Haberler

13 Ekim 2008, Pazartesi

ArkiPARC 2008’e Yalnızca Saatler Kaldı ArkiPARC 2008’e Yalnızca Saatler Kaldı Arkitera Mimarlık Merkezi’nin Türkiye’de ilk kez, kentlesmenin üç önemli aktörü olan mimarlık, gayrimenkul sektörü ve inşaat endüstrisini bir araya getirmek için 2 yıldır sürdürdüğü hummalı çalışmanın ürünü ArkiPARC 2008 etkinliği 15 Ekim Çarşamba günü başlıyor. Daha nitelikli bir kentsel çevre için kalite ve iletişimi vurgulayacak şekilde "Kentsel Kalite için Diyalog" teması ile gerçekleşecek etkinlikte düzenlenecek ulusal ve uluslararası konferans ve panellerin yanı sıra, fiziksel çevrenin niteliğinin iyileştirilmesine katkı sağlayan kişi ve kurumlar ArkiPARC Ödülleri ile onurlandırılacak. Haberin Devamı
Uzundere, 4 önemli yatırımla gelişecekUzundere, 4 önemli yatırımla gelişecekKonak Belediyesi Uzundere''de rüya gibi bir projeyi yaşama geçirmeye hazırlanıyor. Uzundere Rekreasyon Alanı''nın kurulması amacıyla iki yıl önce açılan yarışmaya katılan eserler arasından seçilen projeyle ilgili tüm altyapı çalışmaları tamamlandı. Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, kent merkezine yakın olması nedeniyle, rekreasyon alanının yorucu şehir yaşamından kaçmak isteyenlerin dinlenme, eğlenme ve spor gibi gereksinimlerini karşılayacağını söyledi. Söz konusu alana kültür merkezi, gençlik merkezi, düğün salonu ve restoran yapacaklarını belirten Başkan Tunçağ, "İnsanları dinlendiren bir mekan açacağız. Burası, İzmir''in cazibe merkezi olacak" diye konuştu.
Tarih: 13 Ekim 2008 Kaynak: Yeni Asır
Petkim''den 1 milyon dolarlık yatırımPetkim''den 1 milyon dolarlık yatırımPetkim, üretimden kaynaklanan tehlikeli atıkların depolanması amacıyla bir milyon dolara mal olması beklenen "Tehlikeli Atık Düzenli Depolama Sahası" kuracak.
Penceresiz otelPenceresiz otelİsviçre''de turistler yakında, sığınaktan bozma dünyanın ilk “sıfır yıldızlı” otelinde konaklayabilecek.
En büyük mimarı kaybettikEn büyük mimarı kaybettikÜnlü şair, edebiyatçı ve Uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülü sahibi Nail Çakırhan 98 yaşında hayata veda etti. Muğla Özel Yücelen Hastanesi´nde 16 gündür kolon kanseri tedavisi gören Çakırhan´ın ölümü edebiyat ve sanat dünyasını yasa boğdu.
Hattat''ın kuleleri yargıya taşındı Hattat''ın kuleleri yargıya taşındı Maslak''ta ünlü işadamı Mehmet Hattat''a ait 150 milyon dolarlık proje için savcılığa suç duyurusunda bulunuldu..
Al Gore''un susuz ''pisuvar''ı Türkiye''de üretilecekAl Gore''un susuz ''pisuvar''ı Türkiye''de üretilecek52 ülkeye su kullanmadan kendi kendini temizleyen pisuvar satan Falcon Waterfree Technologies, Uzakdoğu''daki üretimini Türkiye''ye taşıyor.
Dünyanın en iyi iş otelleriDünyanın en iyi iş otelleriÜnlü tasarım ve mimarlık dergisi Wallpaper ile ekonomi dergisi Fortune bir araya gelerek "Dünyanın En İyi İş Otelleri"ni seçtiler. Büyük şirketlerin yöneticilerinin ağırlıkta olduğu 10 kişilik uluslararası bir jüri oluşturuldu. Jüri önce 50 aday belirledi. Ardından bu sayı 10’a indirildi.
Kentlerin ve Mimarlığın Geleceğine İstanbul''da Işık TutulacakKentlerin ve Mimarlığın Geleceğine İstanbul''da Işık TutulacakDünyanın farklı köşelerinde kentleri biçimlendiren, yepyeni mimari akımlara yön veren 8 ünlü mimar, 15-17 Ekim tarihleri arasında Harbiye’de düzenlenen ArkiPARC 2008 etkinliğinde geleceğe dair görüşlerini kendi projeleri ve tecrübeleri üzerinden aktaracak. “Kentsel Kalite için Diyalog” teması altında yüzden fazla konuşmacının katılacağı ArkiPARC 2008’de “Mimarlardan Gelecek Öngörüleri” adı altında ayrı bir seri konferans düzenleniyor. Bu konferanslara Amerika’dan Danimarka’ya uzanan farklı coğrafyalardan 8 ünlü mimar katılarak kentlerin ve mimarlığın geleceğine dair öngörülerini izleyicilerle paylaşacak.
OMA İlk Kez New York''taOMA İlk Kez New York''taArkiPARC’a özel konuşmacı olarak katılacak olan Rem Koolhaas’ın kurucu ortağı olduğu Office for Metropolitan Architecture''ın (OMA), en güncel iki projesi geçtiğimizde günlerde kamuoyuna sunuldu.
"Masumiyet Müzesi" gerçek oluyor"Masumiyet Müzesi" gerçek oluyorOrhan Pamuk''un roman kurgusuna uygun biçimde Çukurcuma''da yıllar önce satın aldığı binaya kurulacak Masumiyet Müzesi''nin 2010''da kapılarını açması bekleniyor.
Tasarım Kale’yle buluştu Tasarım Kale’yle buluştu Kale Grubu’nun öncü markaları Çanakkale Grubu Kalebodur ve Kalekim’in santralistanbul ana sponsorluğu kapsamında İstanbul Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü ve Yönetimi programı ile birlikte yürüttüğü çalışmalar sonucu oluşturduğu Kale Tasarım Merkezi açıldı.
Dünyanın en yüksek 4''üncü kulesi İran''daDünyanın en yüksek 4''üncü kulesi İran''daBaşkent Tahran''da 11 yıl önce inşasına başlanan Milad Haberleşme Kulesi''nin birinci etabı törenle hizmete girdi.
AKM için protokol imzaladılarAKM için protokol imzaladılarKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu arasında Atatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) yenilenmesi projesi için protokol imzalandı.
Gölü, kuraklık değil köprü inşaatı kuruttuGölü, kuraklık değil köprü inşaatı kuruttuSamsun’un Ayvacık ilçesinde, Eynel Köprüsü’nün yapımı için Suat Uğurlu Baraj Gölü’nden yaklaşık 100 milyon metre küp su boşaltıldı; göl olan 9.70 kilometre karelik alan çöle döndü. 1982 yılında barajın yapılmasıyla 9 köyün ilçeyle ulaşımı kesildi. Kayıklarla baraj gölünü aşarak ilçeye ulaşan köylüler, İl Özel İdaresi’nin 10 milyon YTL maliyetli köprü çalışmasıyla yola kavuşuyor. Köprünün yapımı sırasında barajın suları boşaltıldı. Bazı vatandaşlar tarlaya dönen göl içerisinde bulunan odun parçalarını kışlık yakacak için toplarken, köprü inşaatının önümüzdeki aylarda tamamlanacağı ve 10 gün içerisinde göle yeniden su verileceği bildirildi.
Tarih: 10 Ekim 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Mustafa Döver
Arkitera Mimarlık Merkezi 8 Yaşında!Arkitera Mimarlık Merkezi 8 Yaşında!Türkiye’de mimarlık alanında birçok ilki gerçekleştirerek, mimarlık kültürünün geliştirilmesi ve çağdaş ülkeler seviyesine ulaşması için sayısız etkinlik ve proje düzenleyen Arkitera Mimarlık Merkezi 8. yaşını kutluyor. Türkiye’de mimarlığın nitelikli bir şekilde uygulanmasını amaç edinen Merkez, 9 Ekim 2000’de yayına açılan ilk yayın organı Arkitera.com ile faaliyetlerine başladı. Dünyadaki benzerlerinin aksine hiçbir kuruma bağlı olmayan Arkitera Mimarlık Merkezi, bağımsız bir sivil toplum kuruluşu olarak çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye’nin tek mimarlık merkezi konumundaki kurum, isminin de getirdiği sorumluklukla attığı her adımda, mimarlık sektörü için yeni açılımlar yaratıyor.
Cityscape 2008 Ödülleri Sahiplerini BulduCityscape 2008 Ödülleri Sahiplerini BulduBu yıl yedinci kez düzenlenen Cityscape Dubai 2008, dünyanın en önemli gayrimenkul yatırım ve geliştirme etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Etkinlik kapsamında ticaret/karma kullanım, kamusal yapılar, rekreasyon, konut ile turizm ve ulaşım yapısı alanlarında verilen Cityscape Ödülleri, mimarlık ve gayrimenkul camiası için önem taşıyor.
AVM’lerde indirime değil, yemeğe rağbet varAlışveriş merkezlerindeki mağazalar krizin korkuttuğu tüketiciyi yüksek oranlı indirimlerle çekmeye çalışıyor. Ancak tüketici, mağazaları değil 5 YTL’ye karnını doyurabildiği yemek katlarını dolduruyor.
Marmaray''da kazı kavgası Yenikapı’daki Marmaray kazı alanıyla ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor. İstanbul’un tarihini sil baştan değiştiren yepyeni kalıntıların ortaya çıkarıldığı arkeologlar ve tarihçiler arasında büyük heyecan yaratan Yenikapı’daki Marmaray kazı alanıyla ilgili tartışmalar bitmek bitmiyor.
En büyük ekonomik kriz nedeni ormanların azalmasıAB Komisyonu’nun bir araştırmasına göre, küresel ekonomi, şu an yaşanmakta olan mali krizden daha fazla parayı ormanların yok olmasıyla kaybediyor.
Önce hibe sonra gökdelenTekstilci Ahmet Şevki Öztek, Silivri''de hibe olarak, bir kültür merkezi yaptıracağı yönünde protokol imzaladıktan 15 gün sonra arazilerine rezidans-alışveriş merkezi yapabilme hakkı elde etti.
“Bir Salı Pazarı vardı” diyeceğiz Yalnız Kadıköylülerin değil, neredeyse tüm Türkiye''nin bildiği 70 yıllık ünlü Salı Pazarı, bu hafta son kez kurulacak. Son anda bir değişiklik olmaz ise.
Beşiktaş’a heykel müzesi Beşiktaş’ta, Türk aydınlarının heykelleri, Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerinin Fulya’da yaptığı açık hava sergi heykelleri, Levent’teki dev boyutlardaki hareketli Dünya Barış heykeli, Süleyman Seba heykeli ve Boğaz kıyısındaki Atatürk heykellerine çeşitli sanatçıların heykel ve rölyeflerinin de eklenmesiyle hemen hemen her sokak ve meydanda bir sanat eseri görmek mümkün oldu.
Mimarlar Odası köy okulu restore edecekMimarlar Odası Bursa Şubesi, Sorgun İlköğretim Okulu`nun mimari yetersizliklerini gidererek restore etmeye, Baraklı ve Fertur İlköğretim Okulları`nda eğitim gören öğrencilere ihtiyaçlarına göre yardımlarda bulunmaya karar verdi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay KUDEB’i ziyaret ettiKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi-Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü (KUDEB)’i ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Tireliler, kültür merkezine kavuşuyorTire''de yapımına 1995 yılında başlanan, ancak bir türlü tamamlanamadığı için ilçe merkezinde görüntü kirliliğine yolaçan kültür merkezi inşaatında mutlu sona yaklaşılıyor.
Nail Çakırhan, bir yapı ustasıydı Nail Abi çok önemli bir kültür adamıydı. Kültür adamı demek, benim kavramlarıma göre sadece bir dalda uzman olmak demek değil artık.
Yapı denetimi tartışmaları sürüyor Ankara’da yapılan forumda, TMMOB üyelerinin yapı denetim komisyonlarında yer alması istendi Deprem sonrası gündeme gelen ‘yapı denetimi’ tartışmaları sürüyor.
Yılın ilk yarısında 26 milyon ton çimento üretildiTürkiye''nin 2008 yılı Haziran ayı sonu itibariyle toplam çimento üretimi 26 milyon 51 bin 176 tona yükseldi. Çimento üretimi geçen yılın aynı dönemine göre 2 milyon 443 bin 344 ton artış gösterdi.
FU Gayrimenkul Danışmanlık''a ABD''den ortak geldiKüresel krize rağmen Türkiye yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Merkez Bankası eski Başkan Yardımcılarından Zekeriya Yıldırım''ın ortakları arasında olduğu FU Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık''a ABD''den ortak geldi.
Ilısu için Türkiye''ye son uyarıAlmanya, Avusturya ve İsviçre''nin, Hasankeyf''teki tarihi dokunun korunması için önlem alınmaması halinde Ilısu Baraj Projesi''nden finansal desteklerini geri çekmesi gündeme geldi.
Tema Park’la İstanbul’a 9 milyon turistToplu Konut İdaresi’nin (TOKİ), İstanbul Halkalı’da yapılacak uluslararası doğa ve eğlence parkı ihalesi için açtığı ihalede teklifler, 20 Ekim’de, saat 14.00’te alınacak. TOKİ’nin, Halkalı Atakent’teki toplam 1 milyon 429 bin metrekarelik arazinin doğa ve eğlence parkı alanı olarak ayrılan bölümü dışındaki alanlara, lüks konut ve iş merkezleri yapılacak. TOKİ Başkanı Bayraktar, bölgede 20 bine yakın değişik konseptte konut yapımının da öngörüldüğünü hatırlatarak, projenin, konut satışlarını da olumlu etkileyeceğini söyledi. “Proje geleceği olan bir proje. Akıllı bir girişimci, az bir para ile bu işi kıvırır. İhaleye ilgi olmasını bekliyorum” diyen Bayraktar, “Proje İstanbul’a gelen turist sayısı, 6 milyondan en az 9 milyona çıkacak” dedi. Bayraktar, ihaleye katılımı artırmak için, firmalardan uygulama projesinin istenmeyeceğini de bildirdi.
Tarih: 13 Ekim 2008 Kaynak: Türkiye
Balat İskelesi yandıFatih''teki tarihi Balat İskelesi çıkan yangında kullanılamaz hale geldi. Kısa sürede büyüyen yangına Fatih ve Balat itfaiye grupları müdahale etti.
Ürünlü''nün kültürüne Ankara''dan can suyuODTÜ Mimarlık Fakültesi tarafından Antalya''nın İbradı ilçesine bağlı Ürünlü köyünde yürütülen Kültür Köyü Projesi kapsamında yapılan Kültür Araştırmaları Merkezi binasının tamamlanmak üzere olduğu, araştırmacıların gelecek yıldan itibaren bu merkezde bir dizi etkinlik gerçekleştirecekleri bildirildi.
"Tersane Kent" doğuyorOsmanlı İmparatorluğu''nun ilk gemilerinin inşa edildiği Yalova''nın Altınova ilçesindeki Hersek bölgesinde hayata geçirilen ''''Tersane kent'''' projesi, 2010 yılında tamamlanacak.
Yenikapı''ya kepçe girecekMarmaray kazıları sırasında İstanbul''un tarihinin 8 bin 400 yıl öncesine gittiğini gösteren kalıntıların bulunduğu, Yenikapı''daki arkeolojik kazılarda ortaya çıkan bataklığın kepçeyle taşınması tartışmaları sürüyor. İstanbul 4 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu 8 Ekim''de toplanarak, konuyu yeniden ele aldı. Ancak kurulda nasıl bir karar alındığı açıklanmadı. Kazı başkanı İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Dr. İsmail Karamut taşınır kültür varlıklarıyla ilgili olarak kurulun bir yetkisi olmadığını söyleyerek, "Bataklıktaki yapacağımız arama da taşınır bir çalışma olacak. Taşınmazlarla ilgili zaten kurula gidiyoruz. Uygun bir zamanda o balçığı oradan kepçelerle taşıyacağız" dedi.
Tarih: 13 Ekim 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mustafa Kınalı
Marmaray''da sona gelindiMarmaray projesi kapsamında Üsküdar''da Kız Kulesi yanındaki tüp batırma şantiye alanında yapılan törenin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve beraberindekiler tünelin içine indi.
Cebeci''nin kabus parkına düzenlemeAnkara Büyükşehir Belediyesi, Cebeci''deki 50. Yıl Parkı''nı 130 bin metrekarelik alanı kapsayacak şekilde yeniden düzenleyerek hizmete açıyor.
İstanbul’un kıyı şeridi heykellerle donatılacakBüyükşehir Belediyesi ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi arasında imzalanan Boğaziçi Kıyı Düzenlemeleri protokolüyle Karaköy’den Sarıyer’e kadar kıyı şeridini heykellerle donatma projesi kapsamında düzenlenen 6. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu bir ay süren çalışmaların ardından sona erdi. Taş heykel sempozyumu bu yıl da İSTON’un sponsorluğunda gerçekleşti. Serbest temalı çalışmaların yapıldığı sempozyumlarda bugüne kadar 70’i aşkın eser elde edildi.
Tarih: 13 Ekim 2008 Kaynak: Türkiye
Şehrin merkezinde yeşil alan özlemi genel müdüre Zincirlikuyu mezarlığı’nda yemek yediriyorZorlu Holding, 800 milyon doları peşin ödeyip devraldığı, daha sonra açılan dava engeliyle gecikmeler yaşadığı Zincirlikuyu’daki Karayolları arazisi için proje geliştirirken, bir araştırma yaptırdı.
İhracat lideri çeliği küresel kriz vurduSon aylarda otomotiv sektörünü ihracat şampiyonluğu tahtından indiren demir-çelikçileri, küresel kriz ve yüksek elektrik fiyatları vuruyor. Fiyatlar düşüyor. Petrol zengini Körfez’de stoklar büyüdü. Avrupa, ABD ve Körfez’deki düşüşler için alternatif pazarlar arayan sektör navlun fiyatlarındaki düşüşten yararlanarak Uzakdoğu ve Afrika’ya yöneldi. Geçen yıl sıfır olan Katar, Vietnam, Singapur, Bahreyn ve Peru pazarlarına ihracat başladı. Ancak bu yeterli değil. Geçen ay 2.1 milyar dolar olan ihracatın yarıya düşmesi bekleniyor. Bu gelişmeler nedeniyle İzmir Demir Çelik, Ekinciler, Ege Çelik ve Koroman Çelik kapasite düşürüyor. Nursan Çelik’in de fabrikasını bakıma aldığı belirtiliyor.
Tarih: 10 Ekim 2008 Kaynak: Dünya Yazan: Dilek Güngör
Aydın Belediyesi çöpten elektrik üretecekBelediye Başkanı İlhami Oretkin, Aydın Belediyesi Katı Atık Bertaraf Tesisleri''nde Avrupa''daki bazı ülkelerde olduğu gibi çöpleri değerlendirerek elektrik enerjisi üretmeyi planladıkları söyledi.
Socar''ın yönetim binasını Tekfen İnşaat yapacakTekfen Holding''e, bağlı ortaklıklarından Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş ve Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar arasında Socar''ın yeni yönetim binasının yapımı hususunda Bakü''de bir protokol imzalandığını açıkladı.
Balıkesir''e 38 park daha yapılıyorBalıkesir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Zerrin Ağyar, önümüzdeki iki ay içerisinde, 38 yeni dinlenme ve çocuk parkı ile 11 fitness parkı yapacakları söyledi.
Ordu kültür ve kongre sarayına kavuşuyorİl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Gülderen, Ordu kültür ve kongre sarayında sona yaklaşıldığını söyledi. Kış turizmi için yatırım henüz erken olduğunu belirten Gülderen, 5 yıldızlı otel için girişimlerin sürdüğünü söyledi.
Devletin hastanesi bile çürükGünlük 3 bin civarında hastaya bakan ve bin personeli bulunan Aydın Atatürk Devlet Hastanesi poliklinik ve idare binalarının çürük oldukları ortaya çıktı.
Serinletirken ısıyı da artırıyor Teknolojik gelişmenin sağladığı imkanla evlerde ve iş yerlerinde kullanımı yaygınlaşan klimalar, bina içini soğuturken, dış ünite motorlarının yaydığı ısı da hava sıcaklığının artmasına neden oluyor.
İSPARK, BELBİM''in geliştirdiği SMS yöntemiyle ödeme sistemini tanıttıİstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İSPARK ve Turkcell’in ortak çalışması ile İSPARK otoparklarındaki ödemeler artık SMS sistemiyle ödenebilecek.
Ceyhan yatırımcıların iştahını kabartıyorBelediye Başkanı Hüseyin Sözlü: "İlçede yapılacak yatırımların ardından emlak fiyatlarında yüzde 100''e varan oranda artış yaşandı. Kurulacak tesislere paralel olarak önemli ölçüde konuta ihtiyaç duyulmasını bekliyoruz."
TOKİ’nin karakolu taksitle mi? Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında yıldızı parlayan TOKİ faaliyetlerine karakol inşa etmeyi de ekledi.
‘Arboretuma otel dikecekler’ TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca’ya göre hükümet, kaderine terk edilen Yalova Belediyesi Arboretumu arazisine dev bir otel dikmeyi hedefliyor.
''Ağa''dan yine ''deli'' yatırım2000 yılındaki krizde 5 projeye birden başladığı için adı ''deli''ye çıkan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, piyasaların allak bullak olduğu bir dönemde 3 milyar dolarlık 6 yeni proje için kolları sıvadı.
Hasankeyf için umut ışığı Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’na kredi verecek ülkelerden Almanya Türkiye’yi kriterleri konusunda son kez uyardı.
Son model ‘kavimler göçü’ 80 ayrı ülkeden uzmanlar bir araya gelip açıkladı: İklim değişikliğinin yol açtığı çölleşme ve sel gibi nedenler yüzünden 2050’ye kadar yaklaşık 200 milyon insan yerini yurdunu bırakıp tehlikesiz yerlere göç edecek.
Bu belediye satılık! Sivas''ın Kangal İlçe Belediyesi''nin 2004 yılı yerel seçimlerinde AKP''ye geçmesinden sonra bünyesinde çalışan 7 geçici işçiyi hiçbir gerekçe göstermeden işten çıkardı.
Günay: Genç Eyüp’e sahip çıkıyorTürkiye’nin, turizmi gelişen ülkelerin başında geldiğini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ilçeye yaptığı ziyarette Başkan Genç’i tebrik etti. İstanbul’un ve özellikle Eyüp’ün gelişen turizmini unutmamak gerektiğini kaydeden Bakan Günay şunları söyledi, “İstanbul’un giriş kapısı olan Eyüp’te, tarih, kültür ve sanat adına ne varsa hâlâ günümüzde buluyorsunuz. Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç, tarih adına büyük sorumluluk almış ve ilçede bulunan bütün türbeleri, tarihi çeşmeleri, sahabe kabirlerini, tarihi camileri koruyup, bakımını yaparak günümüze taşımıştır. Ancak yapılanlar bize yetmiyor. Türkiye için daha çok hizmet üretmek ve ülkemize daha çok turist çekmek gerekiyor.” Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç ise tarihi eserleri tek tek restore ederek Eyüp’ü adeta bir açık hava müzesi haline getirdiklerini belirterek, “Biz kendimizi ev sahibi olarak görüyoruz. Eyüp’te tarih adına ne varsa hepsinin bakım onarım ve restorasyonlarını yaptık. Çünkü bizim yaşayan insana, tarihe ve gelecek nesillere karşı sorumluluğumuz var” dedi. Başkan Genç son olarak da Nazperver Camii ve Eyüp Sultan Hamamı ile tarihi Ensar Konağı’nın restore edilerek vatandaşların hizmetine gireceğinin müjdesini verdi.
Tarih: 10 Ekim 2008 Kaynak: Türkiye
Cennet koya ilk mühürMarmaris’in eşsiz koylarından Cennet Koyu’nda sessiz sedasız yükselen 15 binanın bir kısmı Bayındırlık İl Müdürlüğü’nce mühürlendi.
"Nükleer santral için Sinop''ta ihale yapacağız"Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer santral için Sinop''ta da ihaleye çıkılacağını ve bunun için gerekli hazırlıkların sürdüğünü bildirdi.
Zadar''dan İzmir''e "Cazip" Teklif230 milyon Euro''luk yatırımla Akdeniz’in en önemli limanlarından birine sahip olmaya hazırlanan Hırvatistan’ın Zadar kenti, İzmir’e özellikle ulaşım ve ticaret konularında işbirliği önerisinde bulundu.
Kayseri''de raylı sistem güzergahı botanik bahçesini aratmayacak Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı sürdürülen ve tamamlanma aşamasına gelen Kayseri Raylı Sistem hattında ağaçlandırma çalışmalarına başlandı.
Trabzon''da raylı sistemin imzaları atıldı Trabzon Belediyesi''nin Meydan ile Fatih arasında yapmayı planladığı raylı sitem uygulamasının projesi imzalandı.
Arkeologlar: ‘Bu bir katliam olur’Marmaray projesi kapsamında Yenikapı’da süren çalışmalarda tarihe ışık tutacak çok değerli eserlere rastlandı. Kazı alanının büyük kısmının Bizans dönemine ait Theodosius Limanı olduğu tahmin ediliyor.
Büyükçekmece Gölü’nde büyük kuraklık"Farkında mısınız, Kuruyoruz!" Türkiye’de kuraklığa dikkat çekmek amacıyla bir yıl önce kurulmuş bir platform. Herhangi bir sivil toplum kuruluşunun ayağı ya da uzantısı değiller ancak etkinliklerinde STK’ları bir araya getirerek ortak çağrılar yapıyorlar.
Kapıkule''deki demiryolu 40 yıl sonra yenileniyor Türkiye''nin en büyük sınır kapısı olan Kapıkule''deki demiryolu hattı yenileniyor. 28 milyon YTL''ye mal olması beklenen yenileme çalışmaları nedeniyle Kapıkule demiryolu hattında bir tören düzenlendi.
Lüks konutlar Maliye''nin merceği altında Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı, Antalya''daki lüks konut, apartman ve siteleri vergisel denetim açısından mercek altına aldı.
Kürek, kepçeden daha riskliymiş!Tüm tepkilere rağmen Marmaray’ın gecikmemesi için Yenikapı’da 8.500 yıllık iskeletlerin bulunduğu alanın yanındaki bataklığın iş makineleriyle taşınmasından vazgeçilmedi.
Bayrampaşa Parkı tüm İstanbul''un uğrak yeri oldu 430 bin metrekarelik alanıyla Türkiye''nin en büyük parkı olan Bayrampaşa Şehir Parkı, tüm İstanbul''un uğrak yeri oldu.
Küresel Isınmanın Türkiye''ye etkileriÇevre ve Orman Bakanlığınca hazırlanan, ''''İklim değişikliği ve yapılan çalışmalar'''' başlıklı kitapçıkta, küresel ısınmanın Türkiye''ye olası etkileri üzerine hazırlanan senaryolara da yer verildi.
''Ekolojik'' şehir için 6 ihale iptal edildiToplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul-Kayabaşı''nda kurmayı planladığı toplam 60 bin konutluk projede, "çevreye daha duyarlı ve sürdürülebilir şehir" kurmak amacıyla değişikliğe gitti.
Gayrimenkul, altın ve TL güvenli liman Ekonomistler, "Döviz fiyatlarında iniş çıkışlar yaşanıyor, faizlerdeki yükselişin ise ne kadar süreceği bilinmiyor. Bu nedenle dikkatli olun" diyor.
Projeyle 350 yıllık köyün sokakları düzenlenecekOrta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi tarafından Antalya''nın İbradı ilçesine bağlı Ürünlü köyünde yürütülen Kültür Köyü Projesi kapsamında yapılan Kültür Araştırmaları Merkezi binasının tamamlanmak üzere olduğu, araştırmacıların gelecek yıldan itibaren bu merkezde bir dizi etkinlik gerçekleştirecekleri bildirildi.
Gülnar’ı yeşillendirecekYaz döneminde etkisini gösteren çöl sıcakları ve kuraklığın etkisiyle orman yangınlarında yaşanan artış, bankacılık sektörünün önemli kuruluşlarından Yapı Kredi’yi harekete geçirdi. Banka, Koç Topluluğu’nun, ‘Ülkem için Ormanlar’ projesi kapsamında, temmuz ayında meydana gelen yangında yüzlerce hektar ormanını kaybeden Mersin Gülnar’ı yeşillendirme kararı aldı. Ekim ayında 100 bin ağacın dikimiyle başlayacak yeşillendirme seferberliği ile bölge halkının yaraları sarılacak. Banka aynı çerçevede, 2009 senesi için yılbaşı takvimi, ajanda gibi promosyon malzemeleri üretmeyecek. Böylece Yapı Kredi Ailesi olarak Gülnar Ormanı kadar ağacı kesilmekten kurtarmış olacak.
Tarih: 10 Ekim 2008 Kaynak: Akşam
TOKİ bilimsellik adına üniversite ile el eleTOKİ Başkanı Bayraktar, "el yordamı ile değil, bilimsel kaide üzerine oturtarak işlerimizi yürütmek için, üniversiteler ve belediyeler ile işbirliği yapacağız " dedi.
Belediyeleri mi kapatıyorsunuz?Türkiye’deki İrlandalı yatırımcılar ve yatırım alanları üzerinde incelemelerde bulunmak üzere Türkiye’ye gelen İrlanda Ticaret Bakanı John McGuinness’in ilk durağı Bahçeşehir oldu.
Takvim
<<Ekim 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.