Haberler

Haberler

Toplam 332 haber 17 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
''Apartman inşa etmek istemedim'' (9 Nisan 2008)İtalya''nın ünlü dekorasyon dergisi "Abitare" nisan sayısında Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk''un yarım kalan mimarlık serüvenine ait bir yazıyı yazarın kaleminden yayımladı. Orhan Pamuk, yazısında mimarlık okuduktan sonra okulu yarıda bıraktığını belirterek "Neden mimar olmadın?" sorusunu yöneltenlere "Apartmanlar inşa etmek istemiyorum" diye yanıt verdiğini anlattı. Mimarlığı reddeden Pamuk yazısına şöyle devam etti: "25 yıllık yazarlık hayatımdan sonra o kağıtların beyaz olmadığını anladım. Masaya oturduğumda gelenekler ile tarihin ve kuralların ezemediği insanlar bana eşlik ediyor."
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Yasemin Taşkın
Expo 2015’in faturasını kim açıklayacak? (9 Nisan 2008)İzmirlilerin Expo 2015 hayali suya düşünce fatura, konuya yeterince eğilmeyen hükümete çıkmıştı. Rakibimiz İtalya’nın Başbakanı Prodi kaldığı otelde ikna çalışmalarını sürdürürken bizim yetkililer ne yaptı dersiniz?
Gecekonduya borcumuzu nasıl ödeyelim... Ya da ödeyebilir miyiz? (9 Nisan 2008)Gecekonduları yıkmanın haklı gerekçeleri vardır. Bir yaşam alanı olan gecekondu bölgelerinde sorunlar vardır ve bu sorunlara müdahale etmek gereklidir. Ama öncesinde kritik bir karar alarak: bu müdahalenin amacı nedir?
Tarihi Orhan Çeşmesi Hizmete Açıldı (9 Nisan 2008)Büyükşehir, adeta çürümeye terk edilen bir tarihi güzelliği daha yeniden hayata kazandırdı. Halk arasında Orhan Çeşmesi olarak bilinen ve yıllardır atıl durumda kaderine terk edilen çeşme İSU tarafından restore edilerek tarihi kültüre kazandırıldı.
Altıncıyla ortaklığın amacı ne? (9 Nisan 2008)Uşak Kışladağ''da ve Efemçukuru''nda altın madenciliği çalışmaları yapan Tüprag şirketinin Ege Orman Vakfı ile birlikte İzmir''in Torbalı ilçesinde 10 bin fidanlık ağaçlandırma sahası oluşturma projesi çevre aktivistleri tarafından ''sermayenin birbirini aklaması'' olarak nitelendirildi.
Türkiye''nin 9 dünya mirası İstanbul''da masaya yatırılıyor (9 Nisan 2008)Kültür ve Turizm Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile akademisyenler, sivil toplum kuruluşları (STK) ve yerel yönetimler, Türkiye''nin 9 dünya mirasının durumunu tartışacak, sorunlar ve çözüm önerileri bir raporda toplanacak.
Başkan kenti ''kapatacak'' (9 Nisan 2008)Rusya''da Volga bölgesindeki Çapayevsk''in Belediye Başkanı Nikolay Malakhov, kentteki dört askeri fabrikanın yol açtığı çevre kirliliğiyle mücadele edemeyince, ''kenti kapatarak'' insanları tahliye etmeyi önerdi. Çapayevsk, toksik maddeler üreten gizli bir fabrikanın etrafında 1927''de kurulmuş. 70 bin nüfuslu kentte SSCB''nin dağılmasından sonra 90''larda kapatılan dörrt askeri fabrika bulunuyor. Fabrikalar yıllarca toprağı ve yeraltı sularını kirletmiş, kentte tüberkülozla gırtlak, karaciğer ve böbrek kanseri vakaları bölgenin geri kalanına nazaran üç kat fazla.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
Kadıköy''de rant savaşı Salı Pazarı''na düştü (9 Nisan 2008)Sit alanlarındaki değişikliklere karar veren koruma kurullarının kararlarıyla, Tayyip Erdoğan''ın oğullarına ait arsaya bir kalemde 4.5 trilyon kazandırmasının ardından, bu kez de Kadıköy''de yeni bir oyun tezgaha kondu.
Mimar Sinan anıldı (9 Nisan 2008)Konak Belediyesi ve Sanatçı İnşaat Mühendisleri Grubu''nun ortaklaşa düzenlediği Koca Sinan Haftası etkinlikleri, Alsancak Kültür Merkezi Benal Nevzat Salonu Fuayesi''nde başladı. Mimar Sinan''ın 430. ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen Koca Sinan Haftası kapsamında, "Sinan" konulu resim, heykel ve gravürler sergilendi. Ayrıca, Sanatçı İnşaat Mühendisleri Grubu üyeleri Uğur Belger, Abdullah Bizden, Mukadder Özakman, Taner Arda, Halit Şekerci, Samim Güner, Osman Akbaşak, Necla Akbaşak ve Hüsniye Palandüz''ün Mimar Sinan ile ilgili yayınlanmış kitapları ve plastik sanat eserleri sergide yer aldı.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Asır
Alaçatı''ya dev yatırım (9 Nisan 2008)Beldenin girişindeki derme çatma işyerleri yıkılırken, 34 yeni işyeri ve 250 araçlık yeraltı parkının inşaatına da başlandı.
Depreme büyük hazırlık (9 Nisan 2008)Hasarlı binaları deprem yıkmadan devlet yıkıyor. Yerine daha güçlü ve sağlıklı konutlar yapılıyor.
Eskidji''ye TOKİ Komisyonu Meclise Taşındı (9 Nisan 2008)TOKİ''nin daha önce de adı AKP yandaşlarına arazileri satmakla ilgili iddialara karışan Eskidji adlı aracı kuruma arazi satış işlemi için anlaşmalarında olmadığı halde 1.7 milyon YTL "komisyon" ödemesi soru önergesiyle Meclis''e taşındı.
Karamsar olmayın yolunuza devam edin (9 Nisan 2008)Loscertales, iyi ilişkilerin bazen kazanmaya yetmeyeceğini belirterek "Kaybettik diye fazla üzülmeyin. Çalışmanızı sürdürün" diye konuştu.
Türkiye’nin dokuz harikası masada (9 Nisan 2008)Türkiye’nin UNESCO listesindeki 9 dünya miras alanı masaya yatırılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler, 18-20 Nisan günleri arasında İstanbul’da çalıştayla Türkiye’nin 9 dünya mirasının durumunu tartışacak, problemleri ve çözüm önerileri bir raporda toplanacak. Çalıştayda, İstanbul kenti tarihi alanları, Kapadokya Peri Bacaları ve Göreme Milli Parkı, Divriği Büyük Cami ve hastanesi, Hattuşaş, Nemrut Dağı taş kral başları, Pamukkale-Hierapolis, Xanthos-Letoon, Safranbolu evleri ve Truva Antik Kenti ele alınacak.
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Nükleere karşı hep birlikte (9 Nisan 2008)Kampanya kapsamında, AKP’li milletvekillerine mektup gönderilmesinin yanı sıra ''nükleersiz görüntüler'' kısa film yarışması, ''nükleersiz kareler'' fotoğraf yarışması, grafik ve çizerlerin eserlerini sergileyecekleri ''nükleersiz işler arenası'' açılacak.
Büyükşehir''den Kamulaştırmaya 195 Milyon YTL (9 Nisan 2008)İzmir Büyükşehir Belediyesi, son 4 yıl içinde cadde, bulvar, kavşak, alt-üst geçit yapımı, tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılması, Gaziemir Fuar Alanı ve kentsel dönüşüm gibi çalışmalar için 195 milyon YTL’lik kamulaştırma bedeli ödedi.
Örnek Amfitiyatro Yolda (9 Nisan 2008)Tekirova’da Kentsel Tasarım Projesi içinde yer alan Amfitiyatro''nun temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene Tekirova Belediye Başkanı ve GATAB Başkanı Yusuf Üras ile belediye meclis üyeleri, yöneticiler ve vatandaşlar katıldı.
Tarihi Harran evleri yıkılıyor, betonlaşma başlıyor (9 Nisan 2008)Dünyanın ilk yerleşim alanlarından olan tarihi Harran ilçesinin, dünya turizminin de göz bebeği haline gelmiş olan kümbet evleri bir bir yıkılmaya ve boşalan yerleri betonlaşmaya başladı.
DAÇE: Balık çiftlikleri çevreye zarar veriyor (9 Nisan 2008)Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri''nin (DAÇE) Şanlıurfa''nın Birecik ilçesinde 5-6 Nisan’da yaptıkları 79. Bölge Toplantısı''nın sonuç bildirgesi açıklandı. Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Mersin, Yumurtalık ve İskenderun Körfezi için çok sayıda balık çiftliği kurma başvurusu yapıldığı belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: ''''Bu çiftlikler, yarattıkları çevre sorunları nedeniyle kaldırılıyor. Balık çiftliklerinin yasa ve yönetmeliklerin boşluklarından yararlanarak bölgemize taşınması kabul edilemez."
Tarih: 9 Nisan 2008 Kaynak: Birgün
Emir''in Bir Bakışı Arsaları Uçurdu (9 Nisan 2008)Kuveyt Emiri, spor şapkayla tatil yaptığı Bodrum’daki Apostol Adası’nı çok beğendi. Emirin arsa almak için niyetlendiği bölgedeki fiyatlar haberden sonra katlandı.
Toplam 332 haber 17 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.