında su olmadığı zaman, havzadaki tüm canlıların geri dönüşü imkansız bir şekilde yok olacağını, tarım ve hayvancılığın artık yapılamayacağını ve orada yaşayan insanların mecburen göç etmek zorunda kalacaklarını anlatan Türkeli, HES''lerin bir an önce durdurulması gerektiğini ve hepsinin iptal edilmesi gerektiğini ifade etti.

Coşkun Türkeli şu bilgileri verdi: "Melet suyu Türkiye coğrafyasının en kaliteli sularından biridir. Bu suların kullanım hakkını 49 yıllığına alan özel şirketler, suyu şişeleyip şişeleyip satacaklar. 1/2 lt''lik pet şişelerdeki suyu bakkallardan, marketlerden 50 kuruşa alıyoruz, tonu 1000 TL. ye geliyor. Evlerinize musluktan akan suyun sahibi onlar olacak ve istedikleri fiyata size su satacaklar. Derelerden su almak istediğinizde, kullanım hakkı onlarda olduğu için onlara para ödemek zorunda kalacaksınız. Su kaynaklarından su almak istediğinizde, ‘kaynak sularına dokunamazsın, benim deremi onlar besliyor'' diyecekler" dedi.

Muhtarlar ise birlik olarak halka yaşanabilecek gelişmeleri anlatmaları gerektiğini söylediler. Kendilerinden habersiz bölgenin ölçülüp biçldiğine dikkta çeken muhtarlar, "Buradaki derelerin küçük kollarını bile satın almışlar, buna izin vermemek lazım" dediler.

Toplantının sonunda hakın bilgilendirme çalışmalarının yanında hukuksal yönde hazırlıkların yapılması kararlaştırıldı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.