Haberler

Bisiklet şehri Konya, rekora pedal basıyor

Tarih: 2 Mayıs 2011 Kaynak: Radikal
Düz arazi yapısı ve çoğu kişinin ulaşım için bisikleti tercih etmesi nedeniyle Konya''da bisiklet kullanımı rekor denebilecek düzeye ulaştı.

Resmi nüfusu 2 milyon 13 bin 845 olan Konya''da yaklaşık 800 bin bisiklet bulunuyor. Konya Bisikleti Kalkındırma Derneği Başkanı Fatih Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentteki bisiklet sayısına dikkati çekerek, şehrin düz bir arazi yapısı üzerine kurulu olmasının bisiklet kullanımını kolaylaştırdığını söyledi.

Türkiye''de en çok bisikletin bulunduğu ilin Konya olduğunu ifade eden Yılmaz, aynı zamanda bisikletin kentteki en önemli ulaşım araçlarından biri olduğunu kaydetti.

Türkiye''de bisikletin bu kadar yaygın olarak kullanıldığı bir başka kentin olmadığını anlatan Yılmaz, "Konya''da toplam 120 kilometre uzunluğunda bisiklet yolu var. Bunun yarısına yaklaşın kentler yok. Konya''da sanayide çalışan binlerce işçinin yanı sıra öğrenciler de okullarına gidip gelirken bisiklet kullanıyor" dedi. Konya sokaklarında 7''den 70''e her yaşta bisiklete binen kişileri görmenin mümkün olduğunu dile getiren Yılmaz, "Yollarda bisiklete binen dedelerimizi gördüğümüzde mutluluk duyuyoruz. Bisiklet kullanırken bütün vücut çalışıyor. Bisiklete binenler ise sağlıklı oluyor" diye konuştu.

TRAFİK YOĞUNLUĞUNA BİSİKLETLİ ÇÖZÜM
Trafik sorunu yaşayan kentlerde bisiklet kullanımının özendirilmesi gerektiğini belirten Fatih Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

"Önümüzdeki yıllarda şehirlerdeki trafik yoğunluğunun azaltılması ve otopark sorununun çözümü için bisikletlere önem vermek gerekiyor. Bunun için yerel yönetimler daha çok bisiklet yolu yapmalı. Ayrıca bisiklet hem kullanıcıların sağlığı hem de çevrenin korunması için önemli bir rol oynuyor." Konya''da yaklaşık 800 bin bisikletin bulunduğunu bildiren Yılmaz, "Kentte hane başına 3 veya 4 bisikleti olanlar var. Bisiklet hala günümüzde en önemli tatil hediyesi" dedi. Belediyelerden bisiklet yollarının artırılması çağrısında bulunan Yılmaz, Konya''nın bu noktada diğer kentlere de örnek olmasını istedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.