Haberler

Haberler

Toplam 163 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Çarpık yapılaşma da kuraklık nedeni (15 Şubat 2007)Su havzalarındaki yapılaşma, barajlara gelen suyu yüzde 40 oranında azaltıyor. Aralık ayındaki 70 milyon metreküp yağışın yalnızca 36 bin metreküpü barajlarda birikebildi.
Acaristanbul''un yıkımına Danıştay''dan onay çıktı (15 Şubat 2007)Yıkılıp yıkılamayacağı tartışmaları uzun süredir devam eden Acaristanbul villaları için yargı nihai kararını verdi. Danıştay 6''ncı Dairesi, Beykoz Belediyesi''nden alınan yapı ruhsatının iptaline ilişkin yerel mahkeme kararını onadı. Danıştay kararından sonra Acaristanbul''un yıkılması kesinleşti.
GS''nin Seyrantepe protokolü tamam (15 Şubat 2007)Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, Seyrantepe projesi için gerekli protokolü imzaladıklarını açıklarken, stadın 120 bin metrekare arsa üzerine yapılacağını belirtti.
''Eyüp Sultan Tepesi'' kabul görmedi (15 Şubat 2007)Büyükşehir Belediye Meclisi, Piyer Loti Kahvesi''nin bulunduğu tepeye Eyüp Sultan Tepesi adı verilmesi teklifini reddetti. Meclis toplantısına katılan Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç, teklifte ısrarcı olmadı.
"Türkiye''nin suyu tarıma gidiyor" (15 Şubat 2007)Türkiye''de toplam su kullanımının dörtte üçü yanlış uygulamalar yüzünden tarımsal sulamaya gidiyor. Doğa Derneği’nin hazırladığı su raporuna göre küresel ısınma ve yanlış su yatırımları, Türkiye''nin ''''su bütçesini'''' ve kalan sulak alanlarını yok edebilir.
Tartışmalı raylı sistem iki yıl sonra hizmete girecek (15 Şubat 2007)Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, raylı sistem projesinin finansman sorunun kalmadığını ihale aşamasına geldiklerini söyledi. Türel bir basın toplantısıyla projeyi eleştirenlere cevap verdi.
Kadifekale ve Ballıkuyu Kültürpark büyüklüğünde yeşil alana kavuşacak (15 Şubat 2007)İzmir Büyükşehir Belediyesi, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile birlikte başlattığı Kent Yenileme Projesi kapsamındaki toplu konut projeleriyle Türkiye''ye örnek oluyor.
Raylı sistem için kredi arayışları başladı, otobüs ve minibüsçüler karşı çıktı (15 Şubat 2007)Erzurum Büyükşehir Belediyesi, şehirde toplu taşıma sorununu çözme amacıyla kurmayı düşündüğü raylı sistem için kredi arayışlarına başladı. Büyükşehir Belediyesi bu doğrultuda fizibilite çalışmalarına hız verirken, şehirde ulaşımı sağlayan Özel Halk Otobüsleri Derneği ile Minibüsçüler Odası ise buna karşı çıktı.
AKM’nin kaderi deprem raporunda (15 Şubat 2007)İstanbul 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, yerine yenisinin yapılması için yıkılması istenen Atatürk Kültür Merkezi’nin, "Kültür Varlığı" tescilini kaldırmak için binanın deprem riski taşıyıp taşımadığının belirlenmesi için üniversiteden deprem raporu alınmasını istedi. Prof. Dr. Mete Tapan başkanlığında dün toplanan, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Turgut ve İstanbul Mimarlar Odası adına Fikret Oğuz’un gözlemci olarak katıldığı toplantıda AKM’nin simgesel değeri tartışıldı. Toplantı sonunda resmi Prof. Dr. Mete Tapan, "AKM’nin depremle ilgili üniversite raporu ile, yapılacak binanın taslak projesi geldikten sonra değerlendirme yapacağız. Başka çaresi yok" dedi.
Tarih: 15 Şubat 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Fatma Aksu
Doğanın Uyarı Sinyallerine Kent Planlamadan Bir Yanıt: Ekokentler (14 Şubat 2007)Aslında doğa uyarılarını çok daha önceden vermeye başlamıştı; gariptir ki ancak hava sıcaklığındaki “ani” ve “korkutucu” değişimlerle, toplumun büyük kesimine kendini daha görünür ve hissedilir kılabildi. Süredürülebilirlik kavramıyla ilk kez, çevrenin “taşıma kapasitesi”ne dikkat çekilerek, kaynak kullanımında kuşaklar arası hakkaniyeti, kalkınma ile çevrenin birlikteliğini vurgulayan 1972''de Stockholm''de yapılan İnsan Çevresi Konferansı’nda tanışmıştık. Üzerinden tam 35 yıl geçmiş ve bu süreçte ekolojik denge konusunda daha pek çok uluslararası hareket gelişmiş olmasına rağmen, ancak henüz 1 yıl önce Kyoto Protokolü yürürlüğe girdi ve gelişmiş ülkeler sera gazı emisyonlarını 1990’daki düzeyin %5 altına indirmeyi kabul ettiler!
Bolivar Heykelini Tasarlayan Mimar; Oscar Niemeyer (14 Şubat 2007)Fidel Castro’yu ziyarete giden Venezuela Başkanı Hugo Chavez, Castro’ya Brezilyalı Mimar Oscar Niemeyer’in, Küba başkanının geçirdiği ağır bağırsak ameliyatının ardından, iyileşmesinin verdiği mutluluğu temsil eden bir çalışmasının taslağını götürdü.
Bahatlar''dan Yeni Bir Cam: Deselam (15 Şubat 2007)Bahatlar Deselam’la birlikte Türkiye’de ilk kez desenli lamine cam kavramını da ortaya atmış oluyor. Trabzon’da 2.500 metrekare kapalı alanda üretim yapan Bahatlar, lamine edilmiş camın artık Avrupa standartlarınca uygun görüldüğünü ve bundan sonra kullanımının artacağına dikkat çekiyor ve camda desen oluşturmayı başararak bu ürüne yeni bir soluk katıyor.
Knauf Türkiye Bayi Toplantısı Antalya’da yapıldı (15 Şubat 2007)Knauf Geleneksel Bayi Toplantısı, 11-14 Ocak 2007 tarihleri arasında, 150 bayinin katılımıyla Antalya’da gerçekleştirildi. Her sene farklı bir aksam yemeği konsepti ve konsepte uyan salon dekoru ile bayilerini ağırlayan Knauf ekibi bu sene de Roman kostümleriyle bayilerine unutulmaz anlar yaşattı.
Çocuk Esirgeme arsası satışta (14 Şubat 2007)Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), İstanbul ve İzmir’de 450 milyon YTL değerinde 4 arsayı satışa çıkardı.
İzmir''in "Kentsel Dönüşüm" atağı (14 Şubat 2007)İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kent Yenileme Projesi kapsamındaki toplu konut projeleriyle Türkiye’ye örnek oluyor. İzmir’in geleceği açısından büyük önem taşıyan Kent Yenileme Projesi tüm hızıyla sürerken, Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin pek çok bölgesinde yaptırılan toplu konutların 2008 yılına kadar bitirilmesinin hedeflendiği açıklandı.
Yabancı Türkiye''de konut almakta kararsız inşaatçının planı yurtdışında tanıtım (14 Şubat 2007)Yabancıların konut alımına yönelik getirilen kısıtlamalar Antalya''da 20 bin, Alanya''da 14 bin konutun elde kalmasına neden oldu.
Mevlana Müzesinin yeşil kubbesine rötuş (14 Şubat 2007)En son yaklaşık 43 yıl önce restorasyonu yapılan Mevlana Müzesi’nin kubbesinin, zaman içinde yıpranarak üzerindeki 10 çini parçasının bozulması nedeniyle, Mevlana’nın 734. vuslat yıldönümü etkinlikleri öncesinde bakımının yapılması planlanıyor. ilk olarak 1926 yılında Konya Asar-ı Atika Müzesi adı altında müze olarak hizmete açılan Mevlana Müzesi ve dergahı, 1954 yılında ismi değiştirilerek bugüne kadar Mevlana Müzesi olarak hizmete devam etti. Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüsettar Yarar, UNESCO tarafından Mevlana Yılı ilan edilen 2007’de Mevlana’nın 734. Vuslat Yıldönümü etkinlikleri öncesi, yeşil kubbenin restorasyonunu tamamlamayı planladıklarını, bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığından gelecek uzman ekibi beklediklerini sözlerine ekledi.
Tarih: 14 Şubat 2007 Kaynak: Türkiye
Şakir Eczacıbaşı’nın 7 yıl bekleyen ‘bebeği’ diriliyor (14 Şubat 2007)İstanbul’un en büyük kongre salonu olacak Ayazağa Kültür ve Kongre Merkezi için tahsise çıkıldı. İKSV Başkanı Şakir Eczacıbaşı’nın büyük emek harcadığı ve 2000’den beri çivi çakılmayan yatırımın kaba inşaatının yüzde 85’i tamamlanmış durumda.
Müzelere yeni yüz (14 Şubat 2007)Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, 2007 yılında, Bilecik Müzesi, Isparta Uluborlu Müzesi, Karabük Safranbolu Müzesi ve Osmaniye Kadirli Karatepe Müzesi olmak üzere 4 yeni müze açılacağını söyledi. Düzgün, Tokat, Diyarbakır, Elazığ, Van ve Samsun gibi 15 ilin onarım ve restorasyon nedeniyle kapalı olan müzelerinin de yıl içinde açılmasının hedeflendiğini bildirdi.
Ankara elden gitmeden (14 Şubat 2007)Ankara''nın bütün caddeleri, araçların hızlı geçişine olanak veren alt-üst geçitlerin işgaline uğradı. Önemsenmesi gereken tek şey, ''Cumhurbaşkanlığından havaalanına duraksamadan gitmek'' mi?
Toplam 163 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.