Haberler

2 Ekim 2008, Perşembe

Mimarının Ağzından "Masumiyet Müzesi"Mimarının Ağzından "Masumiyet Müzesi"Orhan Pamuk''un geçtiğimiz Ağustos ayı sonunda piyasaya çıkan "Masumiyet Müzesi" adlı kitabı, yazarın uzun zamandır beklenen ve merak uyandıran bir eseri olmanın yanı sıra, Pamuk''un henüz kitabına başlamadan görüştüğü Prof.Dr. İhsan Bilgin''in romana adını veren müzenin dönüşüm projesini tasarlamasıyla mimarlık camiasının da dikkatini çekti. Bir romanda kurgulanan mekanın dünyada gerçekleştirilen ilk örneği olan Masumiyet Müzesi''ni, mimarı İhsan Bilgin''le konuştuk. Haberin Devamı
Dünyanın ilk kadın cami mimarı Zeit’da Dünyanın ilk kadın cami mimarı Zeit’da Almanya’da haftalık yayımlanan Die Zeit gazetesi, İstanbul’un Üsküdar semtinde yapımı süren caminin mimarlığını üstlenen, dünyanın ilk kadın cami mimarı Zeynep Fadıllıoğlu’nu tanıttı.
Tarihi cami, yanlış restorasyon kurbanıTarihi cami, yanlış restorasyon kurbanıİzmir''in Ödemiş İlçesi’ne bağlı Birgi Beldesi’nde, Aydınoğlu Mehmet Bey’in 1312 yılında yaptırdığı ve kendi adını taşıyan cami, altın işlemeli minber kapısıyla dikkat çekiyor.
25 bin kişiye iş imkanı25 bin kişiye iş imkanıManisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sait Türek, umut veren açıklama yaptı. Türek, yatırımcılar için dünya çapında adres olarak gösterilen bölgeye dördüncü ve beşinci kısımların ekleneceğini, buraların dolmasıyla çalışan sayısının 3-4 yıl içinde 50 bine ulaşacağını belirtti.
Antik kentler, günümüze göre planlı ve gelişmişAntik kentler, günümüze göre planlı ve gelişmişDenizli''deki Antik Laodikya Kenti, şehir planlaması ve altyapısıyla hayrete düşürüyor.
Devlet Antalya’da arazi ‘buldu’Devlet Antalya’da arazi ‘buldu’Hazine Antalya’da 6 milyon metrekare genişliğinde yeni arazilere sahip oldu. Söz konusu arazilerin yapılan tapu kayıtları incelemesinde ortaya çıktığını kaydeden Antalya Defterdarı Hidayet Mat, arazilerin kayıt altına alındığı belirtti.
Fotosel teknolojisi ’taharet’e de girdiFotosel teknolojisi ’taharet’e de girdiE.C.A’nın fotoselli teknoloji ile ürettiği yeni ürünü ’fotoselli taharet (tuvalet) musluğu’nu pazara sundu. Musluğa dokunmaya gerek bırakmayan fotoselli taharet musluğunun, özellikle kalabalık mekanlar için çok kullanışlı olacağı belirtiliyor. ’El Tanıma Modu’ teknolojisi kullanılarak üretilen E.C.A fotoselli taharet musluğu, elin musluğa yaklaştırılmasıyla suyun akışını sağlıyor. Eli algılama mesafesi 4-16 santimetre olan musluktan akan suyun çalışma süresi 10 saniye ile 310 saniye arasında değişiyor. Uzaktan kumanda ile ayarlanabilen E.C.A fotoselli taharet musluğu, 6V pil ile çalışıyor. Tek su girişli olan musluğun, bir gün içinde 100 kez kullanıldığı varsayıldığında, garantili olarak ömrü 4 yıldan fazla sürüyor. Herhangi bir temasa gerek kalmadan suyun akışını sağlayan E.C.A fotoselli taharet musluğu, hijyenik olmasının yanı sıra suyun boşa kullanımını engelliyor. Bu özelliğiyle ürün, suda tasarruf sağlıyor.
Tarih: 29 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Vergi dairelerini de TOKİ yapacakVergi dairelerini de TOKİ yapacakKamuya hastane, okul ve lojman yapan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), vergi daireleri konusunda da devreye giriyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ile imzalanan protokol uyarınca, GİB''in illerdeki hizmet binalarını da TOKİ yapacak.
Kariyerinin 50’nci yılında Boğaz Köprüsü’ne kafe tasarlıyorKariyerinin 50’nci yılında Boğaz Köprüsü’ne kafe tasarlıyorProf. Dr. Yüksek Mühendis-Mimar Bayram Nihat Güner (77), Türk mimarisinin önemli isimlerinden. Şehir düzenlemelerinden otellere, üniversitelerden toplu konutlara hemen her alanda yaptığı binalar var. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Topkapı Eresin Oteli, Ataköy 6. Mahalle bunlardan sadece birkaçı.
Metal ağaçlar İran’dan Metal ağaçlar İran’dan Mimar Sinan eseri Lala Paşa Camisi’nde kesilen ağaçların yerine kondurulan iki metal ağacın esrarı çözüldü: İran’dan tanıtım amaçlı olarak gelmişler.
Doğa Derneği: Ürkütücü bir öneri Doğa Derneği: Ürkütücü bir öneri Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, Çevre Bakanı Eroğlu’nun Tuz Gölü’nu kurtarma planı için ‘Ürkütücü’ dedi!
Galleria müşteriyi havadan kapacak!Galleria müşteriyi havadan kapacak!Galleria Genel Müdürü Hasan Ardıç, THY ile devam eden görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda rötarlı yolcuların Galleria''ya getirilerek onlara alışveriş ve vakit geçirme olanağı sunulacağını anlattı.
Forum Ankara, 18 Ekim’de açılacakForum Ankara, 18 Ekim’de açılacakİki katlı bir alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi olarak tasarlanan Forum Ankara, içinde yer alan sokaklarıyla ziyaretçilerine dış mekan hissi uyandırıyor.
İnsanlar neden çevreci olmamakta direniyor? İnsanlar neden çevreci olmamakta direniyor? Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi, “Günümüzde var olup da çevreci olmamak imkansız. Ama insanlar direniyor. Niye? Korktukları için, gördüklerinden umutsuzluğa kapılacakları için, geleceklerinin olmadığını gördükleri için” diyor.
Babylon''un bahçesinde eğlence Emre Ergani''den, SPA Saraç''tanBabylon''un bahçesinde eğlence Emre Ergani''den, SPA Saraç''tanBodrum Gümüşlük- Turgutreis arasında 2009 Mayıs sonunda bitecek olan butik otel-rezidans-villa üçlemesi, Gardens Of Babylon.
Balat’ta restorasyon pişmanlığıBalat’ta restorasyon pişmanlığıUNESCO tarafından dünya mirasına dahil edilerek restorasyonu tamamlanan İstanbul’un Fener-Balat’ın sakinleri ikiye bölündü. “Evleri Patrik alacak” dedikodusuyla restorasyona karşı olanlar, şimdi evlerini tamir edebilmek için yardım istiyor.
Külliyenin restorasyonu için bitişik binanın davası bekleniyor Kütahya''da, Germiyanoğulları alimlerinden Cemaleddin İshak Fakih tarafından 1433 yılında yaptırılan külliyenin restorasyonu için hazırlanan proje, bitişikteki iki yapının kamulaştırma davası sonuçlanamadığından hayata geçirilemiyor.
Sivas''ın surları aranıyor Sivas''ta Anadolu Selçuklular döneminden kaldığı tahmin edilen surların ortaya çıkarılması ve Huykesen Kilisesi''nin turizme kazandırılması amacıyla çalışma başlatıldığı bildirildi.
Karayip değil, Porsuk korsanları! İç Anadolu’nun ortasında, en yakın denize kilometrelerce uzakta olan Eskişehir, bir korsan gemisine kavuştu. Sırada Paris’in Seinne Nehri kıyısındakini andıran bir yapay sahil var.
Belediye dediğin ne işe yarar? Belediyeler yoksulluğu ve toplumsal adaletsizliği giderebilecek kalıcı ve uzun vadeli projeksiyonlar ortaya koyabilmelidir. Erzak dağıtmak, iftar çadırı açmak ya da açılışlara en ünlü popçuyu getirmek hiçbir şeye çözüm değildir.
İzmir’i İzmirli karıncalar anlatsın İzmirli ‘Kent Karıncıları’, İzmir’in tarihi hakkında araştırma yapıyorlar. 2007-2008 eğitim öğretim yılında başlatılan, şubat ayında çalışmaları yoğunlaştırılan proje kapsamında, ilköğretim öğrencileri İzmir’deki Levanten aileleri ziyaret etti, onların gözünden geçmişteki İzmir’i dinledi.
New York şehrinin kapanması1975 yılında Amerikan finans sernmayesinin başkenti olan New York tamamen iflas etmiş durumdaydı. Bu kağıt üzerinde yaşanan bir iflas da değildi, tüm şehrin durması söz konusuydu.
İngiltere''de ev fiyatları yerle birDünyadaki global krizden İngiltere emlak piyasası çok ağır bir şekilde etkilendi. İngiltere''de ev fiyatları Eylül ayında yüzde 1.7 oranında gerilerken, son 1 yıldaki düşüş yüzde 12.4''e ulaştı. Bu rakam 1991 yılından bu yana en büyük yıllık düşüşe denk geliyor. Öte yandan eylül ayında sona eren üçüncü çeyrekteki düşüş ise, bir önceki çeyreğe göre yüzde 4.6''ya ulaştı. İngiltere''de ev fiyatları son 11 aydır sürekli olarak düşüyor. Analistler, piyasadaki dalgalanma sürdüğü müddetçe ev fiyatlarında bir toparlanma beklemiyor.
Tarih: 2 Ekim 2008 Kaynak: Hürriyet
Çevre uyumuna 20 milyar EuroAB''ye uyum programına göre, 7 yılda çevre için 20 milyar Euro yatırım yapılacak. Bu yılın sonuna kadar maden atıklarının kontrolü, hurda taşıtların çevreye uyumu, kömürle çalışan santrallardan yayılan duman, toz ve gazın önlenmesi için yönetmeliklerin çıkarılması gerekiyor.
Bu keşif tarihi değiştirirYenikapı''da 4 yıldır devam eden Marmaray ve Metro istasyonları kazılarında İstanbul''un tarihini sil baştan yazdıracak yepyeni bulgulara rastlandı.
Eski Hamam Yeni MüzeBursa’nın manevi dinamikleriden Emir Sultan’ın adını taşıyan 6 asırlık tarihi Emirsultan Hamamı, yapılan restorasyonun ardından müzeye dünüştürülüyor.
Güneş Enerjili VatikanVatikan’daki ünlü 6. Paul oditoryumunun çatısına, soğuk ve yağışlı havalarda Papa’yı görmeye gelen insanların ısınmasını sağlamak için güneş enerjisi panelleri yerleştirildi.
Sigara yasağı AVM''lerde mimariyi de değiştirdiJones Lang Lasalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş: "Kafeterya ve restoran bölümleri AVM''lerin dış bölümüne yakın alanlara taşınıyor. İnşaatı devam eden alışveriş merkezlerinde mimar planlarına özel teraslar ekleniyor."
Ankara Çayı için harekete geçildiASKİ Genel Müdürlüğü''nün hazırladığı proje kapsamında Ankara''nın içinden geçen Ankara Çayı ve bu çayı besleyen Çubuk ve Hatip çaylarının fiziksel temizliği ve su kalitesi de iyileştirilecek.
Isı yalıtımının şimdi tam zamanıKış aylarında artan enerji maliyetlerinden, yapılacak ısı yalıtımı ile yüzde 60 oranında tasarruf sağlanabileceği bildirildi.
Eskişehir Ankara''dan gelecek hızlı tren için hazırlanıyorHızlı tren seferlerinin başlamasının ardından Eskişehir Garı''nın 200 metre karşısına yeni hızlı tren garı, alışveriş merkezi ve otel yapılması da planlanıyor.
"Eymir Gölü''nü ODTÜ''nün Elinden Mutlaka Alacağız"Kıyı Yasası’na göre kıyı uzunluğu 100 m ve üzerinde olan göller halka kapatılamaz. Gölbaşılıların başta belediye ve sivil toplum örgütleri olmak üzere mahkemeye gidip hemen karar aldırmaları lazım.
AKP belediyelerinin yumuşak karnı: İmar tadilatlarıÇok katlı bina yapmak "şehirleşme" demek olduğuna göre aynı toprağa ne kadar çok kat çıkılabilirse toprağın değerinin o kadar çok artacağını Batılı, hatta herhangi bir ekonomist değil, Çarıklı Mehmet Ağa keşfetmiş ve dünya ekonomi literatürüne kazandırmıştır.
TOKİ, 800 gecekonduyu yıkacak yerine turizme yönelik yeni mekanlar yapacak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Diyarbakır Valiliği ve Sur Belediyesi iş birliğiyle geliştirilen projeyle tarihi Sur içerisinde kalan 800 gecekondu yıkılarak, yerlerine turizme yönelik mekanlar oluşturulacak.
Eskişehir, hızlı trene hazırlanıyor Ankara-Eskişehir arasında yıl sonunda başlaması planlanan hızlı tren seferleri öncesinde Eskişehir''de demir yolu güzergahında hazırlıklar sürüyor.
Marmaray’da en önemli 110 metre Olimpiyat Şampiyonu Usain Bolt’un neredeyse 10 saniyede koşabileceği bir mesafe, Marmaray Projesi’ni ‘kilitledi’. Çünkü bu 110 metrenin altından İstanbul’un 8 bin yıl yaşındaki sakinleri çıktı.
Başbakan''ın Köyü KurtulduRize’de yapılmak istenen 62 Hidroelektrik Santralı (HES) projesinden birçoğunun yapımı sürerken bazı HES projelerine henüz başlanmadı.
"Antik Kentte Termik Santral İstemiyoruz"Çanakkale Çevre Platformu, milattan önce 8’inci yüzyılda kurulmuş tarihi bir kent olan Parion’da termik santral yapımına karşı olduklarını bildirdi.
Yağmanın yeni adı: Turizm tahsisiBir bölge daha turizm bahanesiyle yok ediliyor. Pananos kumullarına golf sahası yapılmak isteniyor.
Ayasofya Müzesi için yeni rampaYaz aylarında günlük ziyaretçi sayısı 10 bini bulan Ayasofya Müzesi’nin galeri katına çıkış ve inişlerde kullanılan tek rampanın yetersizliği sebebiyle oluşan yoğunluğun, restore edilen yeni rampanın devreye girmesiyle azaltılması hedefleniyor. Ayasofya Müzesi Müdürü Mustafa Akkaya, yaptığı açıklamada, 1 Şubat 1935 tarihinde müze olarak kullanılmaya başlanan binanın galeri katına çıkışlarda ve inişlerde giriş bölümünde bulunan 36 metre uzunluğundaki tek rampanın kullanıldığını hatırlattı. 36 metre uzunluğundaki rampadaki çalışmaların tarihi doku korunarak Ağustos ayında tamamlandığını belirten Akkaya, rampanın hizmete girmesinin ardından mevcut rampadan sadece çıkışların, yeni rampadan ise inişlerin olacağını aktardı. Bu şekilde ziyaretçi yoğunluğunun azalacağını ve daha rahat bir şekilde ziyaretlerin gerçekleşeceğini söyleyen Akkaya, bu hizmetin müzenin tarihinde önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Akkaya, rampanın ne zaman açılacağının ise Kültür ve Turizm Bakanlığının inisiyatifinde olduğunu ifade etti.
Tarih: 1 Ekim 2008 Kaynak: Türkiye
Alanya’da yabancı ‘site’ tercih ediyorAntalya’nın Alanya ilçesinde geçen yıl yabancılara 2 bin 850 konut satıldı ve ilçede yabancılara satılan toplam konut sayısı 12 bin 870’e ulaştı.
Arkeologlar 2 ay süre istediYenikapı''da yürütülen ve tüm dünyada büyük yankı bulan arkeolojik kazı çalışmaları nedeniyle Marmaray''da inşa sürecinin uzaması, yeni bir tartışma başlattı. Kazı alanının doğusundaki çalışmaların bir an önce tamamlanması istenince arkeologlar 8 bin yıllık kalıntılar için 2 aya ihtiyaçları olduğunu söyledi.
Durak''tan eşine ''imar rantı''AKP’li Şaban Dişli, imar değişikliği karşılığında “1 milyon dolarlık rüşvet” haberleri üzerine koltuğunu bırakmak zorunda kalırken, diğer bazı AKP’li belediyelerden de imar rantı haberleri gelmeye başladı.
Biz belediyeyiz, içki içmeyen vatandaşa da mekân lazım!Bu yağmurlu günlerden çok önceydi; güneşli bir günde buluştuk Başkan Topbaş''la. Bizi belediyenin Florya''daki tesislerine davet etti.<
Fay hattına hastane inşaatıyla ilgili inceleme başlatıldı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Ceylan, Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi inşaatın 9 ay sonra aynı ekip tarafından fay hattı sebebiyle durdurulması konusunda inceleme başlattı.
''Gelecek nükleer olmayacak'' Nükleer enerji ile ilgili gelişmeleri izlemeye çalışıyorum. Britanya hükümeti, uzun bir aradan sonra yeniden nükleer santrallar kurma kararı aldı.
3 şirket birleşti geldi, Kiev Havalimanı inşaatını kaptı Ukrayna''nın başkenti Kiev''i dünyaya bağlayan Uluslararası Borispol Havalimanı ''D Terminali'' yapımının ihalesinde imzalar atıldı. 377 milyon dolar bedeli olan projeyi Doğuş, Alarko ve YDA Türk konsorsiyumu yapacak.
Oyuncaklı mobilyalar 37 yaşındaki tasarım ve dekorasyon markası Derin, 2009 koleksiyonu için çeşitli kumaş ve malzeme olanaklarıyla hem ev hem de ofislerde kullanılabilen mobilyalar üretti. Fonksiyonun öne çıktığı ama estetiğin asla unutulmadığı ürünler tek tek bir anlam ifade etmelerinin yanı sıra bir araya geldiklerinde de aynı dili konuşan bir ortam oluşturuyor. Geneline yalın hatların ve etkili bir sakinliğin hâkim olduğu koleksiyon Paris, Milano, Brüksel, New York, Hong Kong, Kopenhag ve Barselona’da da sergilenecek.
Tarih: 29 Eylül 2008 Kaynak: Radikal
30 YTL''lik alışverişe metro jetonuAlışveriş merkezleri ziyaretçi sayısını artırmanın yolunu arıyor. Bazı merkezler uçak ve otomobil çekilişleri düzenlerken bazı merkezler de bulundukları bölgenin avantajlarını kullanmak için harekete geçti.
Vadiden tek bir ses yükseliyor İkizdere Vadisi’nin hidroelektrik santrallarla dolmasına karşı çıkan İkizdereliler ‘tek ses’ oldu. 28 köy, 15 mahalle halkı ve AKP’li İkizdere Belediye Başkanı’nın ortak isteği: Vadi ölmeden hatadan dönülmeli...
Yenikapı’yı kurtaralımİstanbul’da dünyanın en heyecan verici kent arkeolojisi çalışmalarından biri gerçekleşiyor. Bugüne kadar bulunmuş en büyük Roma Limanı, Marmaray kazıları ile birlikte gün ışığına çıkıyor.
Zincirli’deki taşların gizemiGeçtiğimiz günlerde, Zincirli Höyük’te yapılan kazı çalışmalarının üçüncü etabı tamamlandı. Chicago Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. David Schloen başkanlığındaki kazıyı Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Chicago Üniversitesi ortaklaşa yürütüyor.
Ataköy’de ‘arazi’ tartışması bitmiyorİstanbul Ataköy’de TOKİ’nin satışa çıkardığı arazilerin tartışması bitmiyor: En son satışa çıkarılan ve en yüksek teklifi Sinpaş’ın verdiği arazinin komşusu konumundaki Denizciler Ataköy Turizm İşletmeleri (DATİ) Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Kıran, satış strajesinin devleti zarara uğrattığını savundu.
‘Ahır yapacağız’ deyip villa yaptılar İstanbul Silivri’de “Tarım arazisine ahır yapacağız” diyerek inşaat izni alınan bölgeye 5 villa yapılması tartışmalara yola açtı. Eski Belediye Başkanı, inşaatın AK Parti’li Belediye Başkanı Hüseyin Turan’ın kardeşine ait olduğunu iddi etti.
AKM yıkılmıyor (Baba yaptı. Oğlu yeniliyor)İstanbulluların tepkisi etkili oldu. Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi yıkılmıyor. Yenileniyor. 2009 yılı eylül ayında yenileme tamamlanmış olacak.
Kentlerin sabrı kalmadı! AKP’den istifa eden Abdüllatif Şener’in “Rant alanları büyük gelir alanlarına dönüşmüştür. Bu dönem yapılan imar değişiklikleri Cumhuriyet tarihi boyunca yapılanlardan fazladır” sözlerine şehir plancıları da katıldı: “Lümpen kentleşme önlenemiyor.”
MOSDER, Türkoğlu ile atağa geçiyor8 milyar YTL’lik mobilya sektörünün büyük kısmının temsil edildiği Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği’nde (MOSDER) yeni dönem başkanlığına Nazif Türkoğlu seçildi. Türk mobilya sanayisinin, dünyada daha fazla tanınmayı hak ettiğini kaydeden Türkoğlu, “Ürünlerin kalitesi, rekabetçi fiyatları, hizmet anlayışı ve gelişen teknolojisiyle Türk mobilya sanayisinin ürünlerinin dünya pazarında daha geniş coğrafyalara yayılması için çalışacağız. Özgün tasarımların gelişmesine desteğimiz sürecek” dedi.
Tarih: 29 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
Akkuyu’nun Tehlikeli Başrol OyuncusuTürkiye"nin ilk nükleer enerji santral inşaatı olması yanıyla kamuoyunun da gündeminden uzun süredir düşmeyen Mersin-Akkuyu’da yapılması planlanan enerji santralı ihalesi çarşamba günü gerçekleşti.
Design Turkey’e 386 ürün başvurduTürkiye’nin tasarımla markalaşmasında önemli açılımlar sağlayacak “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri”ne 12 sektörden toplam 386 ürün ve 58 kavramsal tasarım projesi başvurdu. Jüri tarafından ön değerlendirmeye tabi tutulan başvurulardan toplam 311 ürün ve 25 kavramsal tasarım projesi, 21 Ekim - 2 Kasım 2008 tarihlerinde İstanbul Antrepo 3’de düzenlenecek sergiye katılma hakkı kazandı.
Tarih: 29 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
Doğal Yaşam Parkı''na 4 şeritli yol geliyor Büyükşehir''in Kasım''da açmayı planladığı ve hayvanat bahçesinin taşınacağı Sasalı''daki alana ulaşımın kolaylaşacağı yol yapılıyor.
Kazma Adres Sormuyor!Ankara Mamak’ta Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılan evlerin yanı sıra proje kapsamında olmayan evlerin de hasara uğradığı öğrenildi.
Kentkarta olimpiyat darbesiİzmirlilerin toplu ulaşımda kullandığı kentkartları üreten Çin’deki fabrikalar, 2008 Pekin Olimpiyatları nedeniyle iç piyasaya döndü. Firmalar geçici süreyle ihracatı durdurunca, İzmir’in sipariş ettiği yeni kentkartların gelmesi gecikti. ESHOT Genel Müdürü Gül Şener, “Sıkıntı bayramdan sonra bitecek” dedi.
Tarih: 29 Eylül 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Utku Bolulu
Gelin siz de kiliselerinizi kurtarın Yeni Asır''ın Midilli''deki Yalı ve Yeni camilerin kurtarılması çağrısı üzerine çalışmalar sürerken, Ayvalıklılar da Hıristiyanların ilçedeki kutsal mekanlarına sahip çıkmasını istedi.
Gerdanlıklar Boğaz’ınızı SıkarsaGeçtiğimiz haftalarda iktidara yakınlığı ile bilinen iki gazete aynı gün, aynı konuyu manşetlerine taşıdılar: “3. Köprü güzergâhı belli oldu”. Haberde Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri olarak bahsedilen kaynağa göre; 3. Köprü güzergâhı için Beykoz ile Tarabya arası seçilerek, İstanbul için en iyi çözümün bulunduğu söyleniyordu.
Pelitli Kentsel Yenileme Projesi görüşmelerine başlandıTrabzon Pelitli Belediye Başkanı Ömer Kayıkçı, Pelitli Kentsel Yenileme Projesi''nde hak sahiplerinin mağdur olmaması için belediye olarak ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.
Kent - Yorum: Isıtılıp Yenen GündemÜlkemizde gündem o kadar sık değişir ki, sıkılıp, yorulup bir hafta kendinizi bunların dışına atsanız, döndüğünüzde adeta bambaşka bir atmosfere giriş yapmış gibi hissedersiniz.
”TOKİ''nin stratejisini bozduranlar devleti zarara uğrattılar”Denizciler Ataköy Turizm İşletmeleri (DATİ) Yatırım Holding AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) önce DATİ''nin bulunduğu araziyi, ardından da yanındaki boş araziyi satması halinde devletin daha çok kazanç sağlayabileceğini savunarak, "TOKİ''nin satış stratejisini bozduranlar bu şekilde devleti zarara uğrattılar" dedi.
Eminönü''yü bitirdiler Fatih''in eline verdilerEminönü Tarihi Yarımadası''nda, trafik, imar kaçağı ve dükkán-büfe rantları ''bağış'' ve ''bahşiş'' adı altında pay edildi. (Bunun yargı dışındaki esas adı ''rüşvet''tir.)
6. Yenilenebilir Enerji Sempozyumu 9 Ekim''de başlıyorEge Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstütüsü tarafından, Goethe Enstitüsü işbirliğinde 9-11 Ekim günlerinde "6. Yenilenebilir Enerjiler Sempozyumu" düzenlenecek.
Gelecek hafta İstanbul''a saldırı varBuldozerler çakıyor. Kepçeler indiriyor. Ekskavatörler parçalıyor. İş makinaları İstanbul''da tarihin üzerinden geçiyor. Marmaray uygar bir proje. Bugünü kastetmiyorum, geride kalan yıllara dönük olarak, geç bile kalan bir proje.
''Andriake Antik Kenti'' gün ışığına çıkıyorAntalya''nın Demre ilçesinin Kekova''ya açılan kapısı olan Çayağzı''ndaki Andriake Liman Kenti''nde, Avusturyalı bilim adamlarınca yürütülen çalışmaların bu yılki bölümüne başlandı.
Amplio, Türkiye''deki otellerini ''yeşil sertifikalı'' inşa edecekOtel yatırım firması Amplio''nun, Türkiye''deki otellerini yeşil bina sertifikasına uygun olarak inşa edeceği bildirildi.
Hattuşa başkent olmadan önce...Çorum''un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa ören yerindeki arkeolojik kazıların başkanı Doç. Dr. Andreas Schachner, çalışmaların en önemli sonuçlarından birinin, Hattuşa''nın başkent olmadan önce burada Karum Dönemi''ne ait bir yerleşimin olduğunun belirlenmesi olduğunu bildirdi.
Bizi bu çöplükten mimarlar kurtaracakYeni bir mimari tarzla, ısıdan yüzde 30, hatta yüzde 40 dolayında tasarruf yapmak mümkün, bununla global ısınmayı, kentlerin batmasını önlemek mümkün.
Arkasında kim var? Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi, 2005’te satışı gerçekleşen yeşil alanla ilgili, mahkeme kararlarına rağmen geri adım atmıyor.
"Tuz Gölü taşıma su ile kurtarılamaz!"Tuz Gölü''nün taşıma su ile kurtulmayacağını savunan Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu''nun, başka havzalardan taşıyacakları sularla Tuz Gölü''nü kurtaracakları yönündeki açıklamasının endişe verici olduğunu söyledi.
Turizm sektörüne "Beyaz Yıldız"Küresel ısınma ve çevre kirliliğine karşı birçok sektörde çevre dostu çalışmalara yönelme yaşanırken, turizm sektöründe de "Sürdürülebilir Çevre Dostu Turizm İçin İlk Adım: Beyaz Yıldız" adlı proje için de girişimler başlatıldı.
İstanbul Çevre Düzeni PlanıTrakya Sivil Toplum ve Meslek Odaları Sözcüsü ve Makine Mühendisleri Odası Edirne Şube Başkanı Cumhur Pekdemir, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası''nda, Trakya Bölgesi''ndeki 103 sivil toplum örgütü ve meslek odaları adına düzenlediği basın toplantısında, Trakya Üniversitesince hazırlanan ve 2004 yılında Çevre ve Orman Bakanlığınca onaylanarak yürürlüğe giren 1/100.000 ölçekli...
Yağış barajlara yaradıİstanbul''daki barajlardaki su hacmi son yağışlarla birlikte 54 milyon metreküp arttı. İstanbul''a su sağlayan barajlardaki mevcut su hacmi 196 milyon metre küpe, doluluk oranı ise yüzde 22.62''ye yükseldi.
Vergi dairelerini TOKİ yapacakKamuya hastane, okul ve lojman yapan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), vergi daireleri konusunda da devreye giriyor.
Mikdatoius’un, Türkiye için 2100 yılına doğru küresel iklim değişimi kehanetleriGelin beyin jimnastiği yapalım ve yıllar sonra küresel iklim değişimi sonucu ülkemizde neler yaşanabileceğini hayal edelim. Ama hiçbir şeyi kafadan atmayalım, sorulduğunda anlatabileceğimiz bilimsel bir temeli de olsun.
Takvim
<<Ekim 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.