Haberler

6 Mart 2011, Pazar

"Sosyal Konut Tanımı, Dinamik Bir Tanımdır""Sosyal Konut Tanımı, Dinamik Bir Tanımdır"Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 30-31 Mart 2011 tarihlerinde gerçekleşecek olan ARKIPARC''11 kapsamında düzenlenecek olan etkinliklerden "Sosyal Konut Tasarlanabilir mi?" konulu panelin konuşmacılarından Cem İlhan, Rahmi Uysalkan, Özgür Bingöl ve moderatör Celal Abdi Güzer''in sosyal konut hakkındaki görüşlerini aldık. Haberin Devamı
Mimar Sinan''ın izinden gidiyor, Ustanın hayali 250 direksiz camiMimar Sinan''ın izinden gidiyor, Ustanın hayali 250 direksiz camiYaptığı Osmanlı tarzı direksiz camilerle Başbakan Erdoğan''ın bile takdiri kazanan Hasan Hezer, bugüne kadar 220 camiye emek vermiş. 71 yaşındaki Hasan usta, "Yaptığım cami sayısını 250 çıkarma hedefindeyim." diyor.
Geleceğin Mimar ve Tasarımcıları TÜYAP''ta SeçildiGeleceğin Mimar ve Tasarımcıları TÜYAP''ta SeçildiTürk seramiğine yön veren 23. Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı, UNİCERA etkinlikleri çerçevesinde yapılan ‘Çizgiden Gerçeğe'' workshop çalışmasında geleceğin mimar ve tasarımcıları seçildi. Ünlü mimarların yer aldığı jürinin değerlendirmesi sonucunda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çini Bölümü öğrencisi Ebru Köse''nin öğrenci projesi en beğenilen çalışma oldu.
Siemens, hızlı trene talipSiemens, hızlı trene talipSiemens, saatte 400 kilometreye çıkabilen en hızlı treni Velaro''yu Türkiye için geliştirmek istiyor.
"Çarpık kentleşmeyi yüzde 100 oranında durdurduk""Çarpık kentleşmeyi yüzde 100 oranında durdurduk"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye''de çarpık kentleşmeyi yüzde 100 oranında durdurduklarını ifade ederek, "Fakat hedefimizi gerçekleştiremedik" dedi.
Dünyanın en zengin adamından hediye müze!Dünyanın en zengin adamından hediye müze!71 yaşındaki iş adamı, karısının anısını yaşatmak için müze yaptırdı.
Mutfak ve banyoyu geniş gösterecek tüyolarMutfak ve banyoyu geniş gösterecek tüyolarGeniş banyo ve mutfaklar her ev hanımının rüyası olsa da apartman kültürüyle bağdaştığı pek söylenemez. Siz de kutu gibi mutfak ve banyolardan sıkıldıysanız, işte bu mekânları genişletmenin püf noktaları...
Etten değil kemikten duvarlarEtten değil kemikten duvarlarPortekiz de küçük bir kilise (şapel). 19 metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğindeki bu şapeli ilginç kılan, duvarlarının 5 bin kişinin kemikleriyle kaplı olması.
Bursa''da inşaat sektörü yükselişteBursa''da inşaat sektörü yükselişteBursa inşaat sektörü, 2010 yılını hareketli geçirdi. Türkiye''de olduğu gibi Bursa''nın gelişiminde bir lokomotif rolü oynayan inşaat sektöründeki bu canlılık işsizler için bir istihdam alanı yarattı. İnşaat sektöründe üretilen binalar her kesimden insanların ve her bütçeye uygun tasarlanarak yapıldıkları için büyük ilgi görüyor.
E.Ü Hastanesi''ne dev ameliyathaneE.Ü Hastanesi''ne dev ameliyathane6 bin 500 metrekare alan üzerine kurulacak tesiste 70 ameliyathane salonu, 300 yoğun bakım yatağı yer alacak, tüm ameliyatlar tek merkezde yapılacak.
Ege''de "Büyükşehir" heyecanıEge''de "Büyükşehir" heyecanıKanun teklifi benimsendiği taktirde Aydın, Balıkesir, Denizli ve Manisa''nın da aralarında bulunduğu 15 il büyükşehir statüsüne geçecek.
74 kamu arazisi turizme tahsis edilecek74 kamu arazisi turizme tahsis edilecekKültür ve Turizm Bakanlığı, toplam 26 ilde 74 parseli turizm amaçlı yatırım yapmak üzere yerli ve yabancı girişimcilere tahsis edecek.
''Kentsel dönüşüm ajansı'' oluşturulmalı''Kentsel dönüşüm ajansı'' oluşturulmalıDumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, İstanbul''da 3.5 milyona yaklaşan konutun neredeyse yüzde 50''sinin 30 yaşını doldurmuş binalardan oluştuğunu belirterek bu tabloyu "Adeta bir saatli bombanın üzerinde yaşıyoruz" sözleriyle özetledi.
Yürünebilir Bir Mahalle Nasıl Tasarlanabilir?Yürünebilir Bir Mahalle Nasıl Tasarlanabilir?İki kentte iki bina: İspanya, Santillanda del Mar''daki bir bina ve Amerika''daki bir alışveriş merkezi. İkisi de yığma duvarlarla örülü, küçük pencerelere ve alçak tavanlara sahip. Her iki kentte de virajların dükkanları ve restoranları teğet geçtiği eğimli yollar mavcut. Sizce hangi sahne daha davetkar? Nerede zamanınızı geçirmek isterdiniz? Bu yazı dizgisinde kendi mahallelerimizi tasarlamak ve onları geliştirmek için yeni yollar arayacağız.
Gece, şehir ve ben"Bir şehri şehir yapan şey... yol kenarındaki bir parmaklığın yüksekliği ve bir gizli sevgilinin şafak vakti o parmaklığın üzerinden sıçrayıp kaçışıdır" der ya Italo Calvino...
Öğrenciler mobilya tasarlayacakTürkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), genç tasarımcıların hayallerini gerçeğe dönüştürüyor.
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.