Haberler

23 Ağustos 2008, Cumartesi

Hayalet Kent HikayeleriHayalet Kent HikayeleriGenellikle tükenen ekonomik kaynaklar veya savaş gibi insan kaynaklı yıkımlar nedeniyle terkedilmiş yerleşkeler “hayalet kent” benzetmesiyle tanımlanıyor. Her ne kadar nüfus yoğunluğu geçmiş yıllara göre önemli ölçüde azalan veya içinde artık insanların yaşamadığı bazı bölgelerde bulunan kentler de bu kavramla nitelenebilse de, tamamen terkedilmiş bazı dünya kentleri gerek sosyal ve tarihi, gerekse de mimari ve kültürel anlamda oldukça dikkat çekici özelliklere sahip. Haberin Devamı
Tarihî konaklar restoran oldu!Tarihî konaklar restoran oldu!Birçok konağın otel ve restorana çevrilmesinin ardından harekete geçen Safranbolu Belediyesi, artık evleri belli bir dönem içinde oturulması şartıyla restore edecek.
Bireysel oteller zincirlere dayanamıyorBireysel oteller zincirlere dayanamıyorTurizm sektöründe 2008 yılında 33 tesis el değiştirdi. Zincir otellerin büyümede gaza basması ile ivme kazanan el değiştirmelerin 25''i yönetim, 8''i ise mülkiyet şeklinde oldu.
Müteahhitler Osmanlı''nın izindeMüteahhitler Osmanlı''nın izindeCezayir ve Tunus''u aşarak Fas''a ulaşan Türk müteahhitlerinin Kuzey Afrika''da proje üstlenmediği ülke kalmadı. Şimdiki soru 1577''de Fas''ı fetheden Ramazan Paşa''nın sorusuyla aynı; “Fas''ı aldık; Okyanus''u mu aşacağız, Afrika''ya mı ineceğiz, yoksa geri mi döneceğiz?”
Meclis ‘Evet’ derse trafik rahatlayacakMeclis ‘Evet’ derse trafik rahatlayacakKente gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, projenin hazır olduğunu, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, imar değişikliği yapmasının ardından çalışmaların başlayacağını söyledi.
İklim Konferansı başladıİklim Konferansı başladıKüresel ısınmayla mücadele konusunda yeni bir anlaşma sağlanması için çalışmaların yapılacağı BM iklim konferansı, Afrika ülkesi Gana''da başladı.
Keşmir lojmanlarını Hoks Grup yapacakKeşmir lojmanlarını Hoks Grup yapacakTürkiye ve dünyada meydana gelen deprem felaketlerinin ardından hafif çelik konut üretimine yoğunlaşan Hoks Grup, 17 Ağustos 1999 depreminin daha şiddetlisini yaşayan Pakistan''ın Keşmir eyaletinde milletvekili lojmanları projesini üstlendi. Projeyle ilgili firmanın davetlisi olarak geçtiğimiz günlerde Türkiye''ye gelen Pakistan Başbakan Danışmanı ve Keşmir meclis üyesi Raja İftiqhar Ayup ve milletvekilleri lojman proje müdürü Raja Mushtaq Ahmed, Hoks Grup''un İstanbul''daki üretim tesislerinde incelemelerde bulundu. Verilen teknik desteğin ve tasarımların yeterli bulunmasının akabinde projeye başlandı. Keşmir gibi şartların çok zor olduğu bir bölgede anahtar teslimi olarak almış olduğu projeyi büyük bir hızla sürdüren Hoks Grup, bugün itibariyle projenin yarısını tamamladı.
Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kanada’nın En Büyük Camisi TamamlandıKanada’nın En Büyük Camisi TamamlandıKanada, Calgary’de açılan ülkenin en büyük camisini kutluyor. Artık Kanada’nın Calgary şehri, Başbakan Stephen Harper’ın “mimarlık hazinesi” olarak tanımladığı, Kuzey Amerika’nın en büyük camisine ev sahipliği yapıyor.
Dağı delip içine asansör koydularDağı delip içine asansör koydularTrabzon''un Akyazı beldesinde, dik yamaca kurulan restoran için, kayalar delinerek asansör yapıldı. Müşteriler, kayalar arasındaki asansörü kullanarak, 50 metre yüksekte bulunan restorana ulaşabiliyor.
Antalya’ya YADOPA kalkanıAntalya’ya YADOPA kalkanı‘Antalya tarihinin en büyük orman yangını’nın ardından bölgedeki temizlik çalışmalarını incelemeye giden Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, “Yanan alanlarda ‘Yangına Dayanıklı Orman Projesi’ni başlatıyoruz. Yanan orman sahasının yarısı aralık ayına kadar dikime hazır hale getirilecek” dedi.
Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Başkanı Erdal Kurttaş: Ankara Kimliğini YitiriyorŞehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Başkanı Erdal Kurttaş: Ankara Kimliğini YitiriyorTMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şube Başkanı Erdal Kurttaş, bugün Ankara’nın, “başlangıçtaki ideal planlama anlayışını çoktan terk ederek, kendiliğindenci bir gelişim anlayışıyla, ihtiyaçlarını doğru karşılayamayan, yaşanabilir bir yer olmaktan hızla uzaklaşan, yaşam kalitesinden epeyce kayıp vermiş, kalabalık, sıkışık, sağlıksız, altyapısı zayıf, sıradan bir kente, kimliksiz bir kente dönüştürüldüğünü” söyledi.
 Kral''ın kent projesi Ladin ailesinin! Kral''ın kent projesi Ladin ailesinin!İslamın beşiği Suudi Arabistan''da Kral Abdullah, ülkesini Dubai benzeri bir modernleşmeye götürmek için 4 proje başlattı. 26 milyar dolarlık bir yatırımla kendi adına taşıyan bir kent inşaatı başlatan Kral Abdullah''ın Dubaili bir şirkete inşaasını verdiği bu ilk projesi oldukça iddialı. Jazan kentinde içinde fabrikaların bulunacağı dev endüstriyel bölge inşaası ise El Kaide lideri Bin Ladin''in ailesine ait Suudi Binladin Grup kazandı. Ekonomi ve teknoloji kentleri diğer projeler.
Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Sabah
TSMD''nin Uludağ Milli Parkı Yarışması ile İlgili RaporuTSMD''nin Uludağ Milli Parkı Yarışması ile İlgili RaporuTürk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD), Uludağ Milli Parkı I. ve II. Gelişim Bölgeleri Peyzaj Planlama, Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Fikir Yarışması ile ilgili bir inceleme raporu yayınladı. Yarışmaların kurumsal bir nitelik kazanmasını hedefleyen TSMD, Çevre ve Orman Bakanlığı''ndan yarışma şartnamesinin tekrar gözden geçirilmesini ve düzeltmelerin yapılmasını istiyor.
İngiltere Mimarlık Vakfı’nın Başına 29 Yaşında Yöneticiİngiltere Mimarlık Vakfı’nın Başına 29 Yaşında Yöneticiİngiltere Mimarlık Vakfı’nın başına Mayıs ayında istifa eden Rowan Moore yerine 29 yaşındaki Sarah Ichioka getirildi. Kentsel tasarımcı ve tarihçi ünvanlarını Yale ve LSE’den aldı. Ichioka daha önce 10. Venedik Mimarlık Bienali içeriğinin oluşturulmasında, London School of Economics (LSE)’te pek çok disiplinler arası projenin koordinasyonunda ve çeşitli Şehir Programı eğitimlerinde çalıştı.
Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: World Architecture News
Dünyada Önemli Projelere İmza Atan SOM Architects’in Ortağı Mustafa Kemal Abadan, ArkiPARC 2008’in Konuğu OlacakDünyada Önemli Projelere İmza Atan SOM Architects’in Ortağı Mustafa Kemal Abadan, ArkiPARC 2008’in Konuğu OlacakAralarında New York’taki Time Warner Center ve New York’ta yaşayan Müslümanlar için özel olarak tasarlanan ilk cami ve dini tesis olma özelliğini taşıyan İslam Kültür Merkezi’nin de bulunduğu projeleriyle adından söz ettiren SOM Architects’in ortağı Abadan, içinde bulunduğumuz süreçte çok katlı ve modern projelerine devam ediyor.
Hoffmann, Ramada İstanbul Maslak''ı yapacakAlman firması Hoffmann İnşaat''ın, Ramada Istanbul Maslak projesini gerçekleştireceği bildirildi.
Köprü ve otoyollar halka arz edilmeliÖzelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) 19 Nisan 2007 tarihinde aldığı karara göre, iki Boğaz Köprüsü ve dokuz otoyolun özelleştirilmesi bu yılın sonunda tamamlanacaktı. Ama Danıştay Nöbetçi Dairesi ÖYK kararının yürütmesini durdurdu.
‘UÜ’de inşaat bölümü açılsın’İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Yönetimi, Uludağ Üniversitesi’nde halen bulunmayan inşaat mühendisliği bölümünün açılması için yeni Rektör Prof. Dr. Mete Cengiz’i ziyaret etti.
Yabancıların 65 bin mülkü varTürkiye’de, bugüne kadar yabancı uyruklu 75.492 kişiye yaklaşık 64 bin taşınmaz satıldı. Yabancılar mülk alımında en çok Antalya, Muğla, İstanbul ve Aydın’ı tercih etti.
Mimarlık bu kez ‘öykülerle’ yarışacakMimarlık Vakfı ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, “Mimarlık Öyküleri Yarışması” düzenliyor.
Kiler: Likör kısmet değilmiş Mecidiyeköy’de arsa arıyoruzZincirlikuyu Likör Fabrikası ihalesini Aşçıoğlu’na kaptıran Kiler Grubu, aynı bölgede arsa arayışını sürdürüyor. Başkan Nahit Kiler, “Görüştüğümüz yerler var. Bu bölgenin en lüks konutlarını içeren 2. Sapphire projesini hayata geçireceğiz. Metrekare fiyatları en az 12 bin dolar olur” diye konuştu.
Depremde çöken apartmanın mimarı 55 bin YTL ödeyecek17 Ağustos depreminde oturdukları apartmanın yıkılmasıyla eşini ve oğlunu kaybeden Metin Basmacı’nın açtığı davada, mimar tazminata mahkum oldu.
Tünel Kalıp Sistemi ile Nihavent KonutlarMeram''da Nihavend Konutları''nın temelini atıldı. 156 konutun 1 yılda teslim edileceğini belirten Topbaş, binaların dayanıklı olması için Tünel Kalıp Sistemi ile inşa edildiğini belirtti.
‘Durmak yok, barınma mücadelesine devam’Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’nin yurttaşları “evsiz” bırakacağı gerekçesiyle geçen mart ayında kuruldu Mamak Barınma Bürosu. Amacı ise Anakent Belediyesi ve Mamak Belediyesi’nce ortaklaşa yürütülen “Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi”ne karşı mücadele etmek.
Sit alanındaki yola tamirat yasağıDidim''de Abalı Kavşağı ile Apollon Tapınağı arasındaki yol, sit alanı içinde kaldığı gerekçesi ile asfaltlanamıyor. Aydın''ın Didim İlçesi Belediye Başkanı Mümin Kamacı, "Biz burada yaşayan insanların rahatı için yolu düzeltmek istiyoruz, izin verilmiyor" dedi.
Melih Gökçek Eymir Gölü için anket yaptırıyorAnkara Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek, Eymir Gölü konusundaki ısrarlı tutumundan vazgeçmiyor. Gökçek, bu kez de belediyenin resmi internet sitesinde anket düzenletiyor.
İman değil, imarGöller, nehirler kuruyor. Yeraltı suları çekiliyor. Türkiye çoraklaşıyor. Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerin tatlı suyu bitti.
Geleceğimiz tehlikede!TMMOB Kimya Mühendisleri Odası (KMO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Ceren Örten, geçtiğimiz aylarda Ankara’ya verilmeye başlanan Kızılırmak suyunun tehlike yarattığına dikkat çekerek yurttaşlara su konusunda dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.
Her gökdelene heliport yapılacakUlaştırma Bakanlığı Sivil Havacılılık Genel Müdürlüğü (SHGM), yüksek binalarda yaşanacak yangın ve benzeri olaylara zamanında müdahale edilebilmesi, afetlerde kurtarma ve tahliye çalışmalarına destek sağlanması amacıyla ''Her Gökdelene Bir Heliport'' projesi başlattı.
Altgeçit Kuğulu kavaklarını kurutuyorKuğulu’ya yapılan altgeçitler parktaki kavakları etkilemeye başladı. Parkın çevresindeki iki kavak ağacı kurudu. Diğer ağaçlarda da kuruma belirtileri görülmeye başlandı.
150 milletvekili TOKİ''den konut satın aldıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, TOKİ''den eski ve yeni 150 milletvekilinin konut aldığını bildirdi.
Belediye Tarlabaşı''nı Açık Çöplüğe ÇevirdiBeyoğlu Belediyesi tarafından çöpler içinde yaşamaya mahkûm edilen Tarlabaşı Hacı Ahmet Mahallesi halkına DTP sahip çıktı.
Beyşehir Gölü’nde su seviyesi alarm veriyorTürkiye’nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya Ovası’nın en önemli su kaynağı olan Beyşehir Gölü’nde su seviyesi hızla düşüyor. Konya’nın yanı sıra göle kıyısı olan Isparta’nın Şarkikaraağaç ve Yenişarbademli ilçelerindeki ekili alanlara da hayat veren Türkiye’nin en büyük tatlı su kaynağı konumundaki Beyşehir Gölü’nde artan tarımsal sulama faaliyetleriyle birlikte su seviyesi önemli oranda azaldı. Suyun azalmasıyla regülatör kapaklarının tamamı açık olmasına rağmen sadece birkaçı görev yapabiliyor.
Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Yeni Monopoly oyununda İstanbul da varDünyanın en çok satan masa oyunlarından Monopoly’nin 27 Ağustos’ta tüm dünyada piyasaya çıkacak Dünya Şehirleri oyunu için 58 ülkede internet kullanıcıları arasında düzenlenen oylamanın ardından, 70 dünya kenti arasından 22’si ve yer alacakları bölümün rengi belirlendi.
"İstanbul''da su problemi yok"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Melen Çayı''nın pompalarının bakıma alındığını belirterek "23 Ağustos''ta yeniden su verilecek. İstanbul''da su problemi yok" dedi. Melen Çayı''nın 13-23 Ağustos tarihleri arasında pompalarının bakımını yapacaklarını daha önce ilan ettiklerini belirten Topbaş, çayın su seviyesinin bu tarihlerde düşük olması nedeniyle bakımı gerçekleştirdiklerini söyledi. Topbaş,"Melen suyu, deniz suyu ile karıştırılıyor iddiası var" sorusu üzerine, Melen ile denizin çok farklı yerlerde bulunduğunu, bu çaydan gelen suyun baraja aktarıldığını ifade etti.
Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Referans
Bölgenin en önemli sağlık kompleksi Diyarbakır''aSağlık Bakanı Recep Akdağ,Güneydoğu''nun en önemli sağlık kompleksini Diyarbakır''da oluşturacaklarını belirterek, "El birliği ve güç birliği yaparak çok iyi şeyler yapmayı hedefliyoruz" dedi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile birlikte Diyarbakır''a gelen Akdağ, hastanenin 82 bin metrekarelik bir alanda kurulduğunu, tamamlandığında 600 yatak kapasitesine sahip olacağını belirterek, şöyle konuştu: "Burada bölgenin en önemli sağlık kompleksini Diyarbakır''da oluşturacağız. Bu hastanenin alanı Diyarbakır''daki tüm hastanelerin alanından daha fazla. 12 ameliyathanesi, 50''ye yakın yoğun bakım ünitesi bulunuyor."
Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Referans
Başkan Kocaoğlu gündem saptırıyorİzmir Ekonomi Üniversitesi’nin Güzelbahçe’de planladığı kampuse izin vermediği için İTO Başkanı Ekrem Demirtaş tarafından suçlanan Aziz Kocaoğlu: "Demirtaş’a izin vermediğim rantların bedeli 1-1.5 milyar YTL."
İmar değişikliği için bağışAKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin rüşvet skandalıyla gündeme gelen Tesco-Kipa’nın Yalova’da yapımı devam eden alışveriş merkezinin bulunduğu alanın imar planı değişikliği için Yalova Belediyesi’ne 3.8 milyon YTL bağış yaptığı ortaya çıktı.
Belediye Başkanı İZSU yönetimine ‘el koydu’İzmir’in Torbalı ilçesinde Belediye Başkanı İsmail Uygur, zabıtalarıyla birlikte “ilçedeki su arızalarına zamanında müdahale edememekle” suçladığı İZSU’nun Teknik Şube Müdürlüğü’nü bastı ve müdürlüğe “el koyduğunu” açıkladı.
Başkan Topbaş; “İstanbul’un su problemi yok…”Melen Çayı’nın pompalarının bakıma alındığını ve 23 Ağustos’tan itibaren yeniden su verileceğini açıklayan Başkan Topbaş, “İstanbul’da su problemi yok, ancak İstanbullulardan suyu israf etmemelerini rica ediyorum” dedi.
Otelciler çevreci oluyorKüresel ısınma ve enerji alarmı otelcileri de harekete geçirdi. Türkiye’nin "altın yumurtlayan" sektörü turizm, aynı zamanda su ve enerji tüketiminin zirvede olduğu bir sektör.
Takvim
<<Ağustos 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.