Haberler

4 Ekim 2008, Cumartesi

Kentleri Tanımlayan MobilyalarKentleri Tanımlayan MobilyalarKentin kamusal mekanlarını tanımlayan, farklı amaçlar için kullanılan banklar, sınır elemanları, posta kutuları, telefon kulübeleri, sokak ve trafik lambaları, işaretler, duraklar, çöp kutuları, umumi tuvaletler, su elemanları ve heykeller gibi nesnelerin tümünü kapsayan “kent mobilyaları” teriminin, yaygın kullanımıyla çoğunlukla binaların içini işaret eden “mobilya” kelimesinin önüne, kamu öznesinin vurgulanması adına “kent” kelimesinin eklenerek oluşturulduğunu görüyoruz. Haberin Devamı
Yenikapı’da tarihe kepçeyle girilecekYenikapı’da tarihe kepçeyle girilecekMarmaray çalışması kapsamında Yenikapı''da Neolitik (Taş Devri''nin son çağıyla ilgili) döneme ait önemli eserlerin bulunduğu bataklık, iş makineleri tehdidi altında.
"Şato" İhalesi 10 Ekim''de"Şato" İhalesi 10 Ekim''deBüyükşehir Belediyesi, yıllardır atıl durumda olan Şato Restoran’ı “konukevi”ne dönüştürebilmek amacıyla 10 Ekim tarihinde ihaleye çıkıyor.
Mimarından Masumiyet Müzesi Mimarından Masumiyet Müzesi Orhan Pamuk’un ‘Masumiyet Müzesi’ romanının omurgasını oluşturan aynı adlı müzenin mimari projesi Arkitera’da yayımlandı. Hayali kahraman için gerçek müze tasarlayan mimar İhsan Bilgin ‘Bildiğim kadarıyla tarihte ilk’ diyor.
Bin konutluk siteye yıkım kararı Bin konutluk siteye yıkım kararı İstanbul Sarıyer''de bulunan bin konutluk Boğaziçi Koru Evleri, yıkım kararı şoku yaşıyor. Sarıyer Belediyesi, Acarlar Şirketler Topluluğu tarafından inşa edilen sitedeki 570 ev hakkında yıkım kararı çıkardı.
İSPARK otomobilleri raflara dizecekİSPARK otomobilleri raflara dizecekTrafik sorununun çözümüne katkı sağlamak amacıyla çağdaş otopark projelerini başlatan İSPARK (İstanbul Otopark İşletmeleri), Avrupa’nın en hızlı tam otomatik parkını hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Hamburg Limanı İstanbul’a GeliyorHamburg Limanı İstanbul’a GeliyorHaydarpaşa Limanı’nın dönüşümü konuşulurken, dünyanın en büyük liman dönüşüm projelerinden birinin en yetkili kişileri ArkiPARC 2008 için İstanbul’a geliyor. İstanbul’da Haydarpaşa, Galataport ve Zeyport gibi liman dönüşümlerinin gündemi oluşturduğu bir anda, dünyanın en önemli liman dönüşüm projesinin başındaki kişilerce tartışılacak HafenCity paneli, ArkiPARC 2008’in en önemli etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor.
Türkiye''nin alternatif potansiyeli Türkiye''nin alternatif potansiyeli Marmara Üniversitesi (MÜ) Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Enerji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, Türkiye''nin rüzgar ve güneş enerjisinden ısı ve elektrik üretme potansiyelinin Avrupa''ya göre 5 kat fazla olmasına karşın, kaynaklardan yeterince yararlanılamadığını belirtti.
Gayrimenkul ve mimarlığın kalbi ArkiPARC’ta atacakGayrimenkul ve mimarlığın kalbi ArkiPARC’ta atacakArkitera Mimarlık Merkezi tarafından 15-17 Ekim tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek ArkiPARC 2008 kongresi, dünyanın en ünlü mimarlarını ve gayrimenkul sektörünün yöneticilerini bir araya getirecek.
Antalya Dünya Mirası olabilecek mi? Antalya Dünya Mirası olabilecek mi? Myra, Perge, Kekova antik kentleri, Karain Mağarası ve Noel Baba Kilisesi’ni listeye aldırma çalışmaları temmuzda başladı. Buralarda sit alanı yönetim ve planlamaları hazırlanacak.
Amazonlar’da tahribat üç katına çıktı Amazonlar’da tahribat üç katına çıktı Dünyanın oksijen kaynağı Brezilya’daki Amazon ormanları kan kaybediyor. Resmi rakamlara göre Amazon ormanları bu yıl, geçen yıl uğradığı tahribatın üç katına maruz kaldı.
Tarihî Emirsultan Hamamı müze yapılacak Bursa''nın manevi dinamiklerinden Emir Sultan Hazretleri''nin adını taşıyan 6 asırlık tarihî Emirsultan Hamamı, yapılan restorasyonun ardından müzeye dönüştürülüyor.
Eskişehir''de tramvay hattının uzatılması yeni yıla kaldı Eskişehir''de 2002 yılında yapımına başlanan ve 2004 yılı sonunda hizmete giren Hafif Raylı Sistem Projesi (Estram) kullanıma başladığı günden bu yana büyük ilgi görüyor.
Kemeraltı TeşekkürüKemeraltı Yarışması’ndaki projelerin yer aldığı sergiyi gezen çarşı esnafı, uygulamadan sonra bölgeye canlılık geleceğini söyledi.
İnşaatta daralma sürer mi? Konut yatırımları artış hızının yavaşlaması ve kamu yatırımları için bütçeden ayrılan payların tutarındaki azalma inşaat sektörünün duraklama dönemine girmesine neden oldu.
Kendi elektriğini üretmek isteyenlereElektrik fiyatlarına gelen zamların ardından, enerji kaynaklarını etkin kullanmanın önemi artıyor. Gelişen teknoloji, Türkiye''nin akarsu ve dere gibi su kaynaklarından ''''kendi elektriğini kendin üret'''' imkanı sunuyor.
Kent karıncaları İzmirli ilköğretim öğrencileri, yaşadıkları kentin tarihini öğrenmek için ''''Kent Karıncıları'''' adı altında geliştirilen proje kapsamında İzmir''in tarihi hakkında araştırma yapıyorlar.
İZTO: Su Yönetimi Bakanlığı kurulsunİzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Türkiye’de su sorunu-nun büyüdüğünü belirterek, “Su- lar hem sağlık açısından tehlikeli hem de yetersiz. Bütün su idaresini ve yönetimini tek elden yürütecek, dünyadaki örnekleri gibi bir Su Yönetimi Bakanlığı kurulmalı. Giderek derinleşen su krizine karşı şimdiden önlem almalıyız” dedi. Dünya genelinde 194 ülkenin 74’ünde ya Su Bakanlığı ya da Su Yönetimi’nin her şeyiyle bir bakanlığın konusu içinde bulunduğunu belirten Demirtaş, Avustralya, Bangladeş, Çin, Macaristan, Hollanda, Irak ve Bulgaristan’ı bakanlık bulu-nan ülkeler arasında saydı.
Tarih: 3 Ekim 2008 Kaynak: Taraf
"Baraj yapım süresinin uzatılmasını ümit ediyoruz"Sular altında kalacak Ziyarettepe kazısını yapan arkeologlar geç kalmamak için daha çok bilim adamının bölgede çalışmasını istiyorlar.
Kirliliği Bitirecek BuluşUzmanlar havadaki karbondioksit gazlarını tutan bir cihaz icat etti. Bu yeni buluşun çevre kirliliğine ilaç olması bekleniyor...
Moloz Yığınıyla Köy Yolu Yapıyorlarİzmir Büyükşehir Belediyesinin İzbeton şirketi, inşaatlardan çıkan moloz eskilerini dökmek yerine moloz kırığına dönüştürerek bununla orman köylerine yol yapmaya başladı.
İngiltere’de ev fiyatları 11 aydır düşüyor İngiltere’de ev fiyatları Eylül ayında yüzde 1.7 geriledi. Böylece son bir yıldaki düşüş yüzde 12.4’e ulaştı. Dünyayı saran kredi krizi İngiltere’de ev fiyatlarını eritiyor.
Ege''den mobilya ihracatı ilk 8 ayda yüzde 50 arttı Ege Bölgesi''nden yapılan mobilya ihracatı, 2008 yılının 8 aylık döneminde, 2007 yılının aynı dönemine göre yüzde 50''lik artışla 50 milyon 185 bin dolara ulaştı.
Evet, İzmir idam sehpasında Vali Cahit Kıraç son röportajında bam teline bastı. Sayın Vali İzmir''in silüetini çizerken gecekondu belasından yakınıyor. "İzmir önce idama mahkum edilmiş, şimdi kurtarılmaya çalışılıyor" diyor.
İstanbul''a su müjdesiSon bir haftada yağan yağmurlar, İstanbul''a içme suyu sağlayan barajlara şehrin 42 günlük su ihtiyacına denk düşen 84 milyon metreküp su bıraktı.
Dicle''nin tek tarihi köprüsüne restorasyonDicle Nehri üzerinde 1065 yılında Mervaniler döneminde yapıldığı bilinen On Gözlü Köprü''de restorasyon çalışması yapılıyor.
Kirlilik sınır tanımıyorOrta Avrupa ülkelerinin endüstriyel ve evsel atıklarının Tuna Nehri''yle önce Karadeniz''e, daha sonra İstanbul Boğazı yoluyla Marmara Denizi''ne ulaştığı bildirildi.
Karşıyaka Çarşısı yenilendiBüyükşehir Belediyesi, doğalgaz ve içme suyu şebeke çalışmaları sırasında bozulan Karşıyaka Çarşı zeminini 800 ton doğaltaşla yeniledi. Kentin en hareketli bölgelerinden biri olan çarşının altyapı çalışmaları sonucu bozulan zeminine granit doğaltaş döşendi. Bu çalışmalarda, Bergama Kozak Yaylası''ndan getirilen 800 ton doğaltaş kullanıldı. Çevre düzenlemesi de yapılan Kemalpaşa Caddesi, güzel bir görünüme kavuştu. Doğalgaz ve içmesuyu şebeke yenileme çalışmaları sonrası bozulan zemini düzeltmek amacıyla yapılan çalışma kapsamında, 450 metre uzunluğundaki Karşıyaka Çarşısı gri ve siyah renkte doğal taşlarla süslendi. 6 bin metrekarelik alanda yapılan düzenleme çalışmaları sırasında elektrik direkleri de tamir edildi ve boyandı. Vatandaşlar, "Çarşıyı yenileyen Büyükşehir Belediyesi''ne teşekkür ediyoruz" dedi.
Tarih: 3 Ekim 2008 Kaynak: Yeni Asır
TOKİ, "köy şehirler" kuruyorToplu Konut İdaresi (TOKİ), köy yaşamını cazip hale getirmek için "Tarımköy" isimli bir proje geliştirdi ve hayata geçirdi. Türkiye''nin dört bir yanında 3 bin 500 tarım konutu inşa etti.
Göllere su takviyesiKüresel ısınma sebebiyle kuruyan göller, su takviyeleriyle kurtarılmaya çalışılıyor. MHP Giresun Milletvekili Murat Özkan’ın kuraklık, yeraltı suları ve göllerin canlandırılmasıyla ilgili soru önergesini cevaplandıran devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, DSİ, Konya Havzasındaki Beyşehir Gölü’nde su seviyesinin artırılması için Derebucak Barajı’ndan göle su verildiği bilgisini verdi. Bafa Gölü’nde ise, su seviyesinin kontrol altında tutulmaya çalışıldığı belirtildi. Sultan Sazlığı’nın kurumuş olması nedeniyle ekolojik bütünlüğünün sağlanması için inşaatı devam eden Zamantı Tüneli’nden su verilmesinin planlandığı belirtildi. Ağcaşar ve Kovalı Barajlarından da su takviyesi yapıyor. Önerge cevabında bütün yer altı suyu kuyularına su sayacı takılabilmesi için yasal düzenlemeler yapıldığı belirtildi.
Tarih: 3 Ekim 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Şükran Kaban
Yalova''dan İzmir için ''bilim kent'' projesi Devlet eski Bakanı, İzmir Ekonomi Üniversitesi bünyesinde 20 milyar dolarlık anlaşma yaptıklarını belirterek, "Sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareket etmek istiyoruz" dedi.
Boğaziçi’nde ‘Tatil Bayramı’!..Adı ne olursa olsun özü “gerginliklerin terk edilmesi” olan bayramımızı bu kez de “şeker mi, ramazan mı?” gerilimiyle karşıladık.
Gelir paylaşımı TOKİ’ye 3.5 milyar YTL sağladıKonut sektöründe, önceki dönemde yapılan "maliyet kár" esasına dayalı ihalelerle kamu önemli zararlarla karşı karşıya bırakılırken, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Emlak Konut GYO, son 5.5 yılda 13 milyar YTL’lik "gelir paylaşımı" ihalesine imza attı.
İnsan odaklı ilk sanayi bölgesiHadımköy Akpınar Sanayi Bölgesi, sanayicilere üretim, finans ve nakliye için kolaylık sağlarken, park, sinema, toplu konut, alışveriş ve spor merkeziyle bir yaşam alanı sunuyor.
Tuz Gölü, Akdeniz’in suları ile kurtulacakBayramın üçüncü gününü memleketi Afyonkarahisar’da geçiren Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, çevre konusunda Avrupa Birliği kriterlerine uyum sağlanması için çaba harcadıklarını söyledi. Tuz Gölü ve Konya Kapalı Havzası’nın su sorunu için devasa projeler hazırladıklarını söyleyen Eroğlu, Akdeniz’e akan suları Konya Kapalı Havzası’na akıtmayı planladıklarını belirtti. Eroğlu, "Böylece Konya Kapalı Havzası’nı dolayısıyla Tuz Gölü’nü kurtaracağız" dedi.
Tarih: 3 Ekim 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Onur Bayram
Boğaz’ın altında akustik cehennemAma İTÜ’nün yaptığı bir araştırma, Boğaz’ın üstü kadar altının da bu karmaşadan payını aldığını gösteriyor. Araştırma, Boğaz’ın altında tam bir ’akustik cehennem’ yaşandığını ortaya koyuyor.
Elazığ''a 100 milyon dolarlık AVM yapılacakElazığ''da, 850 ortaklı bir girişim grubu tarafından yürütülen Misland Alışveriş Merkezi''nin yapımı devam ediyor.
Takvim
<<Ekim 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.