Haberler

8 Mart 2006, Çarşamba

Zaha Hadid ile Kadın Mimar Olmak Üzerine…Zaha Hadid ile Kadın Mimar Olmak Üzerine…Zaha Hadid’in kişiliği bir efsane. Pritzker Ödülü sahibi Irak doğumlu, Londra’da yaşayan Hadid tarihteki en ünlü kadın mimar olarak anılıyor. Hadid çoğunlukla saygı duyulan, zaman zaman korkulan, fakat her zaman –Miyake tutkusuyla olduğu kadar, karanlık agresif çizimleri, binaları ile- tartışılan bir isim. City Dergisi’nden Eva Hagberg, Hadid ile kadın mimar olmak üzerine ve geçmişe dönük bir söyleşi gerçekleştirmiş. Haberin Devamı
Çimento Mühendisliği Yüksek Lisans Programı BaşlıyorÇimento Mühendisliği Yüksek Lisans Programı BaşlıyorTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği işbirliği ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde “Çimento Mühendisliği Lisansüstü Eğitim Programı” 2006-2007 öğrenim yılında başlıyor.
'Bu koylar imara açıldı''Bu koylar imara açıldı'Bodrum Deniz Ticaret Odası, hazırladığı 'Ege, Akdeniz Sahilleri ve Koyları Envanter Çalışması'nı belediye başkanları, sivil toplum örgütleri ile siyasi parti temsilcilerine tanıttı. AKP İstanbul Milletvekili Cengiz Kaptanoğlu, denizle ilgisi olmayan bürokratların hazırladığı planların sahillere zarar verdiğini savundu.
AB Genel Merkezi için Yeni Toplantı MekanıAB Genel Merkezi için Yeni Toplantı MekanıBrüksel’de bulunan Avrupa Birliği genel merkezi için yeni bir toplantı mekanı tasarlandı. Yarışmanın sonunda inşa edilmek üzere seçilen öneri, mimarlık ofisi Samyn and Partners (Belçika), mühendislik firması Studio Valle Progettazioni (İtalya) ve Buro Happold (İngiltere)’ın projesi oldu.
ABD’de Mimari İnceleme Gezisi Tanıtım Toplantısı GerçekleştirildiABD’de Mimari İnceleme Gezisi Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi2006 yazında Mimarlık Vakfı, Uknow ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile mimarlara ve mimarlık öğrencierine önemli bir fırsat sunuluyor; ABD’nin mimari açıdan en önemli kentlerine inceleme gezisi.
Gecekondu Apartman DoğurduGecekondu Apartman Doğurduİstanbul Samandıra’daki gecekondu üstüne kurulan yeni gecekondu görenleri hayrete düşürüyor. İlginç binanın sahibi Mustafa ve Makbule Demir çifti, "80 metrekarelik gecekondu, çocuklar evlenince küçük geldi. Kiraya ödeyecek paramız olmadığı için bu yönteme başvurduk" dedi.
Tarih: 8 Mart 2006 Kaynak: Hürriyet
Tasarım 159’da İkonik Tasarımlar…Tasarım 159’da İkonik Tasarımlar…Tasarım Dergisi 159. sayısı İKONİK TASARIMLAR başlığı altında ikonik/ironik tasarımlara yer veriyor. İkonik/ironik yapılar, kentlerde son dönemde yapılan veya yapılması planlanan, kent silüetinin belirgin bir parçası haline gelen, daha çok merkezde konumlanan, kenti olduğu kadar toplumun değer yargılarını da temsil eden/etmesi istenen yapılardır.
Beylikdüzü Cumhuriyet Caddesi ve Yakın Çevresi Kentsel Tasarım Proje Yarışması SonuçlandıBeylikdüzü Cumhuriyet Caddesi ve Yakın Çevresi Kentsel Tasarım Proje Yarışması Sonuçlandı"Beylikdüzü Cumhuriyet Caddesi ve Yakın Çevresi Kentsel Tasarım Projesi" Yarışması sonuçlandı. Yarışmayı İrem Mollaahmetoğlu Falay, Ferhan Yürekli, Mete Baypınar ve Tülay Ayaşlıgıl’ın ekibi kazandı. İkinciliği Korhan Torcu, Serhat Yavuz, Aslıhan Özaslan ve Sevim Filiz’in ekibi kazanırken üçüncülük derecesini Füsun Otaner ve Figen Uyanık’ın ekibi aldı.
Sağlamer, AIA'nın 'Şeref Üyesi' olduSağlamer, AIA'nın 'Şeref Üyesi' olduHer yıl ABD dışında estetik, bilimsel, profesyonellik, yaşam standartları gibi değişik kategorilerde ulusal sınırların ötesinde tanınan mimarlara "Şeref Üyeliği" veren Amerikan Mimarlar Enstitüsü'nün (AIA) 13 kişilik listesinde bu yıl Prof. Dr. Gülsün Sağlamer de var.
İstiklal'den Çıkarılacak Derslerİstiklal'den Çıkarılacak Derslerİstiklal Caddesi'ndeki karmaşaya müdahale eden bir grup mimar şöyle düşünüyor: Bu müdahalenin bu tarihsel bağlamı yeniden inşa etmeyi, tekrarlamayı ya da dekore etmeyi değil, kendi tarihsel bağlamını kavrayacak güncel bir yaklaşımla tanımlamayı hedeflemesi gerekli. Bu amaçla mekana yer döşemeleri, donatılar yoluyla yapılacak bir müdahalenin bu mimarlıklar bütününü sergilenen bir ortama dönüştürmesinin kendisini sergileyen bir özellikte görmesine ve ayırt etmesine bağlı olacağı düşünülebilir. İstiklal Caddesi'ndeki yapılar İstanbul'un modernleşme döneminde oluşan yapı örneklerinden oluşuyor.
Ömer Sevinç Kaynak'ı Anma Günü9 Mart 2006 Perşembe Günü saat 19:30'da Mimarlar Derneği 1927'de Ömer Sevinç Kaynak'ı anma toplantısı düzenlenecek. Ömer Sevinç Kaynak, Turk Yüksek Mimarlar Birliği sürecinde 1956 – 1970 arası altı dönem Sekreter Üyelik ve Türk Mimarlar Derneği sürecinde 1966 – 1970 arası bir dönem Başkanlık ve iki dönem Sekreter Üyelik görevlerini üstlenmişti. Kaynak 24 Ocak 2006 tarihinde vefat etti.
Tarih: 8 Mart 2006
Yetkin MimarBir ileti aldım: “Yetkin mimar” konusunda aydınlatın bizi... Ben oldum olası mimar, yüksek mimar ayrımını anlamadım. Yüksek mimar ile yüksek mühendis-mimar arasındaki ayrım da anlaşılmaz, azıcık da gülünç gelir bana... Şimdi de “yetkin mimar” sanı öneriliyor.
Çiğli’nin şansı…Büyük kentlerin çeperlerinde yer alan küçük bazı yerleşmeler ve zamanla oluşan semtler, kaçınılmaz biçimde kentsel büyümenin yarattığı etkinin altında ezilmektedirler.
Ofis pazarında yüzde 3.7'lik rekor büyümeTürk ekonomisi ve inşaat sektöründeki gelişmelerle birlikte 2005'te İstanbul ofis pazarı son 5 yılın en yüksek büyüme rakamına ulaştı. İstanbul'da A sınıfı ofis stoku 1.3 milyon m2'ye yükseldi. Yıllık bazda ofis alanlarındaki büyüme hızı ise yüzde 3.7 oldu.
Kortaş İnşaat'tan göl manzaralı dağ evleriKortaş İnşaat, Sapanca gölü manzaralı dağ evleri üretiyor. Bu yıl haziranda tamamlanacak olan proje, 16 bin 900 m2 arsa içerisinde, iki farklı tipte toplam 10 dublex villadan oluşuyor. Sapanca gişelerinden 3.5 km, şehir merkezine 10 km., İstanbul’a 60 dakika ve Adapazarı’na 15 dakika uzaklıkta olan villalar, düz çatılı yada dik çatılı olarak iki ayrı biçimde üretiliyor. İç ve dış cephesi beton olan düz çatılı villaların büyüklüğü 280 m2 iken, ahşap iç dekorasyona sahip olan ve kar tutmaması amacıyla dik çatılı evlerin büyüklüğü ise 250 m2. Fiyatları 185 ila 230 bin YTL arasında değişen Kortaş Villaları'nın pazarlamasını Re/Max Ant Ofisi yapıyor.
Tarih: 8 Mart 2006 Kaynak: Referans Yazan: Selma Şenol
İnşaatta dönüşüm başlıyor, mahalle müteahhitliğinin sonu geliyorYapı Kanun Tasarısı Taslağı ve Avrupa Birliği kuralları inşaat sektöründe önemli değişmeler sağlayacak. Yeni düzenlemelerde ilk kez müteahhit, şantiye şefi, usta ve kalfanın sorumlulukları belirleniyor.
Yazlık evden para kazanma fırsatıYapı Endüstrisi tarafından hayata geçirilen "Çalışıp Kazanan Yazlık" sistemi, Bodrum’da yazlık konutunu sürekli kazandıran bir yatırıma dönüştürmek isteyenlerin beklentilerine hitap ediyor. Ayrıca bu sayede yılın sadece küçük bir bölümünde kullanılabilen yazlıkları, 365 gün boyunca gelir kaynağına dönüştürme olanağı da doğuyor. Bu sistemde, müşteriler satın aldıkları yazlıklarını, kendilerinin belirledikleri dönemler için Yapı Endüstrisi aracılığıyla kiraya verebilecek. İster kısa, ister uzun dönem için kiralanacak yazlıkların getirdiği kazanç, satın aldıkları konutu atıl bir yatırımdan, gelir getiren bir yatırıma dönüştürecek. Sisteme dahil olunduğu halde yazlığın kiralanamaması durumuna karşı da teminat gösteren Yapı Endüstrisi, konut bedelinin yüzde 7’si kadar kira geliri garanti ediyor. Bu sisteme dahil olan Yapı Endüstrisi projeleri ise şöyle: Aura Bodrum, Alesta, Ocean View, Sea&You Residence, Lavata Bahçesi Evleri ve Mare Bitez. Şirketin portföyündeki 10 projede 1024 konut bulunuyor.
Tarih: 8 Mart 2006 Kaynak: Referans Yazan: Selma Şenol
Adapazarı'nda TOKİ 1500 konut yapacakAdapazarı Büyükşehir Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılması planlanan bin 500 konut için protokol imzalandı. TOKİ Büyükşehir Konutları'nın hazırlanması için çalışmalar başladı. Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, konutların 3 farklı tipte yapılacağını söyledi. Duran, "Farklı ihtiyaçlara göre tasarlanan projeler yakın bir zamanda Adapazarılıların beğenisine sunulacak. TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi güvencesiyle yapılacak konutların çok önemli bir ihtiyaca cevap vereceğini düşünüyoruz. Yapılacak konutlara daha şimdiden çok büyük bir ilgi var” dedi. Konutlar için başvuru tarihinin daha sonra belirleneceği açıklandı.
Tarih: 8 Mart 2006 Kaynak: Referans Yazan: Selma Şenol
Ladik Çimento’da İşler ArapsaçıAkçansa geçen yılın ekim ayında özelleştirme ihalesinde Ladik Çimento’ya en yüksek teklifi vermiş ancak Rekabet Kurumu’ndan onay çıkmadığı için alamamıştı. Rekabet Kurulu, Ladik Çimento’yu alması halinde Akçansa’nın “hâkim duruma” geleceğine kanaat getirerek, Ladik’in ihalenin ikincisi Türkerler İnşaat’a verilmesine karar vermişti.
Gaziantep'te antik kente aydınlatmaGaziantep'in Dülük köyü sınırları içinde bulunan ve 8 bin yıllık tarihe sahip olan Dülük Antik Kenti'nde yer alan Mitras Yeraltı Tapınağı aydınlatılacak.
'Özel Çevre'cilerin Açmazlarıİki bakanlık birleşince "Çevre ve Orman Bakanlığı" nın birimine dönüşen "Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı" (ÖÇKK), 3-5 Mart 2006 günlerinde bir "eğitim semineri" düzenledi.
Alarko Gayrimenkul yüzde 30.22 bedelsiz verecekAlarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından Borsa'ya gönderilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Yönetim Kurulunun şirket merkezindeki 06.03.2006 tarihli toplantısında...
İstanbul dev toplantıya adayİstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2009'da düzenlenecek ve yaklaşık 10 bin kişinin katılması beklenen 5'inci Dünya Su Forumu'na ev sahipliği yapma isteğini, dün Paris'te tanıttığı dosya ile duyurdu.
Nehar Tüblek Ödülleri Sahiplerini BulduBeşiktaş Belediyesi’nin, 1995 yılında kaybettiğimiz Karikatürist Nehar Tüblek anısına bu yıl 11’incisini düzenlediği karikatür yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.
"Belleklerdeki İstanbul ve Semtleri Sergisi", 25 Mart'ta Darphane-i Amire'de açılıyorTarih Vakfı tarafından Akdeniz Sesleri Projesi kapsamında hazırlanan "Belleklerdeki İstanbul ve Semtleri Sergisi", 25 Mart Cumartesi günü Darphane-i Amire'de açılıyor. Arnavutköy, Moda, Gaziosmanpaşa ve Fatih semtlerinin öykülerinin yansıtılacağı sergi, 31 Mart'a kadar ziyaret edilebilecek.
Danıştay’dan, ’Ladik Çimento’yu Sabancı Alamaz’ Kararına DurDanıştay, Rekabet Kurulu’nun Sabancı Grubu şirketlerinden Akçansa Çimento’nun ’Ladik Çimento’yu alamaz kararının yürütmesini durdurdu. Rekabet Kurulu, TMSF’nin ihaleyle 140 milyon 250 bin dolara Akçansa’ya sattığı Ladik Çimento’nun devrini ’hakim durum yaratır’ gerekçesiyle engellemiş, Sabancı da konuyu Danıştay’a götürmüştü.
İstanbul, Avrupa Kültür Başkentliği’ne yürüyorİstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi için çalışmalarına devam eden Danışma Kurulu, Avrupa Birliği ülkelerinin Ankara temsilcilerine yemek verdi ve İstanbul’a destek verilmesini istedi.
Gelecekte 'akıllı ev'ler yaşayacakAkıllı ev sistemlerinin altyapısını hazırlayan Cisco'nun Satış Müdürü Ersel Oymak "Gelecekte her ev akıllı olabilecek. Evler yaşayan organizmalara dönüşecek" dedi.
İnşaat şirketleri şimdi de gözünü Anadolu'ya çevirdi2005'te İstanbul'da peş peşe start alan konut projeleri, bu yıl Anadolu'ya da kayıyor. İzmir, Ankara ve Bursa başta olmak üzere pek çok kentte orta ve üst gelir grubu için başlatılan projeler yatırımcıların gözdesi olacak.
Tünel taşıtan milletvekiliAK Partili Ali İbiş’in İstanbul Dudullu’daki tıp merkezinin önünü kapatan tünel, özel izinle 100 metre ‘yürütüldü’. Çekmeköy Sapağı-Dudullu tünel projesi, Büyükşehir Belediyesi'nin trafik sorununu çözmek için hayata geçirdiği 116 projeden biriydi. İnşaatı 2 yıl önce başladı. Bugüne kadar 40 milyon YTL harcandı.
Toprak planlaması acilen yapılmalıTürkiye’de, tüm plansız kentleşme ve sanayi yapılaşmalarına karşın, toprak varlığının sadece yüzde 3,6’sı bu amaçla kullanılıyor.
Çelik villalı siteler toplu konuta rakipHafif çelik sistemi, konutta 'fast-food' dönemini başlatıyor. Bu sistemle, 45 günde istenen yere villa yapmak mümkün. Siteler şeklinde yapılırsa, çelik villalar çok katlı toplu konutlara alternatif olabilir.
'Binalar dost gibi durmalı hakimiyet kurmamalı'Yarım asırlık mimar Doğan Tekeli, binaların 'dostça' yükselmesinden yana. Çevresindeki her şeyden farklı duran, abartılı bir ihtişam içeren binaları hiç sevmiyor.
"Santralin Yeri Belirlendi"Enerji Bakanı Hilmi Güler, nükleer santralin yerinin belirlendiğini söyledi ancak yeri açıklamaktan kaçındı. CNN Türk'te yayınlanan Ankara Kulisi programına katılan Bakan Güler, santralle Türkiye'nin 2020'deki enerji ihtiyacının yüzde beşinin karşılanacağını söyledi. Güler, "Santrali özel sektörün yapmasını istiyoruz" diye konuştu.
RE/MAX'ten İstanbul'a yönelik "gayrimenkul rehberi"RE/MAX, İstanbul'da satılık ya da kiralık gayrimenkul arayanlar başvuru kaynağı sunuyor. RE/MAX'in Avrupa ve ABD'de basılan portföy dergisi, RE/MAX İstanbul Gayrimenkul Rehberi adıyla Türkiye'de de iki ayda bir yayınlanmaya başladı.
Eymir'de balıklar kıyıya vurduAnkara yakınlarındaki Eymir Gölü'nde balık ölümleri yaşanıyor. Son üç yıldır özellikle yaz aylarında havaların sıcak olması ve aşırı buharlaşma nedeniyle balık ölümlerine rastlanan Eymir, bu kez kış ayında aynı sorunla karşı karşıya. Eymir'deki büfe ve restoranlarda çalışanlar iki aydır buz tutmuş bir şekilde olan gölün henüz çözüldüğünü bu nedenle de balık ölümlerinin normal karşılanması gerektiğini savunurken, karaya vuran balıkların etrafında kimyasal atığı andıran köpükler zehirlenme ihtimalini akla getirdi. İrili ufaklı balıkların neden öldüğü ise bilinmiyor.
Tarih: 7 Mart 2006 Kaynak: Radikal
'Bizim yaptığımıza dimağlar yetmiyor'İstanbul'un trafik sorununa çözüm olarak uygulayacağı projeler bilim insanları tarafından eleştirilen Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş , ''Bizim yaptığımıza dimağlar yetmiyor. İstanbul'un her tarafında ulaşımla ilgili inşaat göreceksiniz. Buna hep beraber tahammül göstereceğiz'' dedi.
Garanti'den Efes Oteli'ne 82.5 milyon euro krediGaranti Bankası, İzmir’in simgelerinden Büyük Efes Oteli’ni satın alan ve Tahincioğlu-Nida-M.V. Holding Ortak Girişim Grubu tarafından kurulan İzmir Büyük Efes Otelcilik A.Ş.’ye 82,5 milyon euro tutarında kredi sağladı. 10 yıl vadeli kredinin geri ödemeleri, yenileme çalışmaları tamamlanıp otel faaliyete geçtikten sonra başlayacak.
Mühendislik hatası paraları denize döktüSHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, başbakan yardımcılığı görevini yürütürken Karadeniz Otoyol Projesi hazırlattığını ancak bu projenin daha sonra dönemin başbakanı Mesut Yılmaz tarafından istenmediğini belirterek, "Onun yerine çevresel faktörleri gözetmeden dolgu yol projesini yaptılar. Büyük mühendislik hatası olan bu yol 10 yıldır bitmediği gibi paralar da denize dökülüyor" dedi.
'İstanbul başkent olmalı'Türkiye, İstanbul'un 'Kültür Başkenti' listesine girmesi için Avrupa Birliği nezdinde girişimlerini sürdürüyor. İstanbul 2010 Girişim Grubu adına AB büyükelçilerine yemek veren AKP Milletvekili Egemen Bağış, İstanbul'un seçilmesinin Türkiye'nin AB'deki tanıtımını da güçlendireceğini söyledi. 2010 Avrupa Kültür Başkenti adayları AB üyeleri arasından Macaristan'ın Pec, Almanya'nın Essen ve Görlitz kentleri. AB üyesi olmayan ülkeler arasında başvuruda bulunan diğer adaylar ise İstanbul ile Türkiye ve Kiev kentiyle Ukrayna.
Tarih: 7 Mart 2006 Kaynak: Radikal
Kayseri’nin Tarihi Tren Garı Mahkemelik OlduKayseri Tren Garı’nın kentin 15 kilometre dışına taşınması ve tarihi gar binasıyla müştemilatının bulunduğu arazinin rekreasyon alanına dönüştürülmesi için TCDD ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol mahkemelik oldu.
CNN TÜRK’ün Yayını, Resim ve Heykel Müzesi’ni KurtaracakGeçtiğimiz bir hafta boyunca, CNN TÜRK’ün Afiş programında, "Resim Heykel Müzesi Yeniden..." başlığı altında beş bölümlük özel bir yayın yapıldı.
Takvim
<<Mart 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.