Haberler

4 Kasım 2008, Salı

Kazakistan’ın Enerji Servetinin Mimari SembolleriKazakistan’ın Enerji Servetinin Mimari SembolleriTarihinin temelini göçebe uygarlıkların attığı Kazakistan, bugün New York’a yakın nüfusuyla 5 milyon km2’den fazla bir alanı kaplıyor. Bu özellikler göz önüne alındığında kentsel mimarinin en başarılı örneklerinin hayata geçirilebileceği bir ülke olarak görünmeyen Kazakistan, Britanyalı komedyen Sacha Baron Cohen’in 2006 yapımı Borat adlı filminde “geri kalmış bir köhnemiş kulübeler ülkesi” olarak dahi tanımlanıyor. Ancak çağdaş Kazakistan kentleri hakkındaki gerçeği, ülkenin başkenti Astana üzerinde yükselen Huzur ve Barış Sarayı’nın cam piramidi yansıtıyor. Haberin Devamı
İstanbul’u bu proje mi kurtaracak? İstanbul’u bu proje mi kurtaracak? Yöneticiler depremi, kendi bürokratik planlama modellerini pekiştirmek, sürdürülebilir kılmak için kullanıyor. Bakınız, Belediye’nin Zeytinburnu projesi...
Uzunahmet Tabyaları harabe olduUzunahmet Tabyaları harabe olduErzurum’da Rusların istilasına karşı 1855 yılında halk ve askerler tarafından gözlem ve savunma amaçlı olarak yaptırılan tarihi ‘Uzunahmet Tabyaları’ bakımsızlıktan harabeye döndü.
Sait Kozacıoğlu''nu KaybettikSait Kozacıoğlu''nu KaybettikTarsus doğumlu, Belek Orman Otel, Pamukkale Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, MSB Savunma Sanayi Müsteşarlığı Hizmet Binası, Azerbaycan Büyükelçiliği, Park 28 Villaları, Dedeman Sapanca Turizm Tesisleri, Büyükçekmece Alışveriş Merkezi, Ankara Ansera Alışveriş ve Kültür Merkezi projeleriyle tanınan mimar Sait Kozacıoğlu, 3 Kasım 2008 günü hayattını kaybetti.
Kadın dostu kent önerisiKadın dostu kent önerisiTBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Dedegil, şehirlerin dizayn edilirken kadınların hayatını kolaylaştırmayı değil zorlaştırmayı amaç edindiğini belirtti: "Parklarda saatlerce çocuklarını bekleyen kadınlar için ergonomik koltuk konsun."
Atatürk Havalimanı''na ek terminalAtatürk Havalimanı''na ek terminalAtatürk Havalimanı kargo terminalinde 24 Mayıs 2006 tarihinde çıkan yangının ardından ortaya çıkan boş alana ne yapılacağı konusunda tartışmalar sona erdi. Atatürk Havalimanı Terminal İşletmeci Firması (TAV ) ile Ulaştırma Bakanlığı arasında bir süredir devam eden görüşmelerin sonunda Dış Hatlar Terminal binasının yanan kargo terminali yönüne doğru genişletilmesine karar verildi. Yapılacak genişletme çalışmaları sonunda Dış Hatlar Terminali''nin kapasitesi 17 bin metrekare artırılacak. Bu alana 3 adet yeni yolcu körüğü eklenerek, iç hatlar terminalinin kapasitesi artırılacak. Atatürk Havalimanı VIP salonu da yeni binaya taşınacak.
Tarih: 4 Kasım 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Cevdet Özdemir
Tarihin en şık ‘gol’ü atılacak Tarihin en şık ‘gol’ü atılacak İtalyan ve Türk tasarımcılar ‘yeşil saha’ya taştı. ‘İtalyan Tasarımı: Gol Fabrikası’ semineri ve ‘Gol! Çağdaş İtalyan Tasarım Geçidi’ sergisi bugün başlıyor.
Mimarlığın başkenti Barcelona Mimarlığın başkenti Barcelona Barcelona’daki Dünya Mimarlık Festivali’nde 63 ülkeden 722 proje yarıştı. Emre Arolat’ın İpekyol Fabrikası’yla finale kaldığı festivalde mimarların önerisiyle ürünleri sergilenen tek Türk firması Kaleseramik’ti.
Tarihe Renk GeldiTarihe Renk Geldiİzmir Büyükşehir Belediyesi, kentteki tarihi su kemerlerini ışıklandırdı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Elektrik Şube Şefliği’ne bağlı ekipler tarafından yapılan çalışmalarda, hem Yeşildere’deki hem de Buca NATO’nun alt bölümündeki tarihi su kemerleri renkten renge bürünerek adeta yeniden hayat buldu. Ekipler tarafından yaklaşık 1 hafta süren çalışmalar kapsamında toplam 40 adet 150 WATT metal-beyaz projektör, 5 adet 400 WATT yeşil renk projektör, 2 adet 150 WATT yeşil projektör, 25 adet de 400 WATT sodyum projektör kullanıldı.
Tarih: 4 Kasım 2008 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Zemzem Tower''ın komşusu da satıştaZemzem Tower''ın komşusu da satıştaKulaktan kulağa tanıtım ile 40''ın üzerinde önkayıt toplayan El Makam Tower''ın, Zemzem''den daha görkemli ve daha lüks olacağı belirtiliyor.
Tuna Ofis Orgatec Fuarı’ndaydıTuna Ofis Orgatec Fuarı’ndaydıTürkiye’de ofis mobilyasının önde gelen isimlerinden birisi olan Tuna Ofis, 21 - 25 Ekim tarihleri arasında Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen Orgatec Fuarı’na katıldı.
Telefon kulübelerinden ayrılmak istemiyorlar Telefon kulübelerinden ayrılmak istemiyorlar Kırmızı bir kulübe “evlat edinmek” ister misiniz? İngiltere’nin, çift katlı otobüsler gibi akla gelen sembollerinden kırmızı telefon kulübeleri...
Adnan Taşpınar''ı KaybettikAdnan Taşpınar''ı Kaybettik1927’de Ankara’da doğan, inşaat sektörüne ve özellikle yalıtımın Türkiye’deki gelişimine önemli katkıları bulunan, Prof.Dr. Selçuk Adnan Taşpınar, 30 Ekim 2008 gecesi vefat etti.
Dünyada en sevdiğim iki şehir İstanbul ve RomaDünyada en sevdiğim iki şehir İstanbul ve RomaOMA ve AMO adlı iki önemli mimarlık şirketinin sahibi, ünlü Hollandalı mimar, ulaşılmaz ve kibirli imajının tersine alçakgönüllü. Siemens sponsorluğundaki ArkiPARC mimarlık toplantılarına katılan Koolhaas ile hıncahınç doldurduğu seminerinin ardından konuştuk.
Bekleme salonuna Raşhid imzasıBekleme salonuna Raşhid imzasıSony, Prada, Armani, Issey Miyake, Tommy Hilfiger gibi ünlü markalara da tasarım yapan endüstri tasarımcısı Karim Raşhid, bekleme salonu (lounge) tasarlama hayalini Türkiye’de gerçekleştirdi.
Cami gibi okul inşaatıCami gibi okul inşaatıMEB''nın ''Eğitime fiziksel katkı projesi'' kapsamında Erzurum''da yaptırdığı İnönü ilköğretim okulu inşaatı görenleri şaşırttı.
Termikel Solo ve Ankastre Ürünlerini Dünyaya Sunmaya Devam Ediyor Termikel Solo ve Ankastre Ürünlerini Dünyaya Sunmaya Devam Ediyor Almanya’da 20 yıldır devam eden, en yeni mobilya ve mutfak cihazlarının tanıtıldığı, ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören ve 7 farklı merkezde toplam 320.000 m2 alanda gerçekleştirilen MOW 2008 Fuarı’nda, beyaz eşya sektörünün önde gelen markaları yerlerini aldı.
Kalacağım otelin planına bakarım, odayı öyle tutarımKalacağım otelin planına bakarım, odayı öyle tutarımAvrupa’nın 40 yaş altı en iyi 40 mimarından biri seçilen Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, gideceği ülkede kalacağı oteli bile, önce planlarını inceleyerek seçecek kadar mesleğine düşkün.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Uyguladığı Proje İle Mamak Çöplüğü’nde Elektrik ve Sebze ÜretiliyorAnkara Büyükşehir Belediyesi’nin Uyguladığı Proje İle Mamak Çöplüğü’nde Elektrik ve Sebze ÜretiliyorAnkara’nın günlük ortalama 40 bin tonluk çöpünün plansız vahşi depolama yöntemiyle biriktirildiği Mamak Çöplüğü, Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu “Ankara Katı Atık Projesi” ile ortadan kalktı.
“İstanbul’dan Özür Dileme Zamanı” “İstanbul’dan Özür Dileme Zamanı” 11 Haziran 2005 tarih ve 5226 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası’nın 13. maddesi’ne dayanılarak, belediyeler bünyesinde kurulması kararı alınan KUDEB’ler (Koruma Uygulama Denetim Bürosu), korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarıyla ilgili işlemleri ve uygulamaları yürütmek ve denetlemekten sorumlu. Gerçekleştirdikleri onarımlarla kültür varlıklarının özgünlüklerini yitirmesinden ve verdikleri ön izin belgeleriyle Koruma Kurulları’ndan alınamayan izinlerin önünün açılmasından endişe edilen KUDEB’lerin çalışmaları hakkında bilgi almak için, Süleymaniye’deki ofisinde ziyaret ettiğimiz Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü Müdürü Mehmet Şimşek Deniz eleştirilere artık alıştıklarını dile getirdi ve ekledi: “Endişeye gerek yok.”
Kriz hem konut fiyatlarını hem de satışları düşürdüKriz hem konut fiyatlarını hem de satışları düşürdüİzmir Ticaret Odası (İZTO) Aracılık Hizmetleri Grubu Komite Başkanı ve Meclis Üyesi Aygün Cevizci, kriz rüzgarından etkilendiklerini belirterek, gayrimenkulde fiyatların gerçek anlamda düştüğüne dikkat çekti.
İtalya-Türkiye tasarım maçı başlıyorİtalya-Türkiye tasarım maçı başlıyorGol! isimli sergi isminden logosuna, İtalyan tasarımıyla futbol sistemleri arasında ilişki kurmayı amaçlıyor. Pembe logosuysa rengini İtalya’nın en ünlü spor gazetesi "Gazzetta dello Sport"tan alıyor.
Gaziantep Kalesi’nde yeni galeri bulunduGaziantep Kalesi’nde yeni galeri bulunduKazı çalışmaları devam eden Gaziantep Kalesi’nde, yapılan yüzey araştırmaları sonucunda yeni bir galeri tespit edildi. Gaziantep Valiliği İl Özel İdaresi ve Büyükşehir Belediyesinin katkısı ile devam eden kazılarda, çalışmaları üstlenen müteahhit firma, GPR (Yeraltı Radar Yöntemi) cihazı ile yaptığı yüzey araştırmalarında, 5 metre derinlikte ikinci bir galeri bulunduğunu belirledi. Kazı ekipleri, yerin 5 metre derinliğinde tespit edilen galeriyi ortaya çıkartmak için 6 metre genişliğindeki bir alanda kazı çalışmalarına başladı. Ekipler, 20 günlük bir çalışma ile galeriyi gün yüzüne çıkartarak, birinci galeri ile birbirine bağlamayı hedefliyor.
Tarih: 3 Kasım 2008 Kaynak: Hürriyet
‘Eminönü mahallesi’ne Anayasa Mahkemesi onayı ‘Eminönü mahallesi’ne Anayasa Mahkemesi onayı Köy veya mahalle olan 122 belediyenin nüfusuyla ilgili itiraza bakılacak, Eminönü, Bahçeşehir, Esenboğa gibi ünlü ilçeler ise artık mahalle.
Emaar''ın projesi ''Dubai Mall'' yarın açılıyorEmaar''ın projesi ''Dubai Mall'' yarın açılıyorGayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren Emaar''ın geliştirdiği alışveriş merkezi projesi "Dubai Mall", yarın Dubai''de açılacak.
Dorma Uluslararası Yapı 2008 İzmir Fuarı’ndaydı Dorma Uluslararası Yapı 2008 İzmir Fuarı’ndaydı Alman Dorma firması, İzmir bayisi “Saydam Kapı” ile birlikte katıldığı Uluslararası Yapı 2008 İzmir Fuarı’nda da müşterilerinin karşısındaydı.
Candy Group Fırın Üssü Olarak Türkiye’yi Seçti Candy Group Fırın Üssü Olarak Türkiye’yi Seçti İtalya’daki fırın fabrikasını kapatarak Türkiye’ye taşıyan Candy Group, 2007 yılında satın aldığı Doruk Ev Gereçleri tesislerini Avrupa’daki yeni fırın ve ocak grubu üretim üssü haline dönüştürdü.
Berlin’in tarihî havalimanına vedaBerlin’in tarihî havalimanına vedaAlmanya’nın başkenti Berlin’in çok uzun yıllardan beri dünyaca tanınan simgeleri arasında yeralan Tempelhof havalimanı kapatıldı.
“İstanbul’un Kalbinde Kaçak Bir Üniversite”“İstanbul’un Kalbinde Kaçak Bir Üniversite”Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Üniversiteler Şubesi, Bahçeşehir Üniversitesi’nin Beşiktaş’ta kaçak binalar yaptığını, mevcuttaki binalara kaçak katlar çıktığını ve Sahil Parkı’nın üniversite tarafından özel bahçe gibi kullanıldığını açıkladı...
ÇEDBİK, Türkiye’de İlk Kez “Yeşil Bina Eğitimi” VerecekÇEDBİK, Türkiye’de İlk Kez “Yeşil Bina Eğitimi” VerecekÇevre Dostu Binalar Derneği (ÇEDBİK), 9 Ocak 2009 tarihinde Türkiye’de ilk kez Yeşil Bina eğitimi vermeye hazırlandığını duyurdu.
Japon Estetiğinin 8 BelirtisiJapon Estetiğinin 8 BelirtisiJapon mimarisinin dönüm noktası, Batı inşaat teknikleri, malzemeleri ve stillerinin ülkeye girmesiyle yaşandı. Japonya’da geleneksel stille tezatlık yaratan yeni çelik ve beton yapıların inşa edilmeye başlanmasıyla, dünya genelinde de Japon mimarisi etkisini, özellikle ağır tapınakların çatılarındaki çıkma prensiplerine aşinalığı nedeniyle modern gökedelen tasarımlarında gösterdi. Modern mimarinin önde gelen isimlerinden Frank Lloyd Wright’un mekansal kurgusundan önemli ölçüde etkilendiği Japon mimarisi, 20. yüzyılın sonlarına kadar özellikle konutlarda ve dini yapılarda kullanılmaya devam edildi.
Sokaklar 500 milyon YTL''ye aydınlatılacak Hazine, cadde ve sokak aydınlatması ile trafik sinyalizasyonu yapacak. 2009''dan itibaren yüklenen bu görev için Hazine''den 500 milyon Yeni Türk Lirası çıkacak. Sokak lambalarının elektrik parasının Hazine tarafından karşılanacağı, DTP''nin hazırladığı ''Dokuzuncu Kalkınma Planı''na girdi. Toplam elektrik tüketiminin yüzde 2''si aydınlatma amaçlı kullanılıyor.
Tarih: 4 Kasım 2008 Kaynak: Zaman
Krize inat havalimanı genişletiliyor İstanbul Atatürk Havalimanı''ndaki terminaller, artan yolcu trafiği yüzünden yaşanan sıkıntının ortadan kaldırılması için büyütülecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Tepecik Beldesi’ne yapılan dev yatımlar hizmete girdi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan’ı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Tepecik Beldesi’ne yaptığı yatırım ve hizmetlerin toplu açılış töreni’ne katıldı.
İstanbul’un ‘Eğlence parkı’nı Four Seasons’ın patronu yapacak TOKİ’nin Halkalı Ataşehir’deki arazisindeki uluslararası eğlence ve doğa parkı ihalesini İstanbul’daki Four Seasons otellerinin sahibi Mesut Toprak’ın konsorsiyumu kazandı.
Konut piyasası tepetaklak Dünyadaki ekonomik krizin Türkiye’de ilk elden yansıdığı sektörlerin başında gayrimenkul sektörü geliyor. Sektörde yaşanan durgunluk ve kriz nedeniyle hem konut fiyatlarında hem de satışlarında düşüş yaşandığı bildirildi.
Belediyeleri kapatma özelleştirmenin devamıdırAnayasa Mahkemesi, belediyeler yasayla ilgili davayı cuma günü karara bağladı. Mahkeme, 283 ilk kademe belediyesinin kapatılmasını onaylarken başka bir belediyeyle birleşen 4 belediye ve nüfus tespiti için dava açan 122 belediyeyi bu kararın dışında tuttu.
Topbaş: Taksim''deki anıt ''işgüzar işi''Taksim''e dikilen 35 metre yüksekliğindeki Türk bayrağı ve üzerindeki "Atatürk büstü" ile "Atatürk''ün Gençliğe Hitabesi" için son kararı Anıtlar Kurulu verecek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentin değişik yerlerine bayrak direklerinin konulduğunu belirterek Taksim''deki işi yapanı "işgüzar" olarak nitelendirdi. Topbaş, Taksim''deki anıtla ilgili olarak, buraya böyle bir direk dikilmesi için gerekli çalışmaların yapılmasını isteğini belirterek "Bir sponsor, bunu üstlenmiş ve maalesef işgüzar bir zat, olayı üzerinde Atatürk''ün Gençliğe Hitabesi''nin de yazdığı farklı bir boyuta taşımış. Anıtlar Kurulu''na müracaatımızı yapacağız. Eğer Anıtlar Kurulu ''uygun değildir'' derse bunu başka bir yere, örneğin bir üniversitenin bahçesine taşıyabiliriz" dedi. Söz konusu anıtı, Ferit Turan isimli bir kişinin yaptırdığı öğrenildi.
Tarih: 4 Kasım 2008 Kaynak: Sabah
Seyitömer höyüğü kazılarla kurtarılıyorDumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, Seyitömer Höyüğü''ndeki kazıların 3''üncü yılındaki 6 aylık çalışmanın sona erdiğini belirterek, "Elde ettiğimiz enönemli bilgi, İç Batı Anadolu''da ilk kez büyük bir kentin oluşmasıdır" dedi.
Ye­rel yö­ne­timler İs­tan­bul’da bu­lu­şu­yorTürk Dün­ya­sı Be­le­di­ye­ler Bir­li­ği (TDBB) ve Türk İş­bir­li­ği ve Kal­kın­ma İ­da­re­si Baş­kan­lı­ğı (Tİ­KA) ta­ra­fın­dan dü­zen­le­nen “I. Av­ras­ya Ye­rel Yö­ne­tim­ler Kong­re­si” 17 ül­ke­den ye­rel yö­ne­tim tem­sil­ci­le­ri­ni ve a­ka­de­mis­yen­le­ri İs­tan­bul’da bu­luş­tu­ru­yor. 15-17 Ka­sım ta­rih­le­ri a­ra­sın­da Dol­ma­bah­çe Sa­ra­yı’n­da baş­la­ya­cak kong­re­nin a­çı­lış top­lan­tı­sın­da, Dev­let Ba­ka­nı P­rof. Dr. M. Sa­id Ya­zı­cı­oğ­lu, İ­çiş­le­ri Ba­ka­nı P­rof. Dr. Be­şir A­ta­lay, Kül­tür ve Tu­rizm Ba­ka­nı Er­tuğ­rul Gü­nay, İs­tan­bul Va­li­si Mu­am­mer Gü­ler, Av­ru­pa Kon­se­yi Ye­rel ve Böl­ge­sel Yö­ne­tim­ler Kong­re­si Baş­ka­nı Ya­vuz Mil­don ve TDBB Baş­ka­nı E­rol Ka­ya bi­rer ko­nuş­ma ya­pa­cak. A­çı­lış top­lan­tı­sı­nın ar­dın­dan De­de­man O­te­li’n­de ger­çek­leş­ti­ri­le­cek o­tu­rum­lar­da “mer­ke­zi yö­ne­tim ve ye­rel yö­ne­tim i­liş­ki­le­ri, ye­ni­den ya­pı­lan­dır­ma ve re­form ha­re­ket­le­ri, u­lus­la­ra­ra­sı ye­rel yö­ne­tim ku­ru­luş­la­rı ve iş bir­li­ği­nin ge­liş­ti­ril­me­sin­de­ki rol­le­ri, ye­rel kal­kın­ma, ka­tı­lım, ye­rel sos­yal po­li­ti­ka­lar, çev­re yö­ne­ti­mi ve kent­sel dö­nü­şüm i­le yö­ne­tim ka­pa­si­te­si­ni güç­len­dir­me” baş­lık­lı ko­nu­lar e­le a­lı­na­cak. Kong­re­de, ay­rı­ca ye­rel yö­ne­tim­ler ko­nu­sun­da or­ta­ya çı­kan ye­ni ge­liş­me­le­ri iz­le­me p­lat­for­mu da o­luş­tu­ru­la­cak.
Tarih: 4 Kasım 2008 Kaynak: Türkiye
In­de­sit’in 3. çey­rek kâ­rı 25.7 mil­yon eu­roIn­de­sit Com­pany, üçün­cü çey­rek­te ma­li kri­ze rağ­men 25.7 mil­yon eu­ro kâr el­de et­ti. 2008 yı­lı üçün­cü çey­rek so­nuç­la­rı­nı İtal­ya’da açık­la­yan In­de­sit’in üçün­cü çey­rek sa­tış­la­rı 858.3 mil­yon eu­ro­ya yük­se­lir­ken, sa­bit oran­lar­da EBIT (iş­let­me mar­jı) yüz­de 17.9’lik bir ar­tış­la 74.3 mil­yon eu­ro­ya, sa­tış ora­nı ise yüz­de 8.3’lük bir ra­ka­ma ulaş­tı. Ca­ri oran­lar­da 48.9 mil­yon eu­ro­luk EBIT ra­ka­mı ya­ka­la­nır­ken, sa­tış ora­nı da yüz­de 5.7 ol­du. Gru­bun net kâ­rı 25.7 mil­yon eu­ro, sa­tış ora­nı ise yüz­de 3 ola­rak be­lir­len­di. In­de­sit Com­pany Baş­ka­nı Vit­to­ri­o Mer­lo­ni, tü­ke­ti­ci har­ca­ma­la­rı­na yö­ne­lik kriz de­vam ede­ce­ği için son çey­re­ğin de sek­tör açı­sın­dan zor ge­çe­ce­ği tah­mi­nin­de bu­lun­du.
Tarih: 4 Kasım 2008 Kaynak: Türkiye
Çölleşmeyle mücadeleBirleşmiş Milletler (BM) Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) Genel Sekreteri Luc Gnacadja, BM Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi 7. Gözden Geçirme (CRIC 7) ve Bilim Teknoloji Komiteleri''nin toplantıları kapsamında düzenlenen basın toplantısında, bugün başlayan toplantıda, üye ülkelerin geçen yıl Madrid''de üzerinde anlaşmaya varılmış stratejiyi nasıl uygulayacaklarını tartışacaklarını belirtti.
Efes Yamaç Evler’de restorasyon sürüyorEfes Antik Kenti’nin en önemli bölümü olarak kabul edilen, teraslar üzerine inşa edilmiş, kentin zenginlerinin oturduğu, tabanlarında mozaikler, duvarlarında mermer kaplama ve fresklerin bulunduğu Yamaç Evler’de restorasyon çalışmalarına devam ediliyor.
Hava kirliliğine 3 milyon kurbanTBMM Çevre Komisyonu Başkanvekili ve AKP Hatay Milletvekili Mustafa Öztürk, zaman zaman Ankara’nın da ciddi sorunlarının başında gelen hava kirliliğinin dünyada yılda 3 milyon kişinin ölümüne neden olduğunu belirtti.
İstanbul için yeni yönetim modeliCHP, İstanbul başta olmak üzere Büyükşehirlerin yönetimlerine ilişkin “yönetimde etkinlik” ilkeleri çerçevesinde yeniden yapılandırılma önerdi.
Yeni adliye sarayı yarın hizmete giriyor Gaziantep''te yeni adliye sarayı, pazartesi gününden itibaren hizmet vermeye başlıyor. 67 duruşma salonunun bulunduğu yeni binanın Gaziantep''in 30 yıl boyunca ihtiyacını karşılayabileceği bildirildi.
''Sakarya raylı sistem''i panelde ele alınacak Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Erol Öztürk, "Ulaştırmada Verimlilik, Kent Ulaşımında Raylı Sistemler'' konulu panel düzenleyeceklerini bildirdi.
''''Bu yıl yaklaşık 28 bin hektar alan zarar gördü'''' Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, ''''bu yıl 2 bin civarındaki orman yangınında, yaklaşık 28 bin hektar alan zarar gördü'''' dedi.
Isparta, yaşanabilir kent sıralamasında ikinci CNBC-e Business dergisi tarafından yapılan bir araştırmada ''en yaşanabilir kentler'' sıralamasında Isparta, Ankara''dan sonra 2. sırada yer aldı. Güller diyarı olarak da anılan kent, diğer illerle kıyaslandığında; ekonomide 13, sağlıkta 5, eğitimde 1, güvenlikte 48, kent hayatında 33, kültür ve sanatta 24. olarak gösterildi. CNBC-e Business dergisi, ekim sayısında Türkiye''de bir ilki gerçekleştirerek bütün illeri yaşanabilirlik düzeyine göre listeledi. Araştırma, suç oranı, deprem riski, sanata ve spora olan ilgi, hava kirliliğinde ve trafikte ne durumda olunduğu, yeşil alanlar miktarı, kişi başına düşen doktor ve hastane sayıları kriterlerine göre yapıldı. Sonuçta, Isparta''nın ikinci sırada yer alması sürpriz olarak değerlendirildi.
Tarih: 3 Kasım 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Mesut Mercan
TOKİ, 162 karakol için anlaşma yaptıAktütün Karakolu''na saldırının ardından gündeme gelen "yüksek güvenlikli karakol" yapımı için Erdoğan''ın talimatı ile TOKİ devreye girdi.
Depremler “trambolin” etkisi yaratıyor Japonya’da yapılan bir araştırma, depremlerin yeri yalnızca iki yöne doğru sallamadığını, yer yüzeyini “trambolin üzerindeymiş gibi” yukarı ve aşağı doğru ittiğini de ortaya koydu.
Mobilyada yeni tasarımlar Kayseri''de görücüye çıktı Mobilya sektörünün temsilcilerini biraraya getiren 6. Kayseri Mobilya Fuarı açıldı. Fuarda sektörün en yeni tasarımları görücüye çıktı.
Manisa''ya 400 milyon dolarlık fabrika yatırımı Temizlik kağıdı sektörünün önemli isimlerinden İpek Kağıt, Yalova ve Kazakistan''daki tesislerinin ardından, ilk aşamada 40 milyon dolarlık yatırımla kuracağı Manisa fabrikasının temelini attı.
Kadir Topbaş bayramı coşkuyla kutlattı Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını Boğaz‘dan izleyemeyenler büyük kayıp yaşadı. Gece eve döndükten sonra televizyonun karşısına geçtim ve inanın...
Ilısu’nun mezar taşına 1954-2008 mi yazılacak?Türkiye’nin en büyük ikinci akarsuyu olan Dicle’nin Ilısu mevkiine baraj yapma çalışmaları 1954’te başladı. Dolgu barajları sıralamasında Ilısu, Atatürk Barajı’ndan sonra, ikinci büyük baraj olacak, Atatürk’ün ürettiği elektriğin yüzde 55’ini üretecekti.
İlk mimarlık müzesiAnkara Çayyolu’nda bir “saray yavrusu...” İstanbul ve Anadolu’daki Türk mimarisinin bütün örnekleri bu binaya yansıtılmış.
Çöpteki kaynak Uzmanlar, bir kişinin günde ortalama 1,5 kilogram çöp çıkardığı Türkiye''de ürün ambalajlarının depozito karşılığı markete teslim edilmesiyle mevcut atıkların yarıdan fazlasının ekonomiye kazandırılabileceğini söylüyor.
Kayseri tarihinin envanteri çıkarıldıKültür ve Turizm İl Müdürü İsmet Taymuş, binden fazla tarihi taşınmaz kültür varlığının 7 uzman nezaretinde ayrı ayrı envanterinin çıkartıldığını, elde edilen bilgilerin 2 cilt halinde baskısının yapılacağını söyledi.
İnadına markasız tasarım Adı ‘markasız kaliteli ürünler’ anlamına gelen ve dünya çapında hayranları olan mütevazı tasarım firması Muji, ilk mağazasını Nişantaşı’nda açtı. Avrupa Bölge Başkanı Hiroto Oki, en önemli ilkesi sadelik olan markayı anlattı.
4 bin yıllık ‘adsız’ kent bulunduArkeologlar, Kütahya kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta, 15 milyon tonluk bir kömür rezervinin üzerinde İç Batı Anadolu’nun ilk kentini buldu. Etrafı surlarla çevrili 4 bin yıllık kentin adıysa bilinmiyor. TKİ Seyitömer Linyitleri İşletmesi’nde yürütülen kazının başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, 4 bin yıl önce büyük bir depremle yıkıldığı anlaşılan Orta Tunç Çağı kentinde çok sayıda toprak ve kemik eser bulduklarını, ama o dönem henüz yazı Anadolu’nun batısına ulaşmadığı için ne kentin ne de halkın adını bildiklerini söyledi.
Tarih: 3 Kasım 2008 Kaynak: Radikal
"Alın plaketinizi verin arsamızı!" Uşak''ta 1999 yılında temeli atılan 2002 seçimleri öncesinde göstermelik ihalesi yapılan Kadın, Doğum ve Çocuk Hastanesi inşaatı, kaderine terkedildi.
AKP İstanbul İl Binası’nın Adı Bile ‘Ticaret’ Yapıyorİstanbul Eyüp’te AKP İl Binası yapılması için ‘özel izin’ çıkartılan arsaya parti binası yerine iş merkezi yapılacağının ortaya çıkmasıyla Eyüp Belediyesi’nden itirazlar yükseldi. İş merkezine yapılacak yol ise semt halkını evinden ediyor...
Yatırımcıya havra ve kilise Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk "Üç din için ibadethane inşa ederek yabancı işadamının, TOSBİ''de ibadetini yapabileceği mesajını vereceğiz'' dedi.
İmar planı değişti, Albayrak''a 8 milyon dolar kâr göründüAlbayrak Grubu, 2004''te satın aldığı İktisat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''nın Zincirlikuyu''da, 2 bin 400 metrekare arazi üzerindeki genel merkez binasını, plan tadilinden sonra açık artırmayla satıya çıkardı.
TOKİ Başkanı İzmir adayı mı? Yavuz Donat abimiz Sabah''ta TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar''ın AKP''nin İstanbul Belediye Başkan adayı olabileceğini yazdı.
Swissotel İstanbul, 60 milyon Euro''ya yenileniyorSwissotel Genel Müdürü ve Swissotel Türkiye-Doğu Avrupa Başkan Yardımcısı Gerhard Struger, Swissotel İstanbul''un renovasyonun 1.5 yıl daha süreceğini belirtti: "Şu ana kadar 15-20 milyon Euro arasında renovasyon yatırımı yaptık. "
Nükleerde Akkuyu bitmeden Sinop için çalışmalar başlıyorTürkiye''nin ilk nükleer santralı için çıkılan ihale süreci henüz tamamlanmadan, ikinci nükleer santral için hazırlıklar başlatılacak.
Şişhane-Taksim arasındaki metro hattının test sürüşleri 7 Kasım''da başlıyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şişhane-Taksim arasındaki metro hattının test sürüşlerine 7 Kasım 2008’de başlayacaklarının müjdesini verdi.
Kadıköy''ün ''Salı Pazarı'' taşınıyor Kadıköy''ün sembolü semt pazarlarından "Salı Pazarı", İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce (İBB) inşaatı tamamlanan Hasanpaşa''daki yeni pazar yerine taşınıyor.
Söz verdi ağaçları kesmiyorAKP''li Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler''in, tarihi Lalapaşa Camii ile Yakutiye Medresesi arasında planladığı ağaç katliamına, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay el koydu.
İznik Gölü çöplük olduSon zamanların en kötü günlerini yaşayan İznik Gölü günden güne erirken, gölde şok edici bir olay daha yaşanıyor.
Dolmabahçe saat kulesi restore edilecekTBMM ve İtalyan Ticaret Merkezi ve İtalyan Restorasyon Derneği ''''Assorestauro Servizi'''' arasında imzalanan protokol kapsamında, tarihi Dolmabahçe Saat Kulesi restore ediliyor. İtalyan Ticaret Merkezi Müdürü Roberto Luongo, Saat Kulesi''nde, İtalyan firmalar tarafından antisismik önlemlerin alınacağını belirterek, ''''Korozyona uğramış taşlara yapılacak uygulamalar bakımdan bu proje, İtalyan restorasyon teknolojilerinin emsal projesidir.'''' dedi. Bezm-i Alem Valide Sultan Camii ile Dolmabahçe Sarayı''nın Saltanat Kapısı arasında yer alan saat kulesi, 1890-1895 yılları arasında Sultan 2. Abdülhamid tarafından yaptırıldı.
Tarih: 3 Kasım 2008 Kaynak: Zaman
İnşaatta fiyatlar dört yıl geri gittiKüresel mali krizin getirdiği durgunluk zaten sıkıntıda olan inşaat sektörünü bunalttı. Projeler yarım kalıp, firmalar işçi çıkarmaya başlarken, sektör temsilcileri hükümete "Acilen kriz toplantısı yapılması" çağrısında bulundu.
Dikkaldırım’a doğa parkıBüyükşehir Belediyesi, Dikkaldırım’da Mihraplı Camisi’nin yanındaki 250 dönümlük alanı doğa parkı yapmak için harekete geçti.
Yalıtım artık kurala bağlıTürkiye''de bulunan yaklaşık 20 milyon konutun yüzde 90''ının yatılımsız olduğunu ifade eden sektör temsilcilerine göre bina yalıtımı konusundaki eksiklikler her yıl Türkiye''de ortalama 7,5 milyar dolara mal oluyor.
Muğla''da tarihi camiler restore ediliyor Muğla''daki tarihî anıt tescilli camiler, teker teker elden geçirilerek restore ediliyor. Şehir merkezinde, mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü''ne ait tescilli anıt eseri olan 12 cami ve dört mescit bulunuyor.
Anıt ağaçlar, kurul kararıyla hükümsüz!Tapu kayıtlarında göründüğü için adliye ek binasının yapımına engel olan, ancak aramada köklerine bile rastlanamayan iki anıt ağaç, Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararıyla kayıtlardan çıkarıldı.
Yenimahalle uluslararası kültür sarayına kavuşuyorYenimahalle Belediyesi, Yenimahalle''de kültür ve sanat hayatının daha da canlanmasında önemli altyapı ağı oluşturacak Yenimahalle Kültür ve Kongre Sarayının yapımına hız verdi.
Şimdi bize kaybolan yıllarımızı verselerAnkara Hürriyet''in 1998 yılında kapatılması için kent kampanyası başlattığı Mamak çöplüğünde bugün, elektrik ve sebze üretimine başlattı. Çöplük sorununun çözümü, Ankara''nın uzun yıllarına mal oldu.
''Ranttan doğan bir cezaevi; Silivri'' yazısına bir cevap"Ranttan doğan bir cezaevi; Silivri" (20.10.2008) başlıklı yazımıza Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyesi Ali Suat Ertosun bir açıklama gönderdi. Eski Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü olarak görev yapan Ertosun, yazdıklarımıza üzülmüş.
Düşman yıkamadı bakımsızlık yıktıErzurum’da Rusların istilasına karşı 1855’te gözlem ve savunma amaçlı olarak yaptırılan tarihi “Uzunahmet Tabyaları” bakımsızlıktan harabeye döndü.
Sefalet mi dönüşüm mü? Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında evlerinin yıkılmasının ardından 3 yıldır barakalarda yaşayan 18 ailenin yaşadığı sefalet, Türkiye’deki dönüşüme örnek gösterildi.
Kentsel dönüşüm hasta ediyorKentsel Dönüşüm Projesi ile evlerinden koparılmak istenen, birçok komşularını da uğurlamak zorunda kalan Mamaklılar, bir yandan yıllarını verdikleri evlerinden ayrılacak olmanın psikolojisi, bir yandan da hizmet götürülmemesi nedeniyle sağlık sorunlarıyla karşı karşıyalar.
Bakanın köprü ısrarına tepkiİstanbul Boğazı’na yapılacak üçüncü köprünün kenteve doğaya karşı suç olduğunu belirten Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Platformu, 3. köprünün yapımının Türkiye’nin de taraf olduğu; Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme...
İkinci Zeugma vakası mı?Bilecik Barajı’nın yapımı sırasında ortaya çıkan Zeugma mozaiklerinin dünyada nasıl yankılandığını hatırlayın. Şimdi de Urfa Haleplibahçe’de milattan sonra 3. yüzyıla ait bir mozaik taban bulundu.
Okyanuslar tehlike altındaKüresel ısınma, sadece karasal hayatı değil okyanustaki hayatı da tehlikeye atıyor. NASA kaynaklarından derlenen bilgilere göre, havasında ve suyunda var olan karbonu milyonlarca yıl boyunca toprağın altında saklayan dünya, endüstri devrimi ile çok hızlı bir şekilde karbona boğulmaya başladı.
Hasankeyf için keyifli bir haber Almanya, İsviçre ve Avusturya resmi olarak Ilısu Baraj Projesi’nden çekilebileceklerini açıkladı. Sivil toplum örgütleri ve Hasankeyf sakinlerinin sürekli tekrarlanan uyarılarına rağmen Türk hükümeti 133 maddeden oluşan çevresel ve toplumsal şartları yerine getirmedi. Uzman incelemelerinde de bu sonuç ortaya çıkınca Almanya, İsviçre ve Avusturya koşullar 2007 sonunda önce yerine getirilmezse projeden çekileceklerini bildirdi. Ilısu Barajı karşıtları da bu kararı olumlu karşıladı, bu sayede Hasankeyf’in kurtarılması için başlatılan kampanyaların amacına ulaşacağı belirtildi.
Tarih: 3 Kasım 2008 Kaynak: Akşam Yazan: Şehmus Ustabaşı
Belediyelerin kapatılması önlenemediAnayasa Mahkemesi''nin, 5747 sayılı yasayla ilgili kararına göre, adrese dayalı nüfus sayımı sonuçlarına yasal süresi içinde iptal davası açan, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce nüfusu 2 binin üzerine çıkan belediyeler kapatılmayacak.
Temapark ihalesinin ikinci aşaması bugünToplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul Halkalı''da yaptırılacak ''''uluslararası doğa ve eğlence parkı''''nın ihalesinin ikinci aşaması, bugün gerçekleştirilecek. İkinci aşamaya, 9 Ekim''de yapılan ihalede teklif veren 3 firma katılacak. TOKİ''nin Ankara Bilkent''te bulunan merkez binasında saat 14.00''te yapılacak ihalede TOKİ, Astay Gayrimenkul İnş. Yat. Tur. Aş-Özyazıcı İnş. Elek. Mak. Müş. ve Taah. ve San. Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı, Biat İnş. San. ve Tic. AŞ-Akdağlar Mad. San. ve Tic. A.Ş- Eko Teks. San. ve Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı ile Türkerler İnş. Tur. Mad. Ener. Tic. San.- Makro İnş. Tic. Ltd. Şti.-Durmaz İnş. Taah. Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı ile pazarlık edecek. İstanbul Halkalı Atakent''te yapılacak ''''uluslararası doğa ve eğlence parkı''''nın da içinde yer aldığı proje için 9 Ekim''de yapılan ihalenin ilk aşamasına 4 firma katılırken, bunlardan sadece 3''ü ''''fikir projelerini'''' sunmuştu.
Tarih: 3 Kasım 2008 Kaynak: Akşam
Metrobüsle iki yaka birleşecekAvcılar-Zincirlikuyu arasında günde 500 bini aşkın yolcunun kullandığı metrobüs sistemi sayesinde özel araç sahiplerinin yüzde 23’ü, araçlarını bırakarak metrobüsü tercih etti.
Mahkemelik olan Aquapark arazisine seçim öncesi temelBornova’da 11 yıllık Aquapark arazisi krizinde, tazminat davası sürmesine karşın İzmir Büyükşehir Belediyesi ihalesini tamamladığı yeni projenin temelini yerel seçimler öncesi atacak.
AVM’ler enerji tüketim merkezleri haline geldiUzmanlar sadece büyüklüğü, cazibeyi ve mimari açıdan estetiği ön plana çıkaran tasarımlar yerine, enerji verimliliği de dikkate alınarak yapılacak tasarımlarla, AVM''lerin enerji giderlerinin yüzde 10-40 azaltılabileceği görüşünde.
ODTÜ, Kızılay için çevre dostu Ar-Ge binası yapıyorKızılay, küresel ısınma ve enerji kaynaklarının azalması sorununa yönelik "çevre dostu" çözümler konusunda örnek olma yolunda bir uygulama yapıyor. ODTÜ MATPUM, Kızılay için ODTÜ arazisi içinde Ar-Ge binası yapıyor.
Konut fiyatları tepetaklakDünyadaki finansal krizin Türkiye''ye yansımalarının başında gayrimenkul sektöründe yaşanan durgunluğun geldiği, kriz nedeniyle hem konut fiyatlarında hem de satışlarında düşüş yaşandığı bildirildi.
Sera gazını önce siz düşürünAvrupa Parlamentosu Çevre Komisyonu üyelerini ağırlayan TBMM Çevre Komisyonu Başkanvekili Mustafa Öztürk sera gazı uyarısı yaptı.
’Sema’yı ofis sehpası yapıyor rulo sac 20 saniyede komidin oluyorTunaÇelik’in kurucusu Turan Tuna’yla geçenlerde gittiğimiz Köln’deki ORGATEC Ofis Mobilyaları Fuarı’nda, Tuna standının hemen yanıbaşında genişçe bir alana kurulmuş Nurus standı vardı.
Tema Park için pazarlık yarınToplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul Halkalı''da yaptırılacak ''uluslararası doğa ve eğlence parkı''nın ihalesinin ikinci aşaması, yarın yapılacak.
Takvim
<<Kasım 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.