Haberler

19 Mart 2010, Cuma

Mimarınızın Size Söylemeyeceği 10 ŞeyMimarınızın Size Söylemeyeceği 10 ŞeyYazı, Jonathan Dahl ve Smart Money'nin editörleri tarafından "Updated and adapted from the book "1,001 Things They Won't Tell You: An Insider's Guide to Spending, Saving, and Living Wisely" kitabından derlenmiş. Yazıda ufak ya da büyük işlerde mimarla çalışan kişilere bir rehber sunuluyor. Haberin Devamı
İstanbul'da yapmanız gereken 101 şey İstanbul'da yapmanız gereken 101 şey Gün batarken Kız Kulesi'nin en güzel göründüğü Salacak sahilinde, ince belli cam bardakta sıcak bir çay yudumlamak, vapurun ardında sıralanan martılara simit atmak, Kanlıca Körfezi'ne bakan Mihrabat Korusu'nda mehtabı izlemek, mayıs ayında boğazda yapılan bir tekne gezintisi ile baharın habercisi erguvanları seyretmek, öğle vakti Sultanahmet ve Firuzağa camileri arasında müezzinlerin birbirlerinin nağmelerini kesmeden okudukları çifte ezanı dinlemek...
En seksi şehirEn seksi şehirİngiliz The Times gazetesi, dünyanın görülmesi gereken "en seksi" 12 şehri arasında İstanbul'u da gösterdi. Gazetenin gezi ekinde yayımlanan listede Roma, Londra, Paris ve New York gibi şehirlerin arasına giren İstanbul için "Osmanlı sultanlarının eski başkentinde, egzotik siluetli camileriyle zaman durmuş gibi görünüyor. Ancak şehrin kulüpleri, barları ve şık restoranları 21. yüzyılın cinsel cazibesiyle dolup taşıyor" ifadelerine yer verildi.
Tarih: 19 Mart 2010 Kaynak: Sabah
Orman Komisyonu tasarıyı kabul ettiOrman Komisyonu tasarıyı kabul ettiTBMM Tarım ve Orman Komisyonu, madencilik faaliyetlerinin etkin bir şekilde devamının sağlanmasını öngören kanun tasarısını kabul etti.
Meğer Miniatürk Münif Paşa'nın projesiymişMeğer Miniatürk Münif Paşa'nın projesiymişTürkiye'nin ilk minyatür parkı 2003 yılında İstanbul'da açılmıştı. Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserlerin 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı Miniatürk'ün projesi meğer 19. yüzyılda ortaya konmuş.
Büyükşehir-Menderes arasında imar kriziBüyükşehir-Menderes arasında imar kriziMenderes Belediye Başkanı Özgün'ün, turizm alanı ilan edilen bölgesinin planlaması için bakanlıktan ön izin alması, Başkan Kocaoğlu'nu kızdırdı.
Mardin'de ev fiyatları milyon doları buldu Mardin'de ev fiyatları milyon doları buldu Son yıllarda gelişme gösteren inanç ve kültür turizmi 7 bin yıllık tarihe sahip olan Mardin'e rağbeti artırdı.
Kapısı bulundu sıra heykelindeKapısı bulundu sıra heykelindeİstanbul'u 324'te başkent yapan İmparator I. Konstantin'in yaptırdığı surların batıya açılan 'Protokol Kapısı' bulundu.
Otoyol projesinde spekülasyon uyarısıOtoyol projesinde spekülasyon uyarısı6 milyar dolarlık İzmir-İstanbul Otoyolu Projesi'de arsa spekülatörlerinin ortaya çıktığı iddia edildi. Güzergahta arsaları bulunan vatandaşlar, bu kişilere karşı dikkatli olmaya çağrıldı.
Yetkililer ölüm hattı için önlem almaya başladıYetkililer ölüm hattı için önlem almaya başladıYeni Asır'ın Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi'nin güney hattını oluşturan 29 kilometrelik Alsancak-Menderes arasındaki demiryoluna önümüzdeki günlerde deneme seferleri için 25 bin voltluk elektrik verilmesiyle ortaya çıkacak ölüm tehlikesine dikkat çeken haberi, ses getirdi. Devlet Demiryolları (TCDD) Bölge Müdürlüğü yetkilileri vatandaşları 15 gün sonra hatta verilecek elektrik konusunda uyarırken hattın test edilmesi sırasında yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için Büyükşehir Belediyesi'nin de çalışmalarını yoğunlaştırdığı kaydedildi. Vatandaşların yüksek gerilim hattından olumsuz yönde etkilenmemeleri için bakır telleri taşıyan ve yol kenarında kalan direklerin bulunduğu bölgeler üzerinde uyarıcı yazılar bulunan galvaniz levhalarla kapatılmaya başlandı. Sistemin bir olumsuzluk karşısında elektrik akımını keseceğini belirten yetkililer, "Güvenli hizmetin verilebilmesi için her türlü tedbir alındı" dedi.
Tarih: 19 Mart 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Ertan Gürcaner
Buca Trafiği Çok RahatlayacakBuca Trafiği Çok Rahatlayacakİzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeşildere Caddesi'ni katlı kavşak ile aşarak Buca üzerinden otogara kadar bağlantı sağlayacak "ekspres yol" için proje çalışmalarına başladı. Yeşildere Caddesi üzerinde oluşturulacak katlı kavşak ile hem Buca'ya giriş hem de Konak, Karabağlar ve Gaziemir istikametine ulaşım kolaylaştırmış olacak.
TOKİ konut projelerinden 5 milyar dolar kazandıTOKİ konut projelerinden 5 milyar dolar kazandıBüyükşehirlerde geliştirdikleri konut projelerinden kendilerinin 5 milyar dolar, özel sektörün ise daha fazla kazandığını belirten TOKİ Başkanı Bayraktar, ``Bu paralarla fakirlere konut yapıyoruz`` dedi.
Tarihi kilise ve tekkeye restorasyonTarihi kilise ve tekkeye restorasyonİstanbul Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdaresi ile işbirliği yaparak hazırladığı restorasyon programı kapsamına Eyüp Vezir Tekkesi ile Bulgar Kilisesi'ni aldı. Restorasyon projesi İstanbul II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan Eyüp Sofular mahallesindeki Vezir Tekkesi, geçirdiği son yangında kısmen yıkılmış, kısmen de harap olmuştu. Fatih'te bulunan ve Demir Kilise olarak da bilinen Bulgar Kilisesi Sveti Stefan da Ayastefanos Antlaşması ile Balkanlar'da oluşturulan özerk Bulgar Prensliği'nin isteği ve Bulgar hükümetinin finansıyla 1898 yılında inşa edilmiş ve ibadete açılmıştı. Eyüp Vezir Tekkesi ve Haliç'teki Bulgar Kilisesi'nin restorasyon bütçesinin yüzde 60'ı İl Özel İdaresi tarafından karşılanacak.
Tarih: 18 Mart 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Zeynel Yaman
Fabrika-i Hümayun resmen okul olduFabrika-i Hümayun resmen okul olduBüyükşehir Belediyesi ve Modacı Faruk Saraç`ın işbirliğiyle gerçek kimliğine kavuşacak olan Fabrika-i Hümayun`da restorasyon çalışmaları hızla sürürken, Bakanlar Kurulu Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksek Okulu`nun kuruluşunu onayladı.
Kaynak bulunursa müze olacakKaynak bulunursa müze olacakAtatürk'ün direktifleriyle, Ali Numan Kıraç tarafından kurulan Türkiye'nin ilk Tarımsal Araştırma Merkezi binasının restorasyonu için kaynak aranıyor.
Deniz, bir gün var bir gün yokDeniz, bir gün var bir gün yokBir gün önce gittiğimiz ve binlerce insanın yüzdüğü, teknelerin ağır ağır sallandığı plajda bugün deniz falan yok. En az 1 kilometre çekilen deniz, giderken hemen hemen bütün canlıları da beraberinde götürmüş.
Dünya'nın En Güzel HavaalanlarıDünya'nın En Güzel HavaalanlarıYaklaşık 3 km uzunluğunda ve ejderha şeklinde görkemli bir mekan hayal edin. Kırmızı ve sarı renklerin fırtınası şeklinde baş döndürücü tel örgülü tavan, güneşin arkadan aydınlattığı ve altından her yıl 50 milyon insanın geçtiği bir mekan... Bu yapı, dünyanın en büyük yapılarından bir tanesi. Saray ya da müze değil, Pekin Uluslararası Havaalanı'nın Terminal 3. Havaalanları tabii ki her zaman ihtişamlı olmaz. Genellikle onlar, yolcular için çıkarcı giriş ve çıkış noktalarıdırlar.
İstanbul kıyılarında tsunami riski...İstanbul kıyılarında tsunami riski...Aktüel dergisindeki tsunami haritasına göre İstanbul'da tüm kıyılar tsunami tehdidi altında. Deprem Mastır Planı'na göre tsunamiden 25 bin kişinin etkileneceği öngörülüyor.
Haliç Metro Geçiş Köprüsü ve Dünya Mirası listesiHaliç Metro Geçiş Köprüsü ve Dünya Mirası listesiProjenin mimarı Hakan Kıran'a göre etmemeli. Kıran, Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nün şamar oğlanına döndürüldüğünü düşünüyor. Köprüsüne güveniyor, tarihi yarımadanın siluetini asla bozmayacağını iddia ediyor. Onu en çok da mimari projeye teknik bir eleştiri getirilmeden hayır denmesi rahatsız ediyor.
Kaynağını su ve rüzgârdan alan projelerKaynağını su ve rüzgârdan alan projelerMimarlar dünyanın çeşitli yerlerinde suyun ve rüzgarın gücünü kullanarak yeni projelere hayat veriyor. İlginç tasarımlı projeler Sudan'a su getiriyor, Endonezya'yı sellerden koruyor, İspanya'da denizden aldığı suyla tarla suluyor, Norveç'te ise rüzgar türbinlerini turizme açıyor.
Uydudan görünen felaketin sırrı çözüldüUydudan görünen felaketin sırrı çözüldüKarasu sahillerinde birçok yazlığın yıkılmasına neden olan ve uydudan bile görünen erozyonun kum birikmesini engelleyen liman mendireğinden kaynaklandığı tespit edildi.
Kalekim'den Türkmen Ustalara Eğitim Kalekim'den Türkmen Ustalara Eğitim Kalekim, Bulgaristan, Azerbaycan ve Gürcistan'dan sonra şimdi de Türkmenistan'da usta ve profesyonellere eğitim veriyor. Kalekim, sektöründe edinmiş olduğu bilgi birikimi ve tecrübelerini ihracat yaptığı ülkelerin usta ve profesyonelleri ile paylaşmaya devam ediyor
Japon mobilya devi Türk tasarımcının koleksiyonunu vitrinlerine taşıyacakJapon mobilya devi Türk tasarımcının koleksiyonunu vitrinlerine taşıyacakTasarımcı Atilla Kuzu ile daha önce küçük çaplı işler yapan Japon mobilya firması Conde House tasarımcının son koleksiyonu ‘ATILLA'yı vitrinlerine taşıma kararı aldı. Firma ‘Atilla' ismini imparatorluk geçmişi nedeniyle özellikle değiştirmedi.
Sahibinden satılık hamamlarSahibinden satılık hamamlarDünyanın her yerinde Türk adıyla anılan hamamlar tarih sahnesinden çekiliyor. Ata yadigarı bu tarihî yapılar çoğu zaman son kuşak temsilcilerinin hamam kültürünü bilmemeleri nedeniyle ya da çok hissedarlı ortaklıklarda çıkan anlaşmazlıklardan ötürü elden çıkarılıyor.
Galatasaray çatısı için yeni ihale gündemdeGalatasaray çatısı için yeni ihale gündemdeErdoğan Bayraktar'ın bir diğer açıklaması da Seyrantepe'de inşa edilen Türk Telekom Arena Stadyumu'na yönelik oldu.
Türkiye'de mimara imar karar veriyorTürkiye'de mimara imar karar veriyorHayata geçirdiği projelerle dikkat çeken Gökhan Avcıoğlu, bugüne kadar; Esma Sultan Yalısı, Kadıköy'deki yeraltı tuvaleti, Beşiktaş Balık Pazarı gibi uluslararası ölçekte önemli pek çok projeye imza attı. "Bizde mimara, imar karar veriyor" diyen Avcıoğlu ile Türkiye'de yapılan işler ve şehircilik kavramı üzerine konuştuk...
Bodrum'da yapılaşma durma noktasındaBodrum'da yapılaşma durma noktasındaBodrum Mimarlar Odası Başkanı Mahmut Yıldırım, inşaat yasağının Muğla Valiliğinin genelgesi ile 1 Mayıs-31 Ekim tarihleri arasında uygulandığını ve bu dönemde inşaat yapımının engellendiğini söyledi.
Şişli Belediyesi'yle Ziraat Bankası bu binayı paylaşamıyorŞişli Belediyesi'yle Ziraat Bankası bu binayı paylaşamıyorZiraat Bankası, tadilat yapması karşılığında Şişli Belediyesi'ne kiraya verdiği Şişli-Halaskargazi Caddesi'ndeki eski Hazine Müşteşarlığı binası yüzünden belediyeyle mahkemelik oldu. Banka, "Kirayı ödemiyor" diye Şişli Belediyesi'ni mahkemeye verdi.
Evi edebi anıt olduEvi edebi anıt olduAmerikalı yazar Ernest Hemingway'in ABD'nin Florida eyaletinin Key West bölgesindeki evi edebi anıt kapsamına alındı.
Mal Sahibim Bir MimarMal Sahibim Bir Mimar"Gehry'nin fikri, sorun yaratmadan, halihazırda bulunan mekana uyum sağlamaktı." Bu, seksi bir ofis. Sadece manzarasından dolayı değil. Venedik plajı, turistler, kaslı vücutlar için değil... Zeminden tavana kadar olan pencerelerin tamamını kapattık ve kepenkledik. Kaliforniya güneşi, bazen hesaplanılan değerlerde pancereye gelmiyor. Biz de bu yüzden pancereleri, hava ve su geçirmeyecek şekilde sımsıkı kapattık. Tarih, 2004 yazı ve ben bir yapım şirketi için yazıyorum, manzaranın tadını çıkarıyorum. Ofisim, mimar Gehry ve sanatçı Charles Arnoldi tarafından tasarlanan altı üniteli bir kompleks. Okyanusa bakan cephelerde, zemin kat ticari fonksiyona ayrıldı. Bu ticari işletmeler, Arnoldi'nin tanımıyla, karı-kocanın ya da bütün bir ailenin sahibi olduğu işletmeler. Annenin bir dövme sanatçısı olduğunu ya da pizza dilimlediğini bir düşünsenize...
2010 MIPIM Ödülleri'nde Ödüller Sahiplerini Buldu 2010 MIPIM Ödülleri'nde kazananlar belli oldu. Kazananlar 18 Mart'ta Cannes'da düzenlenen törenle ödüllerini aldılar. 3 ödül birden kazanan ASSAR Architects gecenin yıldız ismi oldu.
Gaziantep için akıllı şehir çözümleri belirleniyorGaziantep Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, "Gaziantep için akıllı şehir çözümleri ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi için Bilgi Teknolojileri Stratejisi' projesi kapsamında IBM çalışma ekibi ile bir araya geldiler.
Trabzon'un 4 projesine ödülÖzel Kalem Dergisi'nin Türkiye genelinde 2.'sini düzenlediği 2009 yerel yönetim ödülleri töreni İstanbul İtalyan Kültür Merkezi'nde yapıldı. Trabzon Belediyesi, 9 kişiden oluşan seçici bir kurul tarafından yapılan değerlendirmede 4 dalda ödül kazandı. Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, "Ödül Trabzon halkı ve çalışanlarına verilmiştir" dedi.
Açılışı yapılan pazaryeri 1 yıldır hizmete girmedi İnşaatı geçen yıl tamamlanan ancak bir türlü faaliyete geçmeyen semt pazaryeri, Karşıyaka Cumhuriyet Mahallesi sakinlerini isyan ettiriyor.
Çimsa bölgesel güç olmayı hedefliyorSabancı Holding bünyesinde faaliyet gösteren Çimsa, satış gelirlerini yüzde 0,7 oranında artırarak 614.9 milyon liraya çıkardığı 2009 yılında net kârını ise yüzde 41,3 artırarak 108 milyon 132 bin liraya çıkardı. Çimsa tarafından dün yapılan açıklamada, şirketin küresel ekonomik krizin tüm endüstrilerde etkisini gösterdiği 2009 yılında, ihracat ve hazır beton gelirlerini artırdığına dikkat çekildi.
İnönü yılda sadece 35 saat kullanılıyor yazık değil mi?İstanbul'un en güzel manzarasına bakan bir stadyumumuz var biliyorsunuz. Beşiktaş Spor Kulübü'ne ait İnönü Stadyumu. Hiç düşündünüz mü böylesine değerli bir arazide kurulu bu stadyum yılda kaç saat kullanılıyor?
Cami derneği kilise onaracakMalatya'da 250 yıllık Ermeni Kilisesi'nin restorasyon masrafını karşılamak isteyen Çarmuzu Tepebaşı Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği bürokrasiye takıldı. Derneğin dilekçesi üzerine Kültür Bakanlığı kiliseyi 2009 restorasyon programına aldı. Ancak kilisenin bir bölümünün Malatya Belediyesi, bir bölümünün Hazine arazisinde olduğu ortaya çıktı. Dernek Başkanı Latif Yıldırım "Hazine ve Belediye araziyi Kültür Bakanlığı'na devredecek. Sonra Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'ndan restorasyon onayı alınacak. Sözde Ermeni soykırımı tasarılarına rağmen restorasyondan vazgeçmeyeceğiz" dedi.
Tarih: 18 Mart 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Tahir Özçelik
Kerpiçe ‘kültür yoksunu' haksızlıkÇağdaşlık, deprem bahanesiyle geleneksel yapı kültürümüzü terk etmek değil.
TOKİ'den Ağrı'ya hastane Diyadin'e 50 yataklı hastane inşaatı için ihale açıldı.
Boğaz'daki güzellik Bunte dergisindeAlmanya'nın önde gelen dergilerinden Bunte, seyahat bölümünde "Boğaz'daki güzellik" başlığıyla İstanbul'u tanıttı.
Takvim
<<Mart 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.