Haberler

20 Şubat 2008, Çarşamba

Gaziosmanpaşa'da Türkiye'nin En Büyük Hayvanat Bahçesi AçılıyorGaziosmanpaşa'da Türkiye'nin En Büyük Hayvanat Bahçesi AçılıyorGülhane Parkı’nın yeniden düzenlenmesi sırasında kapatılan Hayvanat Bahçesi’nin yerini alacak Gaziosmanpaşa Hayvanat Bahçesi, 5 yıl süren uzun bekleyişin ardından 2008 yılı içinde ilk ziyaretçilerine kapılarını açacak. İstanbul’un tek Hayvanat Bahçesi olma özelliğine sahip Gülhane Parkı, onarım sürecinde, hayvanların korunabileceği bir yer olmadığı gerekçesi ile kapatılmıştı. Gaziosmanpaşa Hayvanat Bahçesi Projesi ise 2002 yılında ihaleye çıkarılmış ancak bazı istimlak sorunları nedeniyle bu zamana dek gerçekleştirilememişti. Haberin Devamı
Titanic zinciri İstanbul'a geliyorTitanic zinciri İstanbul'a geliyorTitanic adı altında otel zinciri kurma çalışmaları biten Aygün Grup, Antalya'nın ardından İstanbul ve Berlin'de 5 yıldızlı otel açacak
Çemberlitaş'ın altı toplu mezarÇemberlitaş'ın altı toplu mezarKültür ve Turizm Bakanlığı, Yeni Şafak'ın Çemberlitaş'ı restore eden uzmanlara dayanarak gündeme getirdiği “Hz. İsa'ya ait kutsal emanetler” ile ilgili caddenin 2.5 metre altında ilk çağa ait mezarlar tespit edildiğini açıkladı.
Şirinyer Tüneli de bitiyorŞirinyer Tüneli de bitiyorİki üst ile üç altgeçit hizmete açılırken, bu semtteki geçit ve istasyon da tamamlanmak üzere... Aliağa-Menderes hattında yer alan alt ve üstgeçitler, birer birer hizmete giriyor.
Floransalılar, tarihi meydandan tramvay geçmesine ’hayır’ dediFloransalılar, tarihi meydandan tramvay geçmesine ’hayır’ dediFloransa Belediyesi giderek artan trafik sorununu çözmek için tramvay hattını rönesansın izlerini taşıyan tarihi meydanlardan geçirmeyi planlıyordu. Merkez Sol’a bağlı Demokrat Parti’den Belediye Başkanı Leonardo Dominici’nin ısrarı üzerine Belediye Meclisi referandum kararı aldı. Önceki gün yapılan referanduma oy hakkı olanların sadece yüzde 39.36’sı katıldı ve sandıktan "hayır" oyu çıktı. Floransa Belediye Başkanı Dominici, konuyla ilgili ikinci bir referandum yapılabileceğinin işaretini verdi.
Tarih: 19 Şubat 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Reha Erus
DPT: İnşaat ruhsat sayısı düştü sektörde büyüme yavaşlayacakDPT: İnşaat ruhsat sayısı düştü sektörde büyüme yavaşlayacakİnşaat ruhsat sayısı 2006 yılının ikinci 6 ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 düştü. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) 'Ekonomik Gelişmeler Ocak 2008' raporunu açıkladı. Raporun en dikkat çekici bölümü, inşaat sektörüne ilişkin veriler ve beklentiler.
Efes'e topuklu ayakkabı ile giriş yasağı geliyorEfes'e topuklu ayakkabı ile giriş yasağı geliyorBaşkan Ülgür, antik kentteki Herkül Kapısı'nın 12 milimetre aşınması üzerine koruma kampanyası başlattı.
Meslek Odalarının Haleti Ruhiyesi ve YeldeğirmenleriMeslek Odalarının Haleti Ruhiyesi ve YeldeğirmenleriPark Otel davası süreci meslek odalarının kent üzerinden yürüttükleri mücadelede ilk ve belki de en önemli kazanımdı, yaşım ve hafızam beni bir yanlışa sürüklemiyorsa. Yani yaklaşık 15 - 20 senelik bir geçmişi var meslek odalarının kent üzerinde belirleyici hale gelmesinin. Artık kent üzerinden oluşan hemen her gündem özellikle Mimarlar Odası ile Şehir Plancıları Odası'nın değerlendirmesine sunuluyor ve meslek odası yöneticileri kent gündemi üzerindeki etkilerini giderek arttırıyor.
İnşaat Sektörüne “Mimari Dekoratif Cam” Konusuyla Yeni Bir Solukİnşaat Sektörüne “Mimari Dekoratif Cam” Konusuyla Yeni Bir SolukMimaride mekanı özel hale getirmek ve tasarımcının kimliğinin ve imzasının projesinde algılanmasını sağlamak, onun özgün fikirleri ve belirleyici detayları ile mümkün kılınabilir.
Arkitera'dan Yüksek Lisans ve Doktora Tezi Anketlerine DestekArkitera'dan Yüksek Lisans ve Doktora Tezi Anketlerine DestekDört haftada bir olmak üzere, yılda 13 adet hazırlanan anketlerin 4 tanesi, bu yıl yüksek lisans ve doktora seviyesindeki öğrencilerin tez aşamasında yapmaları gereken anketlere ayrıldı.
Albert Speer & Partners Tarafından Tasarlanan Master Plan, İzmir’e EXPO 2015 Ev Sahipliği Getirecek mi?Albert Speer & Partners Tarafından Tasarlanan Master Plan, İzmir’e EXPO 2015 Ev Sahipliği Getirecek mi?Farklı kültürleri bir araya getirerek tanıtım ve paylaşım ortamı yaratan Dünya Fuarı EXPO, aynı zamanda düzenlendiği kentin ilgi odağı olmasını ve gelişmesini de sağlıyor. EXPO 2015 için çalışmalarına hızla devam eden ve temasını “Daha İyi Bir Dünya için Yeni Yollar ve Herkes için Sağlık” olarak belirleyen İzmir, diğer aday olan Milano ile yarışıyor. İzmir’de gelecekteki EXPO alanının master planını hazırlayan AS&P – Albert Speer & Partners Mimarlık ve Planlama Bürosu’ndan Frank Höf, planlamaya yaklaşımlarını, tasarımın hedeflerini ve EXPO alanının fuar sonrası dönüşümünü anlattı.
Kıvrılan KuleKıvrılan Kule313 metre yüksekliğinde, katları oturanların isteğine bağlı dönebilen bu yapının ilk modülünün yapılışı çok yakında mimarlığın tüm rüyalarının gerçekleşmesinin düşünüldüğü yer olan Dubai’de başlayacak.
3XN ve UN Studio'da Arhose'de Yeni Bir Proje3XN ve UN Studio'da Arhose'de Yeni Bir ProjeDünya’nın en iyi ülkesinin hangisi olduğunu söylemek mümkün olmasa da Kuzey Avrupa ülkelerinin refah düzeylerinin yüksek olduğu söylenebilir. Örneğin Danimarka’da savaşın yerini geniş bir toplum beraberliğine verdiği görülebilir. Bu konu Danimarka mimarlığında da göze çarpıyor.
Varyap, İnşaat Dalında En İyi Marka Ödülünü AldıVaryap, İnşaat Dalında En İyi Marka Ödülünü AldıTürkiye’nin sınai ve mülkiyet hakları konusunda tescil belgesi vermeye yetkili tek kurum olan Türk Patent Enstitüsü, kurulduğu günden bu yana bireylere ve topluma en iyi yaşam alanlarını sunmak için hareket eden Varyap’a 14 Şubat tarihinde Türk Patent Enstitüsü’nün 136. yılı kapsamında “2007 Patent Ödülleri” organizasyonunda, marka - inşaat dalında “Türk Patent Altın Ödülü”nü verdi.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
ODTÜ kampüsüne otomobil giremeyecekORTADOĞU Teknik Üniversitesi, kampus içinde sessiz, güvenli ve çevreyle uyumlu ulaşımı sağlayabilmek amacıyla tek raylı (monorail) toplu taşıma sistemini devreye sokmaya hazırlanıyor.
Mescid-i Aksa'ya sahip çıkalımMescid-i Aksa'nın altındaki kazılar nedeniyle varlığının tehdit altında olduğunu kamuoyuna duyurduğu için İsrail tarafından 'sakıncalı ve tehlikeli' ilan edilen Mescid-i Aksa ve Mukaddesatını Muhafaza Vakfı'nın Başkanı Şeyh Raid Salah, bir dizi görüşme yapmak için İstanbul'a geldi.
30 ay sonraya vagon siparişiBursa’nın ulaşım yatırımları içinde şüphesiz bugünlerde en başı çeken projesi Bursaray’dır.
Kalfa bile olamayacak adam müteahhit oluyorToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’de kalfa, usta olamayanların müteahhit olup mesleğin kimyasını bozduklarını kaydetti.
Aliağa'ya 60 kilometre kanalizasyon döşenecekİlçenin atıksu kanal inşaatının ihalesini yapan Büyükşehir, 3 milyon 229 bin YTL'lik yatırım gerçekleştirecek.
Şeker arazisine talip çokŞeker fabrikası arazisinin yatırımlar için tahsisi hakkında beklenen Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı çıktı.
Dünyanın en büyük halısı dev camideBirleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi kenti, dünyanın en büyük üçüncü camiine kavuştu. Şeyh Zayed Bin Sultan El Nahyan Camii 40 bin 960 kişilik. Büyük Camii olarak da bilinen ibadethanede dünyanın en büyük el dokuma halısı var. İranlı sanatçı Ali Khaliqi’nin tasarladığı 8 milyon 200 bin dolarlık halıda tam 2 milyon 268 bin ilmik bulunuyor. Türkiye’den getirilen İznik çinileri ile süslü cami Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük camii. İbadethanede aynı zamanda emirliği 1971 ile 2004 arasında yöneten Şeyh Zayed Bin Sultan El Nahyan’ın anıtmezarı da bulunuyor.
Tarih: 20 Şubat 2008 Kaynak: Akşam
TOKİ İzmir'i ihmal etmez (1)Toplu Konut İdaresi TOKİ, ülkenin en önemli kurumlarından biri. Yatıp kalkıp "Dünyada mekan ahirette iman" diye sayıklayan yığınların umut kapısı.
İstanbul’a 8 yeni ilçe geliyor, beldeler kaldırılıyorBaşkan Topbaş, Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan Belediyeler Kanun Tasarısı ile İstanbul’da 8 yeni ilçe oluşturulacağını, Eminönü ile Fatih’in birleştirileceğini, belde belediyelerinin ise kaldırılacağını açıkladı.
Nükleer kumardırGreenpeace Akdeniz, nükleer enerjinin bütün risklerini kamuoyuna yansıtmak için bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasında nükleerin, siyasi bir kumar olduğu ifade edilirken, Greenpeace üyeleri de ‘Nükleer Kumarhane’ sahnesini canlandırarak, nükleer enerjiyi protesto etti. Basın metnini okuyan Greenpeace Akdeniz Enerji Uzmanı Hilal Atıcı, Enerji Bakanı’nın, 1 gün sonra imzalayacağı ihaleye göre açıklama yapma gereği duyduklarını söyledi. Nükleer yatırımında sıkıntıların da yaşanacağını belirten Atıcı, doğaya vereceği zararlara dikkat çekti. Türkiye de atılan ilk çimentonun ekonomik hatasından geri dönülemediğini ifade eden Atıcı, “Nükleer enerji hükümetin yol yakınken dönebileceği büyük bir hatadır, siyasi bir kumardır ve temiz bir enerji geleceğinin önündeki büyük bir engeldir” şeklinde konuştu.
Tarih: 20 Şubat 2008 Kaynak: Evrensel
Malatya’da dönüşüm rant için mi?Malatya’da yerlerinden edilecek olan 8 mahallenin halkı, evlerinin yerine villalar yapılacağını söylüyor
“Arıtma tesisi” olmayan yandıÇevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Lütfi Akça, yeni Çevre Kanunu’nun ilgili hükümlerine göre sanayi tesislerine arıtma tesisi yaparak işletmeye almaları için tanınan sürenin 13 Mayıs 2009’da sona erdiğini söyledi.
Yurt inşasına yönelen Kiptaş ilanla işletmeci arıyorBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) ardından, vatandaşların konut ihtiyacını karşılamak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Kiptaş öğrenci yurdu inşasına yöneldi.
Tasarrufa devamİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz’un ziyaretinin ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.
Türban mimariyi etkiler mi?Türkiye’nin bir sürü öncelikli sorunu varken bir türban davası aldı gidiyor. İkiye bölündük; türbanlılar ve türbansızlar. Laikciler ve dinciler.
Kadıköy, Nâzım Hikmet heykelinde kararlıKültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın "İstanbul'da bir belediye talip olursa bakanlığın elindeki Nâzım Hikmet heykelini getirir kendi ellerimle dikerim" çağrısına Kadıköy Belediyesi sıcak bakıyor.
Gişeleri İstanbul dışına, köprüler bedavaBaşbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul’un trafik sorununu çözmek için Anadolu yakasındaki gişeleri İzmit, Avrupa yakasındaki gişeleri ise Trakya sınırına kaydıracaklarını, köprülerdeki gişeleri ise kaldıracaklarını açıkladı.
Müteahhitler, Erdoğan'ı şikâyet ettiToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar da, Türkiye Müteahhitler Birliği'nin yönetim kurulu da Ankara'dan kalkıp, İstanbul'da buluşmaya gelmişti önceki akşam.
İstanbul’a sekiz yeni ilçe kararı siyasi miHükümetin Bakanlar Kurulu’nda imzaya açtığı, İstanbul’da da sekiz yeni ilçe oluşmasını öngören tasarıya, muhalefet partilerin belediye başkanları, siyasi olduğu gerekçesiyle tepki gösterdi.
"Yeni ilçeler, İstanbul için tarihî bir karar"İstanbul'un yeni toplu konut bölgelerinden Başakşehir de, Bahçeşehir ile birleştirilerek ilçe oluyor. İstanbul'un diğer yeni ilçeleri ise Arnavutköy, Ataşehir, Beylikdüzü, Çekmeköy, Esenyurt, Sancaktepe ve Sultangazi olacak.
'Karayolları 1 milyar $ alacağımızı ödemiyor'Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, müteahhitlerin Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yaklaşık 1 milyar dolarlık alacakları olduğunu söyledi. TMB'nin önceki akşam düzenlediği "Gündem 2008" başlıklı toplantısının ardından soruları yanıtlayan Eren, "Müteahhitlerimizin şu anda Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yaklaşık 1 milyar dolar tutarında geçtiğimiz yıldan kalan alacağı bulunuyor. Yurtdışındaki projelerdeki 'alacak sorunu' artık geçmişte kaldı. En önemli sorun yurtiçindeki yatırımlarda" diye konuştu. Eren, "Konut talebinin 2003-2005 dönemindeki kadar yüksek olmasını beklemiyoruz. 2008'de sektöründe yüzde 8 ila 10 arasında bir büyüme bekliyorum" dedi.
Tarih: 20 Şubat 2008 Kaynak: Sabah
"15 milyon konutun yarısı yenilenmeli"Müteahhitler önceki akşam büyük bir gövde gösterisi yaptı. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ı ağırladıkları gecede, büyük bir katılım göstererek mesajlarını verdiler.
'İstanbul deklare etmekle finans merkezi olmaz'Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, İstanbul'un finans merkezi olmak için ön koşulları yerine getirmesi gerektiğini savundu.
İETT ödemesinde El Maktum, KDV muafiyeti istediDubai Şeyhi Maktum'un şirketi Sama Dubai, Maliye'ye Levent'teki İETT arazisinin 176 milyon YTL'lik KDV'sinden muaf olup olmadığını sordu...
'İnşaat'ta patlama 'üç yıl içinde'Uzmanların yüzde 53'ü artan talebi 'ucuz fiyatlar' ve 'medya etkisine' bağladı
Özlüce Kilisesi restore ediliyorTarihi dokuyu ve kültürel mirası korumaya yönelik girişimleri, Tarihi Kentler Birliği'nin özendirme ödülüyle desteklenen Nilüfer Belediyesi, Misi'den sonra ödüllendirilen bir diğer projesini daha hayata geçiriyor. Rum Ortodoks kilisesi olarak yapılıp Cumhuriyetin ilk yıllarında mübadeleden sonra camiye dönüştürülen, ancak yeni Özlüce camisinin yapılmasından sonra kullanılmayan yapı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca da onaylanan projeye göre restore edilip kültür merkezi olarak hizmete açılacak. Mimar Şaziye Sezginer tarafından üstlenilen ve Bulgaristan'da kilise restorasyonlarında çalışmış ustalarla yürütülen restorasyon çalışmasında yapı, öncelikle, sonradan yapılan müdahale ve eklentilerinden arındırılıyor.
Tarih: 20 Şubat 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Beylikdüzü'ne Taxit Center"Sınırsız eğlence Sinirsiz alışveriş" sloganıyla yola çıkan İstanbul Taxit Center, son yılların önemli bir yerleşim merkezi haline gelen Beylikdüzü'nde kapılarını açmaya hazırlanıyor. 100 milyon dolarlık yatırımla hizmete girecek İstanbul Taxit Center, 128 bin metrekare kapalı alan, 42 bin metrekare kiralanabilir alanı ile Türkiye'nin en büyük outleti olma özelliğine de sahip. Taxit Center'da en küçük kiralanabilir ünite 250 metrekare, kiralar ise metrekarede 20 ile 35 dolar.
Tarih: 20 Şubat 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Kaldırım parasına mahkemeden 'durdurma' kararıAvcılar Belediyesi'nin, yenilediği kaldırımlar için semt sakinlerinden istediği para yargıya taşındı.
'3. köprü çevreyi bitirir'3. Boğaz köprüsünün, ilk iki köprünün daha kuzeyinden geçeceğinin açıklanması ortalığı karıştırdı.
Çimentoda ikinci yabancı satışıTürkiye'de 5 çimento tesisi ve 18 hazır beton tesisi bulunan Ciments Français, çimento için yerli ve yabancı yatırımcılarla satış opsiyonu dahil görüşmelere başladığını açıkladı
Ah be başkan!Akçağlayan toplu konutlarıyla ilgili yazılarım birilerinin canını fena halde sıkıyor farkındayım. Ama gelin görün ki, Gerçekleri görüp işaret etmek gerek.
Bir ihale destanı!İSKİ'nin 2002'de başlattığı laboratuvar inşaatı 6 yıldır bitmedi AKP'li başkan adayı Mesut Çağlar Bozoğlu'nun şirketi direndi, KİK'e yapılan itirazların sonunda 22 milyon liralık İSKİ ihalesini aldı.
'Oksijen diyarı Ordu' marka oldu, Hilton otel temeli attıTurizmi 12 aya yaymak isteyen Ordu'da yatırımlar hız kazandı. 'Elde çanta işadamı gibi dolaşıyoruz' diyen Vali Said Vakkas Gözlügöl, Ordu'yu cazibe merkezi haline getireceklerini söyledi.
Yuvamızı yapacaklarFinansal krizin odağındaki konut sektörüne ilişkin değerlendirmelerimize Türkiye'deki görünümle devam ediyoruz. İnşaat sektörü katma değerinin milli gelirimiz içindeki payının yüzde 5'e yakın olduğu bilinmektedir.
İlk tünel yol haziranda açılıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin trafik sorununa çare olarak sunduğu ancak uzmanlarca eleştirilen "7 tepe 7 tünel" projesinin ilk aşaması tamamlandı.
Marmaray'da sona doğru11 tüp tünelden oluşan projede 8 tüp batırıldı. Kalan üç tüp tünel de bir yıl içinde batırılacak.
'Metrobüs uzun vadeli çözüm değil'Ulaştırma uzmanları, Avcılar-Cevizlibağ arasında eylül ayından beri hizmet veren Metrobüs hattının iyi bir proje olmasına karşın, yetersiz, özensiz ve altyapı çalışmalarının eksik olması nedeniyle birçok soruna neden olduğunu belirttiler.
Bu duvarı kağıdı, depreme kafa tutuyorDuvarların parçalanmasını engelleyen duvar kağıtlarının metrekaresi ne kadardan satılacak?
'Trafik bakanlığı kurulsun'İSTAB, gümrüklerin, ambarların ve garajların kent dışına çıkarılmasını, şehre girişte ücret alınmasını önerdi
Kartal projesi davalık olduİstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ünlü mimar Zaha Hadid' e yaptıracağı Kartal projesinin iptali için dava açıldı.
Kar barajlara yaradıGeçtiğimiz hafta Cuma gününden bu yana devam eden kar yağışı İstanbul'a on günlük su kazandırdı. Kar yağışı öncesi barajların doluluk oranı yüzde 28 iken bu rakam yüzde 30'a yükseldi.
2B arazilerine TOKİ konutları ile çözümTEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Gürses, "Orman vasfını kaybetmiş arazilerin derhal tahliye edilerek, mağduriyetin önlenmesi için TOKİ konutları gibi alternatifler geliştirilmeli. TOKİ konutları gibi alternatifler geliştirilmeli. Oradaki binaların da bedeli dikkate alınarak, uygun fiyatlarda konut edinmelerini sağlayacak öneriler sunulmalı. İnsanlar mağdur edilmeden çözüm üretmek mümkün" dedi.
Tarih: 19 Şubat 2008 Kaynak: Yeni Şafak
İzmir Milano'dan çok daha çekiciEXPO Zaragoza 2008 Organizasyon Komitesi Başkanı Emilio Fernandez, 2015 için İzmir'in de Milano'nun da güçlü adaylar olduğunu vurgularken, "Ancak EXPO'nun çok daha uluslararası olması ve dünyanın çeşitli yörelerini kapsaması anlamında, İzmir'in daha çekici geleceğini düşünüyorum" dedi.
UNESCO krizi neye işaret ediyor?Henüz bir yönetim planı ve yönetim organı olmayan Tarihi Yarımada'da rant peşine düşenler, UNESCO'yu, birtakım kuralları dayatmaya çalışan yabancı bir çıkar grubu gibi göstermeye çalışıyor.
Akdeniz, Karadeniz'le 4 projeyle birleşecekHükümet, ulaşımda çığır açacak mega projeler için düğmeye bastı. Kuzey-güney eksenli ana karayolu koridoruyla Karadeniz-Akdeniz arası seyahat süresi kısalacak. Koridorların güzergâhlarını belirlemek üzere çalışmalarını sürdüren Ulaştırma Bakanlığı projeleri; özkaynak yerine 'yap-işlet' ya da 'katkı paylı' modelle gerçekleştirmeyi planlıyor. Karayolunun otoban kalitesinde olacağını belirten Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, koridorlar tamamlandığında seyahat süresinin kısalacağını, konforlu ve güvenli erişimin sağlanacağını vurguladı. Güzergâhlar belirlenirken coğrafi koşullar da dikkate alınacak. Dağlık arazide geçiş gerektiğinde tünel kazılarak sağlanacak. Projeyi, valilerle yapılan toplantıda açıklayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kuzey-güney ekseninde açılacak 4 yeni karayolunun ulaşımını rahatlacağını dile getirdi.
Tarih: 19 Şubat 2008 Kaynak: Sabah
Expo 2015 için İzmir, Milano'dan çok şanslıTürkiye'nin EXPO 2015 yarışından galip çıkabilmesi için çalışmalar tüm heyecanıyla sürerken, İspanya da, İtalya'nın Milano şehriyle yarışan İzmir'e yeşil ışık yaktı. EXPO 2008'in Organizasyon Komitesi Başkanı Emilio Fernandez, Expo 2015 için İzmir'in Milano'dan daha şanslı olduğunu belirterek, "İzmir ve Milano güçlü şehirler. Ancak, bu organizasyon için sağlık projesini sunan İzmir'i daha çekici olacağını düşünüyorum" dedi. İspanya'nın Zaragoza kentinde 14 Haziran-14 Eylül 2008 arasında, "Su ve Sürdürülebilir Gelişim" temasıyla gerçekleştirilecek EXPO 2008'in Organizasyon Komitesi Başkanı Emilio Fernandez, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyelerine EXPO hakkında bilgi verdi. Fernandez, bu organizasyon için 800 milyon Euro kaynak ayırdıklarını anlattı.
Tarih: 19 Şubat 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Hazal Ateş
Tarih toprağa gömülür mü?Kültür ve Turizm Bakanlığı kazıda çıkan kalıntıyı toprağa gömmek yerine, günyüzünde tutulmasını ve insanların ziyaretine açılmasını sağlamalı.
Cami, şapel, midraştan sonra sıra 'cemevi'ndeKayışdağı'nda 1999 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Darülaceze'ye yapılan cami, şapel ve midraşın ardından burada yaşayan 50 Alevi vatandaş da cemevi isteğiyle dilekçe verdi. Dokuz yaşam sitesi, kütüphane, sinema salonu, internet kafe, kafeterya, spor salonu gibi sosyal alanların bulunduğu Darülaceze'ye Hıristiyanlar için şapel, Museviler için midraş, Müslümanlar için ise cami inşa edilmesi hoşgörü simgesi hale gelmişti. Bu ibadethanelerin yapılması üzerine Darülaceze'de yaşayan 50 Alevi vatandaş da 'cemevi' yapılmasını istedi. Yaşlılar yakınları aracılığıyla Karacaahmet Eğitim Vakfı yöneticilerine ulaştı. Vakıf yöneticileri de yaşlıların 'cemevi' talebini Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li Meclis üyelerine iletti. CHP'li Meclis üyesi Hüseyin Sağ da Meclis'e konuyla ilgili önerge verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş gerekli araştırmaların yapılması için dilekçeyi işleme koydu.
Tarih: 19 Şubat 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Erhan Öztürk
“Kyoto Protokolü’nde haritamızı çizmeliyiz”TBMM Küresel Isınmanın Etkileri ve Su Kaynaklarının Sürdürülebilir Yönetimi Araştırma Komisyonu Başkanı Mustafa Öztürk; Türkiye’nin Kyoto Protokolü sonrası dönem için bir an önce pozisyon alması gerektiğini vurgulayarak, eğer bunlar yapılmazsa Türkiye’nin 2012 sonrasında önüne konacak yol haritasını kabullenmek zorunda kalacağını söyledi. Öztürk, “Bizim özgün ve özel şartlarımızın net olarak belirlenip, bir an önce uluslararası arenada tartışmaya açılması gerekiyor. Bu çerçevede bir an önce yol haritamızı belirlemeliyiz. Uluslararası platformlarda neyi ele alacağız, ortaya ne koyacağız, bunları bilmemiz gerekiyor” diye konuştu.
Tarih: 19 Şubat 2008 Kaynak: Türkiye
"Beldelerden 300 milyon YTL kalır"TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, belde belediyelerinin bir an önce kapatılmasıyla kamunun en az 300 milyon YTL tasarruf edeceğini söyledi.
Toprak Libadiye'yi Emaar'a satıp borcunu ödediLibadiye'deki arsasını Emaar'a 402.7 milyon dolara satan Halis Toprak TMSF ile 'erken borç ödeme' anlaşması yaptı. Toprak TMSF'ye 418 milyon dolar verip rahatladı.
Aman Rehavete KapılmayalımEXPO delegelerini uğurladık. Küçük bir değerlendirme yapalım. Cumhurbaşkanı Alsancak Garı’nda gerçekten de iyi düşünülmüş bir dekorda yemek verdi; Türkiye’de iletişime ait tüm resmi kurumların bağlı olduğu Devlet Bakanı’ndan, Sağlık Bakanı’na, Kültür Bakanı’na kadar bütün yetkili ağızlar “Devlet Güvencesi” verdi.
Likör fabrikası en az 300 milyon YTLKörfez ve Hollandalıların ilgilendiği likör fabrikasının satış ihalesine KDV dahil en az 300 milyon YTL ile çıkılacak. 24 bin metrekarelik arazide inşaat alanı 100 bin metrekare.
ODTÜ'ye araç giremezOrtadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), kampüs içinde tramvay benzeri (monorail) toplu taşıma sistemini devreye sokmaya hazırlanıyor. Sistem tamamlanınca ODTÜ kampüsüne otomobil giremeyecek. ODTÜ yetkilileri, hız ve otomobile dayalı ulaşım anlayışı yerine kampüste modern, sessiz, çevreyle uyumlu ve yavaş bir toplu taşıma sistemi istediklerini, bunun için de monorail sistemini seçtiklerini vurguladı: "Monorail yola bağlı gitmiyor, avantajı bu. Direkler üzerinde kaldırılıp yukarıdan da gidebiliyor Proje için öğrenci ve öğretim üyesi işbirliğinde makine mühendisliği, endüstri tasarım, mimarlık, şehir bölge planlaması ve inşaat mühendisliği bölümleri ortak çalışıyor. Monorail durakları, koltuk tasarımı, güzergâhı gibi detaylar öğrencilerce araştırılıyor."
Tarih: 19 Şubat 2008 Kaynak: Radikal
İstanbul'un sekiz yeni ilçesi olacakEminönü, Fatih'e bağlanacak; Arnavutköy, Sultangazi, Ataşehir, Çekmeköy, Başakşehir, Esenler, Beylikdüzü, Esenyurt ve Sancaktepe ilçe olacak. Ankara'nın yeni ilçesi ise Pursaklar.
Toprak’ın arazisi 402 milyon dolara resmen Emaar’ınEmaar Türkiye’nin, Libadiye’de Toprak Grubuna ait olan 73 bin 571 metrekarelik araziyi, 402,7 milyon dolar karşılığında satın aldığı bildirildi.
TOKİ Başkanı, çimentoculara boşuna beddua etmişTürkiye Müteahhitler Birliği, dün akşam TOKİ (Toplu Konut İdaresi) Başkanı Erdoğan Bayraktar'ı ağırladı. Ancak dün çoğu toplantı hava muhalefeti nedeniyle ertelendi. Güya Türkiye'nin 'en megapol' kenti İstanbul'da yaşıyoruz.
Arnavutköy'de tarihi bina kül olduArnavutköy'de tarihi bina alev alev yandı. Bina içirisinde başlayıp hızla yayılan yangında tarihi binada büyük çapta hasar meydana geldi.
Sanayi kuruluşları şehir dışına çıkarılacakGeçen ay Davutpaşa'da meydana gelen ve 23 kişinin öldüğü patlama, gözleri şehir merkezindeki sanayi kuruluşlarına çevirdi.
Tarım Bakanlığı’na göre 2008'de kurak geçebilirTarım ve Köyişleri Bakanlığı 2008 yılının da kurak geçme ihtimali üzerine, bu durumun tarım üretimine olumsuz yansımasını önlemek amacıyla önlem almaya başladı.
Vakıflar, camileri restorasyona alıyorVakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul'da çoğunluğu cami olmak üzere 35 tarihî eseri restorasyona alıyor. Vakıflar Bölge Müdür Vekili Ahmet Tanyolaç, "Camilerin onarımına başlanması ile İstanbullu, merkezdeki tarihî camilerde namaz kılamayacak." dedi.
Takvim
<<Şubat 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.