Haberler

Bursa''ya ''2011 Süreklilik Ödülü''

Tarih: 6 Nisan 2011 Kaynak: Yeni Şafak
TKB, 2011 Süreklilik Büyük Ödülü''ne Bursa Büyükşehir Belediyesi''ni layık gördü. TKB''den yapılan açıklamada; Bursa''da, tarihi mirası korumaya ve gelecek kuşaklara aktarmaya dönük çalışmaların yıldan yıla artan bir heyecana dönüştüğü ve bu alanda örnek bir örgütlenmeye ulaşıldığına dikkat çekildi.

Tarihi Kentler Birliği''nin bu yılki ilk toplantısı Malatya''da gerçekleştirildi. Toplantıda, Malatya ve çevresinde tarihi mirasın korunması anlamında gerçekleştirilen çalışmaların yanı sıra, TKB''ye üye belediyelerin yürüttüğü projeler masaya yatırıldı. Özellikle ilçe ve belde ölçeğinde yürütülen çalışmaların değerlendirildiği toplantıda, TKB''nin 2011 yılı ödülleri de açıklandı. Buna göre TKB, 2011 Süreklilik Büyük Ödülü''ne Bursa Büyükşehir Belediyesi''ni layık gördü. TKB''den yapılan açıklamada; Bursa''da, tarihi mirası korumaya ve gelecek kuşaklara aktarmaya dönük çalışmaların yıldan yıla artan bir heyecana dönüştüğü ve bu alanda örnek bir örgütlenmeye ulaşıldığına dikkat çekildi. 1-3 Nisan tarihlerinde Malatya Anemon Otel''de gerçekleştirilen toplantıda, Bursa Büyükşehir Belediyesi''nce halen sürdürülen iki projeden de övgüyle bahsedildi. Eskişehir Hanı restorasyon projesini başarılı bulan TKB, Arkeopark projesini de; yerel yönetimlerin arkeolojik alanlara da sahip çıkması anlamında çok yeni ve örnek bir proje olarak nitelendirdi. TKB''nin ödülleri, Mayıs ayında Samsun''da gerçekleştirilecek Tarihi Kentler Buluşması''nda sahiplerini bulacak.

SÖZEN''E ÖZEL TEŞEKKÜR

Bursa Büyükşehir Belediyesi Projeler Koordinatörü Aziz Elbas ile danışmanlar Ahmet Erdönmez ve Taha Aydın''ın da katıldığı toplantıda bir değerlendirme yapan Başkan Recep Altepe, tarihi kültürel miras bilincinin oluşması anlamında Türkiye''nin en önde gelen kurumlarından biri olan TKB''nin ödüle değer bulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Altepe, "Çalışmalarımızın ödüllendirilmesi kuşkusuz bizi daha da isteklendirmektedir. Tüm çalışmalarımızda TKB''nin ve özellikle de Prof. Dr. Metin Sözen''in yakın desteğini gördük. Kendilerine teşekkür ediyorum" dedi. Başkan Altepe, önümüzdeki dönemde tarihi miras anlamında Bursa''da birbirinden değerli projelerin hayata geçirileceğini de müjdeledi. Tarihi Kentler Birliği Malatya toplantısı, Bursa standına gösterilen yoğun ilgiye de sahne oldu. Bursa standını gezen TKB Danışma Kurulu Başkanı ve ÇEKÜL Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de son dönemde çıkan yayınları inceledi. Başkan Altepe, Prof. Sözen''e yayınlarla ilgili bilgi verdi. Battalgazi''nin sesi, Niyazi Mısri''nin nefesi, Somuncu Baba''nın hoşgörüsüne sahip Malatya''da manevi şahsiyetler de unutulmadı. Toplantının ardından, Malatya ve civarında yürütülen çalışmalar yerinde incelendi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.