Haberler

Haberler

Toplam 192 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Antalya''nın "Güneş evi" (17 Mayıs 2011)Enerjisi güneşten, rüzgârdan; suyu yeraltından, yağmurdan, yandaki dereden. Sebzesi, meyvesi kendi serasından; yemeği güneş fırınından.
İhaleler "Meydan"a Çıktı (17 Mayıs 2011)Kentin her tarafının beton yığınına döndüğü bu zamanlarda insan, nefes alabileceği, yol üzerinden geçerken oturup, dinlenebileceği ya da çocuklarının oyun oynayabileceği mahalle arası meydanlara ve yeşil alanlara ihtiyaç duyuyor. Etrafımıza şöyle bir baktığımızda bu boşlukların aslında ne kadar az olduğunu görüyoruz. Olanlar da maalesef parsel ölçeğindeki plan tadilatları ile imara açılarak dolduruluyor. İstanbul''da bu yolla kazanılan yeni yapılaşmalar o kadar çok ki... Her biri hakkında uzun yıllar süren bir yazı dizisi çıkabilir.
Örümcek Adam bugün Sapphire''e tırmanacak (17 Mayıs 2011)Son 15 yılda 100''den fazla gökdelene tırmanan Örümcek Adam lakaplı Alain Robert, bugün Türkiye ve Avrupa''nın en yüksek binası olarak bilinen Sapphire İstanbul''a tırmanacak.
Konya sağlık merkezi oluyor (17 Mayıs 2011)Mevlana''nın kenti Konya, sağlık merkezi olmaya hazırlanıyor.
Çılgın projeye çılgın tahmin (17 Mayıs 2011)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, ''çılgın proje''nin işsizliği sıfıra indireceğini öngördü.
Vahdettin''in Köşkü dünyaya açılıyor (17 Mayıs 2011)Osmanlı''nın son padişahı Vahdettin''in Çengelköy sırtlarındaki Boğaz manzaralı köşkü devlet konukevi oluyor. 60 bin metrekarelik alandaki köşkün restorasyon çalışmaları için iki yıl önce Başbakan Erdoğan talimat verdi, hazırlıklara başlandı.
Badanayı kazıdılar sanat ışığa kavuştu (17 Mayıs 2011)Damat İbrahim Paşa Külliyesi''nin restorasyonunda uzmanları şaşırtan büyük sürpriz. Sıva raspalarının altında eşi görülmemiş süsleme sanatı örnekleri çıktı.
Karşıkaya''da park ve arkeoloji müzesi yenilendi (17 Mayıs 2011)Belediye Başkanı Cevat Durak, Güzel Sanatlar Parkı ve Açıkhava Arkeoloji Müzesi''ni baştan sona yenileyerek hizmete açıldığını söyledi.
Gaziantep-Halep arası 30 dakikaya düşecek (17 Mayıs 2011)Gaziray, günde 100 bin yolcu taşıyacak. Ulaştırma Bakanı Habip Soluk, GAP projesi kapsamında Gaziantep-Halep arasının hızlı trenle 30 dakikaya düşüreceklerini belirtti.
Menderes''ten Erdoğan''a (17 Mayıs 2011)Menderes yıkarak Erdoğan ise kurarak İstanbul''u dönüştürüyor. Ortak sonuç ise ekolojik tahribat ve rant merkezli günü kurtarmacı şehircilik.
Kanal İstanbul makaleye konu oldu (17 Mayıs 2011)İtalyan La Repubblica gazetesinde makalede Kanal İstanbul projesi Asya ve Avrupa arasındaki yeni kapı olarak nitelendi.
''İstediğin'' kiraya vakıf malları (17 Mayıs 2011)Vakıflar''a ait mallarda kiralar ''muhtelif''. Dolmabahçe Çay Bahçesi''nin kirası 2 bin 500 lirayken, Ortaköy Camii''nin tuvaletine 24 bin lira istendi. Bazı yetkililere göre farkın nedeni ''işbilir memur'' zihniyeti.
Boğaz''a teleferik minibüs yerine havaray... (17 Mayıs 2011)İstanbul Boğazı''na kuracakları turistik amaçlı teleferiğin Altunizade üzerinden Avrupa yakasına geçeceğini açıklayan Başkan Topbaş, "Bazı minibüs hattı güzergahına havaray yapacağız ve minibüsçü esnafımızı da sistemin içine alarak mağdur etmeyeceğiz" dedi.
Ünlü sanatçıdan ilginç sözler: "Emek sineması yıkılabilir" (17 Mayıs 2011)İki yılı aşkın süredir kapalı olan ve yıkılması planlanan Emek Sineması''na yönelik sanatçı camiasından sert tepkiler gelmiş, birçok organizasyonlarda yıkım planına karşı eylemler yapılmıştı. Sanat camiasının önemli isimlerinden Ayla Algan ise bu yıkımda bir sakınca olmadığı yönünde bir açıklama yaptı.
Kütahya''da 2 bin yıllık mezar odası bulundu (17 Mayıs 2011)Kütahya''da, İl Özel İdaresi ekipleri tarafından yol yapımı sırasında bulunan ve yaklaşık 2 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen mezar odasından, insan iskeletleriyle toprak ve metalden yapılmış kaplar çıktı.
Gece ücretsiz olan müzelere ilgi büyük (17 Mayıs 2011)Avrupa Müzeler Gecesi kapsamında pek çok müze 14 Mayıs''ta günbatımından saat 23.00''e kadar ücretsiz geziliyor. ''Müzeler Gecesi''ne büyük ilgi gösteren Polonyalılar, saatlerce müzelerin önünde bekledi.
Kapadokya''ya turist akını (17 Mayıs 2011)Peribacaları ile ünlü, Türkiye''nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya bölgesi, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. 2011 yılının ilk aylarından itibaren Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yabancı turistlerin akınına uğrayan bölgede, hafta sonları öğrenci gruplarının katılımıyla müze ve ören yerlerinde ciddi bir yoğunluk yaşanıyor.
Türkiye''nin çevre raporu açıklandı (17 Mayıs 2011)Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu, insanların çevre sorunları konusunda endişeli olduğunu belirterek, ''''Vatandaş, devletin çevre konusunda birtakım yasalar çıkartarak düzenlemelere gitmesini ve hatta cezalar koymak suretiyle, özellikle sanayi işletmelerinden başlayarak, çevre kirliliğini engellemesini istiyor'''' dedi.
New York''la yarışan Doğulu (17 Mayıs 2011)Günü 24 saat yaşayan, her saniye büyüyen, yenilenen, değişimin ritmiyle başınızı döndürecek bir şehre yolculuk yaptınız mı hiç? Çin''in 23 milyon nüfuslu kenti Şanghay işte bu şehirlerden. Adeta New York''la yarışıyor. Merkezinden geçen Huangpu''nun kıyısında ise geçmişi yaşatıyor. Okurumuz Zeynep Kanra, şehirde üç gün kaldı, izlenimlerini yazdı.
ARKİV Seçkileri 2010 Sonuçlandı (16 Mayıs 2011)Arkitera Mimarlık Merkezi''nin, Türkiye''deki mimarlık üretimini belgelemek amacıyla bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiği ARKİV Seçkileri''nin sonuçları belli oldu. Amacı, Türkiye''de 2010 yılı içinde üretilen mimarlığı kayıt altına alıp, bir kaynak oluşturmak olan ARKİV Seçkileri projesi, Türkiye''nin en kapsamlı mimarlık başvuru kaynağı olan ve Çanakkale Seramik & Kalebodur sponsorluğunda yayınlanan ARKİV üzerinden yürütüldü. Mimarlara yapılan çağrılar, projelerin toplanması, düzenlenmesi ve değerlendirilmesiyle birlikte toplam 4 aylık yoğun bir çalışmanın ürünü olan belirleme süreci 20 Nisan 2011 tarihinde yapılan seçici kurul değerlendirmesiyle tamamlandı.
Toplam 192 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.