Haberler

Rant çemberi kırıldı

Tarih: 18 Mart 2011 Kaynak: Birgün Yazan: Onurkan Avcı
BirGün''ün 14 Aralık 2009''da ‘İmar Planlarında Yeniden Doğuş'' manşetiyle verdiği özel haberde ortaya çıkarılan rant paslaşması, mahkeme tarafından iptal edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, yaptığı imar değişikliğiyle Doğuş Holding''in arazisini 350 milyon TL daha değerlendirmiş, sonrasında Doğuş Grubu''na ait Garanti Bankası ise İBB''ye kredi sağlamıştı. İBB''nin Doğuş''un İstanbul Maslak''taki arazisine resmi itirazlara rağmen getirdiği plan tadilatını BirGün''ün haberiyle beraber yargıya taşıyan İBB eski meclis üyelerinden Hüseyin Sağ''ın itiraz ve taleplerini değerlendiren 5. İdare Mahkemesi söz konusu imar kararını iptal etti.

ÖNCE YAPILMIŞ, SONRA RUHSATLANDIRILMIŞTI
Dava konusu olan süreç şöyle gelişmişti: Maslak''taki NTV binasının yanında Doğuş Power Center adlı bir alışveriş merkezi kurmak isteyen Doğuş Holding''in teklifi, İBB''ye bağlı Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü''nün, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi''nin ve 12 mahalle sakinin resmi itirazına karşın İBB''den onay aldı. İşin ilginç yanı ise; Doğuş Grubu''nun dev alışveriş merkezi yapmak için İBB''ye plan teklifi götürdüğü 2007''de, alışveriş merkezinin çoktan tamamlanarak resmi açılışının yapılmış olmasıydı. Üstelik açılış törenine bu yapıya aşağı yukarı 1 yıl sonra ruhsat verecek olan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül''ü hazır bulunduruldu

İMAR İLE KREDİLERİN İLİŞKİSİ SORGULANMIŞTI
Böylelikle İBB; sanayi ve park alanı olarak görülen parselleri, ticaret+konut+hizmet alanı olarak değiştirerek holdinge 350 trilyonluk bir kıyak yaptı. Alışveriş merkezinin bulunduğu bölgede bir yapının metrekaresi 5 bin-7 bin TL arasında değişiyor.

BirGün''ün haberinde yer verdiği 3 meclis üyesi ise, bu kıyağın İBB''nin Garanti Bankası''ndan kredi almak için yapıldığını ve bunun İBB muhasebesi incelendiğinde ortaya çıkacağını söylemişti.
Aynı haberde görüşlerini beyan eden İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Cemal Gökçe ise, "Bu kuşkusuz bir rant projesidir" teşhisini koymuştu.

MAHKEME: KAMU YARARINA AYKIRI
Söz konusu arazide inceleme yapan bilirkişi heyetiyse, mahkemeye sunduğu raporda bölgedeki ulaşım sıkıntısına ve bu planın mevcut problemi artırdığına yer veriliyor.

İmar plan tadilatında yüksekliğin serbest bırakıldığının hatırlatıldığı bilirkişi raporunda, Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü''nün "bu alanlarda gerekli tedbirler alınarak 4-5 katlı yapılaşmaya uygundur" uyarısına işaret edildi. Bilirkişi raporunun sonuç kısmında, İBB''ye karşı açılan davanın konusu olan plan değişikliğinin kamu yararına, planlama tekniklerine ve şehircilik ilkelerine uygun olmadığı görüşü belirtildi.

Bilirkişi raporundan yola çıkarak davalı ve davacının da ifadesini alan mahkemeyse aynı gerekçelerle planı reddetti. Mahkeme, sürecin tebliğ kısmını yaklaşık 1 hafta önce gerçekleştirirken, Doğuş Grubu''nun dev projesi böylelikle kaçak durumuna düştü. İBB''ye görünen tek yol ise 3 hafta içinde Danıştay''a temyiz için başvurmak.

''Mahkeme itirazlarımızı haklı buldu''
Davayı kazanan Hüseyin Sağ, kararı şu sözlerle yorumladı: "Ortadaki bir rant paslaşmasıydı ve mahkeme buna dur dedi. Bu mahkeme kararından anlaşılacağı üzere İBB''nin yaptığı parsel bazında yada bölge planları mahkemelerce iptal ediliyor. Buradan yola çıkarak yapılan planların kamu yararı içermediği tamamen kişiye yada şirkete özel yapıldığı ortaya çıkıyor. Açılan davalarda verilen hüküm, genellikle İBB''nin bu kararlarının kamu yararına aykırı olduğu şeklinde çıkıyor. Bu toplam İBB''ye ve yöneticilere bence şunu anlatıyor: seçilmiş kişiler önce kamu yararını göz önünde bulundurmak zorunda."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.