Haberler

Fukuşima gömülüyor

Tarih: 1 Nisan 2011 Kaynak: Sabah
Tsunamide hasar gören Fukuşima nükleer santralı, son çare olarak 3 aşamalı bir planla kapatılıyor. Zemini, sızıntıya karşı ziftle kaplanacak, reaktörlerin üzeri de özel bir çadırla kapatılacak.

Japonya''da 11 Mart''ta meydana gelen 9.0 büyüklüğündeki deprem ve tsunami felaketinde büyük hasar gören Fukuşima Nükleer Santralı için karar çıktı: Radyasyon canavarını kontrol altına almak için santralın zemini ziftle kaplanarak, radyoaktif maddenin toprağa ve okyanusa sızmasının önü alınacak... Uzmanlar, santraldan sızan radyasyonun toprağa ulaştığı ve santral çevresindeki radyoaktif seviyenin normalin 4 bin 385 katına ulaştığını belirtirken, Japonya Başbakanı Naoto Kan da "Kapatmaktan başka şansımız kalmadı" dedi. Fukuşima''daki altı reaktörden dördününün kapatılacağını belirten Japon hükümeti, üç aşamalı bir plan izleyecek.

İlk Aşama:
Santralın 1.2 hektarlık zemininin üçte biri özel bir ziftle kaplanacak. Japon Güvenlik Ajansı''ndan Hidehiko Nişiyama "Bu, deneme niteliğinde olacak. Başarılı olursa diğer bölgelere de uygulanacak" dedi...

İkinci
Aşama: Büyük hasar alan üç reaktörün dışı, radyasyonu kısmen kontrol altına alacak, "çadır" şeklindeki özel sentetik bir kumaşla kapatılacak. Hava filtresini de kapsayacak olan "çadır"ın sızıntıyı azaltması bekleniyor.

Hava Filtreli Çadır


Üçüncü Aşama:
Bu ay içinde devreye sokulacak üçüncü aşama ise güç kaynağının bozulması durumunda kullanılacak yedek bir güç sistemini kapsıyor. Santralın 1 numaralı reaktörünün yanındaki deniz suyunun, yasal sınırın 4 bin 385 katı radyoaktif iyot içerdiği ve bir reaktör binasından da yüksek düzeyde radyoaktif su sızdığı belirlendi. Birleşmiş Milletler nükleer gözlemcisi ve Japonya nükleer güvenlik ajansı da hükümetin 20 kilometrelik tahliye bölgesini genişletmesi gerektiğini söyledi.

"Aynı Anda Üç Çernobil..."

Tahliye işlemleri için süreç başlarken Fukuşima Nükleer Santralı''nı işleten TEPCO firmasının yönetim kurulu başkanı Tsunehisa Katsumat da "1, 2, 3 ve 4 numaralı reaktörlerler kontrol altına alınamayacak derecede hasar görmüştür. Bu dört reaktörde önümüzdeki birkaç hafta kontrol dışı gelişmeler yaşanabilir" uyarısında bulundu. Bu durum, Ruslara göre "aynı anda üç Çernobil" anlamına geliyor. 5 ve 6 numaralı reaktörlerin geleceğine ise bölge sakinleriyle yapılacak istişareler doğrultusunda karar verileceği açıklandı. Santral çevresinde yapılan ölçümlerde ise radyasyon seviyesinde azalmaya rastlanmadı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.