Haberler

Bu şirkete niye güvenelim?

Tarih: 29 Mart 2011 Kaynak: Evrensel
Sinop''ta nükleer santral kurması için AKP hükümeti tarafından anlaşma yapılan TEPCO şirketinin Japonya''daki vukuatları bitmek bilmiyor. Geçtiğimiz hafta, şirketin facianın yaşandığı Fukushima''da gerekli denetimleri yapmadığı ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz gün 3 no''lu reaktörde soğutma çalışmalarında görevli personel radyasyona maruz kaldıkları gerekçesiyle tahliye edilmişti. Dün de 2 no''lu reaktörün soğutma havuzunda normalin 100 bin kat üzerinde radyasyon tespit edildi.

Daha önce bu değer 10 milyon kat olarak açıklanmıştı. Japon hükümeti, Fukushima''daki nükleer santralden çıkan sudaki radyoaktivitenin normalin 10 milyon katı olduğunu açıklayan Tepco şirketinin bu yanlışının "kabul edilemez" olduğunu söyledi. Sözcü Yukio Edano, santralde çalışan insanların yorgunluğunun bu yanlışı açıklamaya yardımcı olabileceğini ama yine de radyoaktiviteyi ölçmenin güvenliği sağlamakta esas olduğunu ve bu yüzden de bu tür yanlışlıkların kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Santralin işletmecisi TEPCO, reaktörlerden radyasyon sızıntısını önlemek için uzmanların aralıksız çalıştığını duyururken, nükleer santral karşıtları, Tokyo ve Nagoya''da protesto gösterisi yaptı. "Başka Fukuşima istemiyoruz" yazılı pankartlarla yürüyen Japonlar, deprem bölgesindeki santrallerin kapatılmasını istedi.

İYOT DA FAZLA ÇIKTI
Öte yandan, Japon Nükleer Güvenlik Ajansı, ülkenin kuzeydoğusunda deprem ve tsunamiden zarar gören Fukushima nükleer santralinin 5 ve 6 numaralı reaktörlerine 30 metre mesafede denizden alınan örneklerde iyot seviyesinin normların 1150 kat fazla olduğu saptandı.

Ajans açıklamasında, şimdiye kadar testlerin santralin güneyinde, depremden en fazla zarar gören 1 ve 4 numaralı reaktörlerin çıkışında yapıldığı, burada dün itibarıyla iyot seviyesinin 131 olduğu, bunun da normalin yaklaşık 2 bin kat fazlası anlamına geldiği belirtildi.

RADYASYON ÇİN''E ULAŞTI
Japonya''daki Fukişima nükleer reaktöründen havaya karışan radyoaktif maddelerin, Çin''in kuzeydoğusundaki Heylongciang eyaletine ulaştığı bildirildi. Şinhua ajansının haberine göre, Çin Milli Nükleer Enerji Koordinasyon Komitesi, yapılan testler sonucunda bölgede "son derece küçük" oranlarda radyoaktif iyot-131 tespit edildiğini açıkladı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.