Arkitera E-Bültenleri

Email adresiniz yeterli
Üyelikten Çıkış
E-Bülten Arşivi

Haberler

'Adem ile Havva'

Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
Antalya, turizm sezonuna umutlu giriyor. Turizmciler, böyle diyorlar. Herkeste umutlu bir bekleyiş var. Berlin ve son olarak Moskova'daki turizm fuarlarından bu izlenimlerle dönmüşler.

Hava biraz kapalı, akşam karanlığı basıyor Antalya'da.

Antalya'dan Serik'e doğru gidiyoruz, oteller bölgesine.

Otobüsten indiğinizde 'sıradan' bir otele girdiğinizi sanıyorsunuz; kocaman kibrit kutusu gibi bir yapı... Bahar çoktan gelmiş; çam kokuları arasında yürüdükten az sonra karşımıza loş bir kırmızı ışık topları çıkıyor. Sanki çam ağaçlarının alevi gibi... Disko mu burası, hayır değil.

Genç kızlar, "Adem ile Havva Oteli'ne hoş geldiniz" diyor:

"Burası dünya üzerinde bir cennettir."

Nasıl bir otel burası; klasik tarzda bir resepsiyon göremiyoruz. Epeyce karanlık çünkü içerisi.

Aramızdaki yabancı gazetecilerle biraz şaşırıyoruz.

Ve az ilerde bir sesten; 'Adem' ile 'Havva' arasında geçen diyaloğu dinliyoruz. Yani, Adem'in "Aşkım cennette böyle bir yer olduğundan haberim yok" demesini, Havva'nın ona, "Bu gezegende yalnız mıyız?" diye sormasını...

Dünyanın en büyükleri
Abartı değil; bu sahneler tanıtım için aynen yaşanıyor

Bozuk Türkçesiyle konuşan genç kızımız 'Almanyalı Türk'; dördüncü kuşak sayılabilir. Almanya'da turizm okumuş; ancak ailesi dönünce zoraki İstanbul'a gelmiş, bir ilanla buraya girmiş.

"Babam beni çok özlüyor, günde üç dört kez telefon ediyor. Bilmem çalışmaya devam eder miyim?"

Alman gazeteciler, kendisini çok sevdiler; düzgün bir Almanca ile anlattığı için.

Dinlediklerimize göre, 'Adam&Eve', 'Adem ve Havva'nın öyküsünden esinlenilerek yapılmış. Özelliğini "Seks değil, seksi otel" diye özellikle vurguluyorlar. Gerçekten 'muhteşem' denilebilir. Çünkü ünlü mimar Eren Talu'nun projesi... Önce beyaz ve sonra ışığın tüm renkleriyle oynamış Talu; bilesiniz adından çok söz ettirecek. 100 dönüm üzerinde kurulmuş. 497 odası ve 24 villası var. Özellikli odaları 65 metrekareden 128 metrekareye kadar değişiyor. Her odanın 16 metrekare balkonu Akdeniz'e bakıyor. Özel bahçeli ve havuzlu villalar; 1000 metrekare büyüklüğünde... Her odada kişisel buhar banyosu ve savuna var; renk, ses ve ışık terapili... Tuvaletler hep iki kişilik; çiftler birlikte girsinler diye. 104x10 çapındaki havuzu, iki olimpiyat havuzu büyüklüğünde. Ayrıca bunun dışında çocukların da yararlandığı büyüklü küçüklü, kapalı-açık 7 havuz.. Dünyanın en uzun launge'u (10.000 metrekare), dünyanın en uzun barı (88 metre)... 8 özel mağazası, 7 restoranı, SPA'sı (4500 metrekare), en büyüğü 4500 metrekare olan çeşitli toplantı salonları... Ve de 256 metrekarelik Türk hamamı... Ve en önemlisi 'her şey dahil değil'; yarım pansiyon. Bizim gezdiğimiz akşam, otelde henüz sekiz müşteri vardı. Berlin ve Moskova'daki özel tanıtımlarında gayet ilgi görmüş. Ayrılırken Berlin'den bir gazeteci, "Buraya gelmek kolay, gitmek zor olur" dedi.

Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Talha Görgülü'nün yaptığı Kayı Grubu'na 100 milyon dolardan fazlaya mal olmuş bu etkileyici otel. Başka ortağı var mı bilemeyiz.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!

20 Mart 2007, 18:05Yazan: zeydOtelin mimarı Eren Talu mu? Yanlış biliyor olabilirim. Lütfen araştırınız. Eren Talu otelin tasarımcısı olabilir. Ben onu iç mimar olarak biliyorum.

Sayın fashonomi, ilk defa sizin gibi bir katılımcı ile karşılaşıyorum. Hem insanlara yanlış bilgi veriyorsunuz hemde foruma katılanlara araştırınız diyorsununuz... (devamı)

20 Mart 2007, 16:08Yazan: ayasofyaOtelin daha çok mimarisini değil de ismini ve duyurulmasını beğenmediğimizi işin içine "seksi"elimesinin konmasına takıldığımızı belirteyim.

20 Mart 2007, 15:38Yazan: LKDelBen oteli gezme imkanı buldum bence keyifli bir deneyimdi benim gibi modern mimariden hoslanan ve deneyimlemekten keyif alan birisi için. Birde benim düşündüğümün tam tersini düşünen insanlar var ki onlar otele adım atmaz kacmak istiyorlar.

Otelin her tarafını kaplayan aynalar insanda bildiğimiz mekan etkisi dısında bir aidiyetsizlik duygusu yaratıyor gerci karanlık oda koridorlarında bu duygu kendini korkuya bırakıyor daha ne kadar yürüyeceğim sonu yok mu bu koridorun demeye baslıyorsunuz;)

uzun uzun yazmak lazım aslında ama yerimiz dar:) son bir sey benim otelde bulundugum dönemde maserati lansmanı vardı oteli bilemem ama insanlar pek seksi değildi:)... (devamı)

25 Şubat 2007, 13:21Yazan: omeryilmazAramızda bu otele gidip kalan var mı?

25 Şubat 2007, 13:21Yazan: omeryilmazbir antalyalı olarak söylemeliyim ki;su otelin inşaatı sırasında meydana gelen sorunları,hatta bu sorunların otel odalarına koyulması öngörülen yatakların,odalara sığmadığı,daha sonra otelin çelik konstrüksiyonla yeniden revize edilerek odaların genişletilmesine karar verildiği' kadar büyük olduğunu biliyor muydunuz?Hillside Su projesinde Talu kaba inşaat bitmişken projeye dahil oluyor bildiğim kadarıyla... (devamı)

25 Şubat 2007, 13:15Yazan: berkayuBu otele neye dayanarak seksi sıfatı yakıştırılmış tam olarak anlayamadım ama, bir otelin seksi olması bence mümkün. Bir müşteri gelip size "Bir otel tasarlamanı istiyorum, ama bu otel çok seksi olmalı" dese ona "Git başımdan, otel seksi falan olmaz" mı derdiniz? O zaman aynı cevabı" Bana bir ev yap ve huzur verici olsun, bir müze yap ama çok çarpıcı olsun, bir alışveriş merkezi yap ama çok eğlenceli bir yer olsun" diye gelenlere de benzer yanıtlar vermeniz gerekir... (devamı)

18 Ocak 2007, 18:52Yazan: zeydOtelin Son Fotoğrafı.

18 Ocak 2007, 18:46Yazan: zeydSelamlar,

1...Oteller grubunun bir önceki oteli Lara'da ve tasarımlarını ve karakterini taktir ettiğim bir dostumuz tarafından tasarlandı.

Sayın fashomininin bahsettiği kişi,Kurşat Bey 'dir. Mimari eleştirdiğin falan yok, yaptığı eserlerin bir iki fotoğrafını ekte vereceğim.Yorumlar size kalmış... (devamı)

18 Ocak 2007, 17:21Yazan: zeydSelam Fashomini;
O mimar dediğiniz yada o kişi bu parayı o mimara vermez dediğiniz şahıslerı isimiyle açıklarsanız daha ii olacağı kanatindeyım. Konuyla igili bildiğiniz bazı şeylere olduğunu düşünüyorum.Burada hepsini açıklaya bilirsiniz.

Selamlar...

17 Ocak 2007, 08:41Yazan: yahyatubir mimar olmamakla birlikte arkadaşların yaptığı yorumların bi kısmını okudum ve ortak bi fikre ulaşmalırından ötürü hepsine teşekkür ederim. mimarlarımızın yaptığı işe her zaman saygı duyan biri olarak ortak bi fikri beyan etmeleri çok hoşuma gitti tüm arkadaşlara katılarak böyle bi otel fikrinin sırf farklılık veya reklam uğruna ülkemizin sınırları içerisinde yapılmış olmasında çok sıkıntı duymaktayım saygılarımla... (devamı)

Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Ocak 2017>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.