Haberler

Haberler

Toplam 163 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Metro inşaatı ve miniacenova (14 Şubat 2007)Önce Galataport projesi, ardından da metro inşaatı ile tekrar gündeme gelen Galata''nın Ceneviz havası taşıyan sokakları özelliğini yitirmeden en azından bir görülmeli.
Büyük Mabeyn Köşkü onarılıyor (14 Şubat 2007)İl Özel İdaresi’nin, kentin paha biçilmez tarihi kültür mirasını korumaya ve iyileştirmeye yönelik çalışmaları sürüyor.
Ankara’ya Kızılırmak Suyu (14 Şubat 2007)Ankara Büyükşehir Belediyesi kuraklık yaşanması olasılığının artması üzerine Kesikköprü Barajı’ndan Kızılırmak suyunu Ankara’ya getirmeyi planlıyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Küresel ısınma nedeniyle Kızılırmak’tan 2030 yılında getirilmesi planlanan suyu hiç hesapta yokken kısa sürede getirmek zorundayız” dedi.
Piyer Loti adsızmış! (14 Şubat 2007)Eyüp Belediye Başkanı Genç, Piyer Loti Tepesi''ni ''isimsiz'' ilan etti. Genç''e göre, bu isim sadece tepedeki kahvehaneye ait. Oysa belediye de internet sitesinde ''Piyer Loti Projelerimiz'' başlığıyla tanıtım yapıyor.
Topbaş''a inat Pierre Loti''nin tabelası değişti (14 Şubat 2007)İstanbul''un simge mekanı Pierre Loti Tepesi adının değiştirilmek istenmesi kamuoyunda tepkilere neden olurken Eyüp Belediyesi, Büyükşehir onaylamadan tepenin adını değiştirip levhasını astı.
2010’a kadar 73 km raylı sistem (14 Şubat 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Trafikten Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rafet Bozdoğan, 2010’a kadar, 73 km raylı sistemin, hizmete gireceğini söyledi.
Köprülü kavşağa silüet iptali (14 Şubat 2007)Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 10 milyon YTL’ye O-1 Karayolu üzerinde yaptırdığı Büyükçekmece’deki köprülü kavşağı, Mimar Sinan’ın 1565 yılında yaptığı Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü’nün silüetini olumsuz etkilediği gerekçesiyle durdurma kararı aldı. 1 Şubat tarihli karar, 12 gün gecikmeyle dün, projeyi yürüten Fermak İnşaat’a ulaştı. Kararda inşaata başlarken kurula danışılmadığı belirtildi.
Tarih: 14 Şubat 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mustafa Küçük
Kar yağmazsa Ankara susuz (14 Şubat 2007)Sıcak kış birçok ilde susuzluk alarmı getirdi. En zor durumdaki kent Ankara. Barajlardaki doluluk oranı yüzde 9''a inen başkentte 15 gün daha yeterli yağış olmazsa su kesintileri gündeme gelebilecek. İstanbul''da da barajlardaki doluluk oranı son 10 yılın en düşük düzeyinde. İstanbul''un 8 aylık su rezervi var.
AKM’nin kader günü (14 Şubat 2007)"Taksim’e cami" tartışmaları zirveye tırmanınca İstemihan Talay’ın bakanlığı döneminde, "Kültür varlığı" olarak tescil edilen Atatürk Kültür Merkezi, şimdi Kültür Bakanlığı tarafından tescilden düşürülmek isteniyor. Anıtlar Kurulu, bugün (Çarşamba), AKM’- nin geleceğiyle ilgili karar vermek üzere toplanacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı geçtiğimiz günlerde İstanbul 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvurarak, AKM’nin tescilinin kaldırılmasını istedi.
Tarih: 14 Şubat 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Fatma Aksu
İstanbul''a müzik müzesi (14 Şubat 2007)Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Bayram Bilge Tokel, İstanbul Üsküdar''da bulunan Tekel eski binasını Müzik Müzesi''ne dönüştürme çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "İstanbul''da Müzik Müzesi''ni bu yıl açacağız" dedi.
Küresel ısınmaya karşı çare orman (14 Şubat 2007)TEMA Vakfı Danışma Kurulu Üyesi Süleyman Çetin, dünyadaki karbondioksit oranının artmasının en önemli nedeninin yeşil örtünün hızla yok edilmesi olduğunu belirterek, "Çünkü, 20 metre boyundaki bir ağaç 1 yıl boyunca 12 kişinin ürettiği karbondioksidi oksijene dönüştürebiliyor" dedi.
Bafa''ya kirlilik kuşatması (14 Şubat 2007)Doğal Tabiat Parkı statüsünde yer alan ve geçen günlerde ciddi kirlilik sinyalleri veren Bafa Gölü''nde tehlikenin sürdüğü belirtildi. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOST) tarafından yapılan açıklamada, gölün doğu kısmının zeytinyağı fabrikaları, batı bölümünün ise yavru balık üretim tesislerince kirletildiğine dikkat çekildi. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü''nün (DSİ) su pompalayarak kirlililiğini gidermeye çalıştığı Bafa Gölü''nde sıkıntılar sürüyor. EKODOST açıklamasında, göle adını veren kasabada zeytinyağı ve prina işleme tesislerinin bulunduğu anımsatılarak şöyle denildi: "Atık zeytin karasuyu, herhangi bir arıtma işlemine tabi tutulmadan derelere boşaltılmakta ve dereler vasıtasıyla göle gitmektedir. Bafa Gölü''nün doğu kıyılarında simsiyah bir görüntü hâkim. Gölün batı kıyılarında balık üretim çiftliği tüm atıklarını kanala boşaltmaktadır. Yetmezmiş gibi ikinci balık üretim tesisi inşaatı da başladı."
Tarih: 14 Şubat 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Latif Sansür
Eyüp Sultan ismi Piyer Loti''ye değil teleferik istasyonunaymış (14 Şubat 2007)Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç, tepenin hiçbir zaman Piyer Loti Tepesi olarak isimlendirilmediğini savunurken, Eyüp Sultan Tepesi isminin de bölgeye değil, teleferik istasyonuna verilmek istendiğini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da isim değişikliği girişiminin hoş olmadığını açıkladı.
Dünyanın geleceği Ayşe Teyze''ye bırakılamaz (14 Şubat 2007)Türkiye Yeşilleri İklim Değişikliği Sözcüsü Dr. Ümit Şahin, Türkiye''nin Kyoto Protokolü''nü imzalaması gereken ülkelerden biri olduğunu belirterek protokolün daha fazla gecikmeden imzalanması gerektiğini söyledi. Üç bakanın açıkladığı eylem planının "kamuoyunu oyalamaya yönelik olduğunu'''' savunan Şahin, kendilerinin de gerçeklerden yola çıkarak bir eylem planı hazırladıklarını kaydetti. Taksim''deki Hill Otel''de iklim değişikliğine yönelik hazırladıkları eylem planını açıklayan Şahin, "Hiçbir ülke iklim değişikliğinin sorumluluğunu Ayşe Teyze''ye bırakmaz'''' dedi. Eylem planında, yeni kömür ve termik santral projelerinin iptal edilmesi, raylı sisteme yatırım yapılması, tarım alanlarının sanayileşme ile kentleşme tehdidinden kurtarılması istendi.
Tarih: 14 Şubat 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Toprağına sahip çık (14 Şubat 2007)TEMA Vakfı, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli Raporu''na göre, karbondioksidin sera etkisine yol açan en etkin gaz olduğu anımsatılarak, "Topraklarımızı doğru yöntemlerle işlersek, hem bu gazın azalmasını hem de organik karbon tutulmasını sağlayarak toprağın verimini artırırız" denildi. Açıklamada, toprak kalitesi ve tarımsal verimlilik arasındaki pozitif ilişkiye dikkat çekildi.
Tarih: 14 Şubat 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Birleşmiş Milletler İklim Konseyi''nde Varılan Sonuç (13 Şubat 2007)Cenevre’deki Hükümetlerarası İklim Değişimi Kurumu (IPCC), 1988’ten bu yana çalışan Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) ve yine BM’ye bağlı olan Dünya Metereoloji Organizasyonu (WMO) tarafından kuruldu. Dünya İklim Konseyi olarak da tanımlanan IPPC, insanların yol açtığı iklim değişikliği üzerine ekonomik, teknolojik ve sosyoekolojik bilgileri; kapsamlı, nesnel ve sonuca yönelik olarak değerlendirme amacını taşıyor. Tüm dünyada yüzlerce bilimadamının çalışmalarıyla katkıda bulunduğu konsey, etkileri azaltmak ya da bu duruma nasıl uyum sağlanabileceği konularında iklim değişikliğinin sonuçlarını ve risklerini incelemek ve araştırmakla görevli.
Bursa Kızyakup Kent Parkı Yarışması Birincisi "Bahçe-Kent", Uluslararası "MIPIM Architectural Review Ödülü"ne Aday (13 Şubat 2007)Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından 2006 yılında açılan Kızyakup Mahallesi Kent Parkı Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Yarışması''nda; Dist Mimarlık (Mimar Evren Başbuğ, Y. Mimar Ceyhun Baskın ve Y. Mimar İnanç Eray) tarafından tasarlanan; "Bahçe-Kent" sloganı ile birincilik ödülünü kazanan proje, uluslararası prestije sahip “MIPIM Architectural Review Geleceğe Dair Mimari Proje Ödülü”ne (MIPIM Architectural Review Future Project Awards) aday gösterildi.
İcon’un İkinci Sayısı Yine Gündem Yaratacak (13 Şubat 2007)İngiltere’de yayıncılık dünyasının prestijli ödüllerinden IBP Awards’ın “Yılın En İyi Aylık Dergisi” unvanını bu yıl da koruyan icon, Ommedya bünyesinde yayımlanan ilk Türkçe baskısıyla da beklendiği gibi mimarık ve tasarım dünyasında ilgiyle karşılandı.
İstanbul’dan Pakistan’a kentsel dönüşüm ve restorasyon desteği (13 Şubat 2007)Pakistan Punjab Bölgesi Planlama ve Kalkınma Kurulu Başkanı Süleyman Ghani, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet’i ziyaret etti. Ziyarette İstanbul’un Pakistan’ın Lahor şehrine özellikle kentsel dönüşüm ve restorasyon alanındaki tecrübelerini aktarması görüşüldü.
Çiftçiler’den ‘Buyur yap’ modeli gökdelen satışı (13 Şubat 2007)Çiftçi Ailesi Zincirlikuyu’daki arazisine 52 katlı iki gökdelen yapacaktı. Bir alışveriş merkezini de kapsayan yatırımda projeler çizildi, izinler alındı. Çiftçiler bu projeyi henüz çivi çakmadan devretme kararı aldı.
Toplam 163 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.