Haberler

ABD''den Türkiye''ye nükleer sinyal

Tarih: 19 Nisan 2011 Kaynak: NTVMSNBC
Ankara Büyükelçisi Ricciardone, "Türkiye''deki olgunlaşmış projelerde Japon firmalarıyla işbirliğine gidebiliriz" dedi.

Türkiye, aylardır hatta yıllardır nükleer enerjiyi tartışırken, Japonya''daki büyük depremin ardından Fukuşima santralindeki sızıntı tartışmayı daha da alevlendirdi.

Nükleer projesi şimdilik askıya alınmış gibi görünse de ABD''nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone''den bugün çarpıcı bir açıklama geldi.

Türk Amerikan İşadamları Derneği''nin (TABA/AmCham) yemeğine katılan Ricciardone, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Nükleer enerji ve yenilenebilir enerji konusunda Türkiye ile ABD firmalarının nasıl işbirliği yapabileceklerinin sorulması üzerine Ricciardone nükleer enerjinin halen dünya genelinde tartışmalı bir konu olduğunu, ABD''de de bu konuya büyük önem verildiğini söyledi.

Japonya''daki felaket konusundaki hassasiyetleri göz önüne aldıklarını anlatan Ricciardone, ancak birçok ülkenin de nükleer enerjisiz bir gelecek göremediğini vurguladı. Amerikalı şirketlerin sektörde etkin olduğunu ifade eden Ricciardone, "Türkiye''deki olgunlaşmış projelerde Japon firmalarıyla işbirliğine gidebiliriz" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.