Arkitera E-Bültenleri

Email adresiniz yeterli
Üyelikten Çıkış
E-Bülten Arşivi

Haberler

Japonlar'dan Akyazı Projesi'ne büyük ilgi

Tarih: 7 Mayıs 2010 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Metin Kurt
Trabzon Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu Japon finans kuruluşlarının Akyazı Projesi'yle ilgilendiklerini açıkladı. Gümrükçüoğlu, "Biz Japonya'da Akyazı ve Çömlekçi Projesi'nin ikisinin de sunumunu yaptık ancak onlar kompleks olduğu için Akyazı Projesi'ne ilgi gösterdiler" dedi.

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Mayıs Ayı Meclis Toplantısı'nda Japon finans kuruluşlarının Çömlekçi Projesi'nden ziyade Akyazı Projesi'yle ilgilendiklerini açıkladı. Japon iş adamlarına ve Japon ticaret sanayi odalarının yetkililerine her iki projeyle ilgili sunum yaptıklarını ancak Çömlekçi Projesi'nin bekledikleri düzeyde ilgi görmediğine dikkat çeken Gümrükçüoğlu, "Biz Japonya'da Akyazı ve Çömlekçi Projesi'nin ikisinin de sunumunu yaptık ancak onlar Akyazı Projesi'ne ilgi gösterdiler. Akyazı Projesi'ne söz konusu ilginin sebebi projenin kompleks olması; krovazör limanı içerebileceği, UEFA standartlarında bir stadın, eklentilerin, sosyal ve turistik tesislerin yapılacak olmasıydı. Çömlekçi'nin şu anda avan projesi sürdürülüyor. Yıl sonuna kadar süre tanınmıştı ama Eylül ayı civarında proje bitecek. Japonya'dan Trabzon'a gelecek olan heyete Çömlekçi Projesi'ni tekrar detaylarıyla aktaracağız" dedi.

"Projeye sıcak baktılar"

Meclis toplantısında Japonya ziyaretiyle ilgili bilgilendirmede bulunan Gümrükçüoğlu, "Japonya'da Tokyo, İvata, Osaka, Kobe illerinde bazı örnek projeleri inceleme imkanımız oldu. İvata eyaleti ile kardeş şehir kararımızı kendilerine ilettik. İvata eyalet valisi ve belediye başkanı ileri dönemde kendilerinin de bir Trabzon ziyareti planladıklarını ifade etti. Oranın ticaret ve sanayi odaları yetkililerine Akyazı ve Çömlekçi Projelerini sunduk. Bu konudaki incelemeleri sonrasında çok pozitif bir yaklaşımda bulundular. Tokyo'da Türk Japon Parlamenterler Birliği'nin Japon tarafı başkanı olan milletvekiliyle grup başkanıyla değerlendirme toplantılarında projelerimizi arz ettik. Teknik heyetleri bu projeye sıcak baktılar." diye konuştu.

"TOKİ ile birlikte yapacağız"

Japonlar'ın 'Trabzon'da yerinde inceleme sonrasında işbirliği halinde olduğumuz kuruluşlarla müracaatınızı değerlendireceğiz' şeklinde beyanda bulunduklarını ifade eden Başkan Gümrükçüoğlu, "Onlara bu projede özellikle Akyazı bölümünde Devlet Bakanlığı'nın, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'nün şehir içindeki bu proje kapsamında düşünülen Avni Aker Stadı, Yavuz Selim ve Kapalı Spor Salonu ve Akçaabat stadının asli sahibi olduğunu ilettik. Yine bu münasebetle Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, bizim belediyemiz ve TOKİ Başkanlığıyla bir ön protokol yapıldığını aktardık. Bu itibarla kendileri geldiğinde projenin asıl icra edicisinin TOKİ olacağını bizim onun paydaşı olacağımızı, bu çerçevede TOKİ'nin kredi talebinde bulunacağını ifade ettik." dedi.

Japon heyetin Mayısın üçüncü ve dördüncü haftasında Trabzon'a bir ziyarette bulunacağını söyleyen Gümrükçüoğlu, "Bir ön görüşme yapacağız., Ondan sonra TOKİ'nin müracaatının kesinleşmesiyle kredi talebini değerlendirecekler" şeklinde konuştu.
Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!

17 Aralık 2009, 00:50Yazan: psyhkeÜzerinden biraz zaman geçmiş ancak İzmit'te bahsi geçen 3 yeni üstgeçidin yapımı bitti. Birkaç aydır da kulanımda. En kısa zamanda fotoğraflarını çekip eklemeye çalışacağım. Köprülerin konumlarını neye göre tayin ettiklerini bilmiyorum ancak; olmamış bence. Hele ortadaki büyük köprü (Mimar Sinan Köprüsü olarak geçiyor adı) Mimar Sinan'ın eseri olan Yeni Cuma Camii'ni ezip geçmiş... (devamı)

20 Ekim 2009, 12:13Yazan: Emine MerdimErdoğan Bayraktar'dan itiraflar: Bugüne kadar 30 milyar lira tutarında 3 bin 500 ihale yaptıklarını belirten TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, 'Ama yanlış yapmıyor muyuz? Çok yanlış da yapıyoruz. Bilimsel kriterler, şehircilik kriterleri manasında, mimari tarzda çok yanlışlarımız, eksiklerimiz var' diye konuştu... (devamı)

16 Kasım 2008, 15:26Yazan: mina_lavinCem Yılmaz'ın sözü çok manidar gerçekten. Diyor ya " İnsan yiyecek bunu " diye. Burada insan oturacak ama nasıl? Ev aldım diye tvlerde dan dan verilen ağlayan insan portreleri Toki'nin muhteşem başarısı diye halka pompalanırken halk ne yapsın? Kiralar uçmuş, kredi borcu, kredi kartı extreleri vs... (devamı)

16 Ekim 2008, 23:53Yazan: luminaİTÜ'de Hüseyin Kahvecioğlu'nun verdiği bir ders kapsamında davet edildiğimde yaptığım bir sunum vardı. O sunumda kullandığım bazı resimler, madalyonun arka yüzüne ait fikir veriyor. Resimler çok net değiller, kendi çektiğim kareler de değiller; daha iyilerini arcem

16 Ekim 2008, 20:28Yazan: architect9Şehir katliamı denebilecek bir manzara...Şehir silueti mustarip.

16 Ekim 2008, 19:53Yazan: ayasofyaBu tepe hakkında Sayın Lumina ile görüşmüştük. Onun odasından da bu manzara görülebiliyordu. Kocaeli'ye sadece Üniversite'ye ablama ya da ona gittiğim zaman bir de Mimarlar Odası'na uğradığımdan açıkçası hiç diğer tarafa hiç gitmedim. Madalyonun diğer yüzüne bakamadım. Eğer fotoğraflayan olursa önemli bir belgeleme unsuru olduğundan göndermelerini rica edeceğim... (devamı)

16 Ekim 2008, 16:45Yazan: luminaBu, tepenin görünen yüzü; bir de öteki yüzü var ki...

5 Ekim 2008, 00:32Yazan: Salih ÖmeroğluSayın arcem

Geçende TOKİ nin benzer eserelerini Edremit körfezindede gördüm.Adeta sırtını Kaz dağlarına dayamış Efe misali klometrelerce öteden görülmekte, bunda amaç sanırım göze batması ki ,bu sağlanmış ,yoksa genelde iki katlı binaların olduğu bir yerde kim bu kadar yüksek yapı yaparki... (devamı)

15 Eylül 2008, 05:23Yazan: Salih ÖmeroğluToki ve Kiptaş

Kat karşılığıda yer yapmaktadır, tabiki çok zenginler için,fukaraya kömür ,fukaraya erzak torbası.

Bahse konu bu kuruluşlar konut yaptıkça,benim mimarım işşiz ,benim ustam kalfam işşiz,benim marangozum benim nalburum ve benim benim diye konu uzar gider.

Toki ve Kiptaş bir bölgede faaliyete başladığında o bölgede hiç bir çalışana ve esnafa katkı sağlamadığı gibi
o bölge insanını adeta işşizliğe ve yoksulluğa itmektedir... (devamı)

4 Eylül 2008, 14:57Yazan: mina_lavinİnsanları ve evleri;kişilikten ve siluet bilgisinden uzak tek tip hale getirmek için ve tek standart oluşturmak özel çaba sarfeden toplu konut idaresinin sonuçlarıdır. Artık konutlar o yerin jeopolitik durumu,eğim bilgisi,yeryuzunun durumu hesaba katılmadan sadece para kazanmak amacıyla yapılıyor... (devamı)

Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Ocak 2017>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.