Haberler

Akkuyu''daki nükleer santrala çevre raporu istedi, ‘Yeşil HES''leri zeytinle savundu

Tarih: 21 Nisan 2011 Kaynak: Hürriyet Yazan: Uğur Ergan

Ukrayna''da gerçekleştirilen "Nükleer Güvenlik ve Çernobil Kazasını Anma Konferansı"na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu''da yapılacak nükleer enerji santralının Çevresel Etki Değerlendirmesi''ne (ÇED) tabi olmasını istediklerini söyledi.

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Mersin Akkuyu''da yapılacak nükleer enerji santralının Çevresel Etki Değerlendirmesi''ne (ÇED) tabi olmasını istediklerini söyledi. Yıldız, ülke geneline bakıldığında Türkiye''nin HES''ler sayesinde daha da yeşil olduğunu savunurken, ‘ülkede zeytin ağacı bırakmadınız'' eleştirilerine karşı 2002''de 90 milyon olan zeytin ağacı sayısının 160 milyonu bulduğu yanıtını verdi.
Kararlılık devam edecek.

Ukrayna''nın başkenti Kiev''de gerçekleştirilen "Nükleer Güvenlik ve Çernobil Kazasını Anma Konferansı"na katılan Yıldız, gelişmiş ülkelerin içerisinde nükleer santrali olmayan hiç bir ülke bulunmadığına vurgu yaparak, Türkiye''nin artık hedeflerine ilk 10 ekonomi arasına girmeyi koyduysa, nükleer güç santralleriyle ilgili kararlılığına devam edeceğini söyledi. Konferansta Fukuşima''dan sonraki nükleer güç santrallere bakış açısına ilişkin ülkelerin görüşlerini dile getirdiğini belirten Yıldız, şunları söyledi:
"Burada bana göre çok sürpriz bir görüş ortaya çıkmadı. Yine dünya büyümesiyle alakalı enerji arz güvenliğinin önemli bir parçası olarak nükleer güç santrallerini görmeye devam ediyorlar. Ama ön plana çıkan iki temel kavram vardı, birisi güvenlik sistemleriyle alakalı tedbirlerin daha da artırılması, ikincisi 25 Haziran''da Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile yapılacak toplantıya bütün ülkelerin Bakanlar seviyesinde katılmalarına hassasiyet gösterilmesi."

HES''le yeşillendik
Türkiye''de birçok çevreci sivil toplum kuruluşu (STK) ile gerçekten onları anlamak amacıyla görüştüğünü ancak STK''ların görüşleri dikkate alındığında, o zaman Türkiye''de hiçbir alanda enerji üretilmesinin mümkün olamayacağını ifade eden Yıldız, "Bunu talep etmek Türkiye''nin kalkınmasına karşı çıkmaktır" dedi. Yıldız şöyle devam etti: "HES yapıp enerji üretenler elbette çevreye hoyratça davranmamalı. Ama size şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ülke geneline baktığınızda HES yapıp işletenlerin ağaçlandırmasıyla Türkiye çok daha yeşil olmuştur. Özellikle Ak Partili belediyelerin olduğu yerlerde yeşil saha miktarı geçmiş yıllara göre yüzde 25 artmıştır. CHP sürekli ‘HES''ler nedeniyle ülkede zeytin ağacı bırakmadınız'' diye şikayet ediyor. Ben de onlara ‘insaf'' diyorum."

Atina''ya 900 kilometre uzakta
YUNANİSTAN''ın Türkiye''de nükleer santral kurulmasına ilişkin endişelerinin sorulması üzerine, Yıldız, Atina''nın Akkuyu''ya uzaklığının 900 kilometre olduğunu, 600 kilometre mesafede olduğunu hatırlattı.

Paris''in dibinde nükleer santral
FRANSA''da da en çok turist çeken şehir Paris''te 90-100 kilometrelik bir çapta 7 nükleer güç santrali bulunduğuna dikkat çeken Bakan Yıldız, "Türkiye''nin enerji kaynaklarıyla ilgili durumunu da görmeliyiz" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.