Arkitera E-Bültenleri

Email adresiniz yeterli
Üyelikten Çıkış
E-Bülten Arşivi

Haberler

Şişli'ye Paris meydanı

Tarih: 8 Ocak 2008 Kaynak: Akşam Yazan: Nebahat Koç
Şişli dev bir komplekse kavuşuyor. Ali Sami Yen Stadı’nın yerine yapılacak, içinde kütüphane, sinema, restoranlar ve kültür merkezini de barındıracak otel projesi Şişli’nin çehresini değiştirecek. Otelin altına yapılacak 14 katlı otopark da Türkiye’de bir ‘ilk’ olacak. Otel ve turizm merkezi inşaatının ünlü mimar Eren Talu tarafından yapılacağını kaydeden Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Paris’teki bir otelden esinlenerek yapılmasını planladıkları otel projesini Akşam’a anlattı.

Meydanda Gezeceğiz
Projeyi 5 yıl önce gündeme getirdiklerinde herkesin “hayal” ve “fiyasko” diye karşı çıktığını anlatan Başkan Sarıgül, “Burada çok yoğunluklu yapılaşma olmayacak, sadece otel olacak. Otelin altında 14 katlı otopark olacak. Türkiye’de bu kadar büyüklükte yer altına ilk kez yapılacak bir otopark olacak. Yine bu merkezin içinde kütüphane, sinema, kültür merkezleri, restoranlar olacak. Ama bu yapının dışında başka yapı olmayacağı için burası büyük bir meydana da sahip olacak. İnsanlar burada gezip, dolaşabilecek. Şehirlerin en güzel, en verimli yerinin katma değer olarak ülke ekonomisine katkısı olmasını istedik” diye konuştu.

Paris’ten esinlendim
Şişli’de meydan olmadığını, buranın hem Şişli’ye hem de İstanbul’a nefes aldıracak bir meydan olacağını söyleyen Sarıgül, “Bu projede Paris’teki bir otelden esinlendim. Otelin önü alabildiğine açık, insanlar geziyor, dolaşıyor. Çok büyük bir meydan. Ben de öyle olsun istedim” dedi. Stadın yerinde dev bir turizm alanı oluşturulacağını, burada da en az 3 bin insana iş imkanı doğacağını belirten Sarıgül, “Burası Türkiye’nin en kıymetli arazisi. Proje sayesinde yılda 150 milyon dolarlık bir kazanç sağlanır” diye konuştu.

Çevre Düzene Girecek
Sarıgül, arazinin TOKİ’nin, projenin de kendilerinin olduğunu, projeyi TOKİ’nin uygun gördüğünü ifade etti. Bütün izinleri, ruhsatları Şişli Belediyesi’nin vereceğini kaydeden Sarıgül, inşaat maliyetinin net olmamakla birlikte 400 milyon dolarlık bir yatırımın söz konusu olduğunu belirtti. İnşaatın Eren Talu tarafından yapılacağını da açıklayan Sarıgül, bölgedeki tüm binaların restorasyon çalışmalarına başlayacaklarını, tüm binaların bu merkeze göre kendisine çeki düzen vereceğini ifade etti.

Turizm Alanı
Ali Sami Yen Stadı arazisi spor alanından çıkarılarak, turizm ve ticaret alanı haline getirildi. 36 bin 767 metrekarelik stadın yerine otel, alışveriş merkezi veya rezidans yapılması kararı, İBB Meclisi’nde kabul edilmişti. Alanın 23 bin 441 metrekaresi turizm ve ticaret merkezi, 12 bin metrekaresi rekreasyon alanı, otopark ve 849 metrekaresi de park olacak.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!

10 Kasım 2009, 09:29Yazan: Emine Merdim29 Eylül 2010’da teslim edilecek statta yürütülen çalışmalar Seyrantepe Spor Kompleksi sitesinden takip edilebilecek.

21 Ağustos 2009, 22:52Yazan: valiumTekrarlanan Seyrantepe İhalesine 6 firma katıldı, katılımcılardan 3’ü ihaleden çekildi. Aşçıoğlu, AFA ve Özkar ihalede teklif sunan firmalar oldu.Karabel’in açıklamasına göre, Aşçıoğlu A.Ş, Aşçıoğlu Limited Şirketi, Viatrans A.Ş, Ofton A.Ş, Meydanbey İnşaat Ticaret Sanayi Limited, Ağaoğlu GAMA İnşaat Madencilik Turizm İthalat İhracat Limited Şirketi İş Ortaklığı toplam satış geliri 1 milyar lira, toplam gelirden arsa payı karşılığı idare payı 70 milyon lira artan toplam satış geliri üzerinden yüzde 3 pay üzerinden teklif verdi... (devamı)

5 Ağustos 2009, 11:11Yazan: valiumToplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan (TOKİ) yapılan yazılı açıklamada, 27 Temmuz 2009 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul “Seyrantepe 52.000 Seyirci Kapasiteli Spor Kompleksi İşi İkmal İhalesi”ne tek teklif geldiği anımsatıldı. İhale Komisyonun yaptığı değerlendirmeler neticesinde, Siyah Kalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne ait teklifin, “aşırı düşük” olması sebebiyle ihalenin iptaline karar verdiği bildirildi... (devamı)

29 Temmuz 2009, 22:55Yazan: valiumEkonomik sorunlar nedeniyle yapımı duran Seyrantepe projesinde tek teklif 64.7 milyon TL ile Siyah Kalem'den geldi. TOKİ'nin Bilkent'te bulunan merkezinde bugün düzenlenen ihale için 6 firmanın ihale evrakı aldığı belirtildi. Söz konusu firmalardan, Aşçıoğlu A.Ş, Aşçıoğlu Limited, Viatrans A... (devamı)

30 Haziran 2009, 13:47Yazan: omeryilmazSeyrantepe ihalesi iptal - Hürriyet TOKİ tarafından Seyrantepe'de yaptırılan stat projesinin ihalesi iptal edildi. Tamamlandıktan sonra Galatasaray'ın maçlarını oynayacağı spor kompleksinin ihalesini Eren Talu'nun sahibi olduğu inşaat firması üstlenmiş ve inşaatın zamanında yapılmamasından dolayı daha önce bir çok kez ihtar almıştı... (devamı)

21 Kasım 2008, 19:33Yazan: mina_lavinToki ile olmadı. Kendisi grubunun ayarladığı ekiple çalıştı olmadı. Şimdi Dubai'li ortakla yola devam edecekler. Anlamadığım şey neyi alkışlıyorlar ? Bitmeyen proje ve sorun üreten çalışmalar yumağımı ? Yoksa körfez parasını çekelim. Buradaki " kriz" düzelebilir adına yapılan reklam kampanyalarını mı? Umarım yeni ortaklar sorunlar çözülür... (devamı)

21 Kasım 2008, 13:11Yazan: nccSABAH - 21 Kasım 2008, Cuma - Çılgın Yatırımcılar SABAH - 21 Kasım 2008, Cuma - "Eren Bey'in biraz deli olduğu belli" SABAH - 21 Kasım 2008, Cuma - ERGUN BABAHAN

9 Ağustos 2008, 14:52Yazan: omeryilmazErdem Talu'nun bu proje ile bir ilgisi var mı?

8 Ocak 2008, 16:14Yazan: omeryilmazKütüphane ve kültür merkezini "yazdın mı" proje tamamdır. Dilediğini yap daha da önemlisi dilediğini yık. Mallet Stevens da kimmiş zaten...

15 Ekim 2007, 09:41Yazan: omeryilmazSevgili Sercan, Burası bir futbol tartışma platformu değil. Ne olur bu konuda hassaslık gösterelim. FB de, GS da, BJK da sütten çıkmış ak kaşık değiller.

Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Ocak 2017>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.